Ten popularny lek może zwiększać ryzyko demencji. Nowe wnioski badaczy
Inhibitory pompy protonowej (IPP) skutecznie działają w walce z refluksowym zapaleniem przełyku i są powszechnie stosowane przez pacjentów na całym świecie. Badania opublikowane w czasopiśmie “Neurology” dają zupełnie nowe światło na te leki, a raczej na skutki uboczne długotrwałego stosowania tych środków.
Jak się okazuje, istnieje 33 proc. wzrost ryzyka demencji u osób, które zażywały IPP przez okres dłuższy niż cztery i pół roku.
Ciemna strona popularnego leku
Leki IPP są powszechnie przepisywane w związku ze zwalczeniem refluksu poprzez hamowanie produkcji kwasu żołądkowego. Inhibitory pompy protonowej (IPP) mimo swojej skuteczności były głośnym przedmiotem kontrowersji ze względu na powiązania ze zwiększonym ryzykiem udarów , ale też złamań kości czy problemów z nerkami.
Amerykańscy naukowcy podzielili się swoimi spostrzeżeniami, opublikowanymi w czasopiśmie “Neurology”. Sugerują oni związek pomiędzy długotrwałym stosowaniem IPP a ryzykiem demencji.
"Wyższe ryzyko demencji związane z długotrwałym stosowaniem leków"
Jeden z autorów badania, profesor Kamakshi Lakshminarayan tak skomentował te wnioski.
“Inhibitory pompy protonowej są użytecznym narzędziem pomagającym kontrolować refluks, jednak długotrwałe stosowanie zostało powiązane w poprzednich badaniach z wyższym ryzykiem udaru, złamań kości i przewlekłej choroby nerek. Sprawdziliśmy, czy są one powiązane również z wyższym ryzykiem demencji. Chociaż nie znaleźliśmy związku w przypadku krótkotrwałego stosowania, to stwierdziliśmy wyższe ryzyko demencji związane z długotrwałym stosowaniem tych leków” - podkreślił.
Czytaj też:
"Cukierki lata" zamiast niezdrowych chipsów. Możesz je jeść na diecie
Co pokazało badanie?
W badaniu uwzględniającym ponad 5700 osób w wieku 45 lat i starszych, zidentyfikowano 1490 osób, przyjmujących leki na refluks żołądkowy. Podzielono ich na cztery kategorie w zależności od czasu stosowania leków. W ciągu średnio 5,5 roku obserwacji u 585 osób zdiagnozowana została demencja.
Uwzględniając zmienne takie jak wiek, płeć, rasa oraz istniejące wcześniej choroby, badacze odkryli nietypowy związek : osoby przyjmujące leki na refluks przez ponad 4,5 roku, miały o 33 proc. większe szanse na rozwój demencji niż osoby, które nie stosowały tych leków. Zdaniem prof. . Lakshminarayan potrzebne są dalsze badania, by potwierdzić te wyniki, a następnie zbadać przyczyny potencjalnego związku między długotrwałym stosowaniem IPP, a wyższym ryzykiem demencji. Lekarz podkreśla też, że osoby cierpiące na refluks mają do wyboru kilka opcji leczenia, w tym oczywiście leki zobojętniające sok żołądkowy czy też zmiany stylu życia.
Czytaj też:
Wiadomo, jaki jest wskaźnik waloryzacji emerytur. Seniorzy będą rozgniewani
Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów
Lekarz tłumaczy, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka trzustki. Nie bagatelizuj tych objawów