Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!
canva

Ten rodzaj bólu brzucha to objaw raka trzonu macicy. Gdy się pojawi, skonsultuj się z lekarzem!

13 października 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Według statystyk choroba ta dotknie nawet 2 na 100 Europejek.  Co więcej, liczba zachorowań najszybciej rośnie… w Polsce. Rak trzonu macicy jest również coraz częstszą przyczyną zgonów i obecnie uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. Musimy o nim mówić więcej! Jak rozpoznać nowotwór? Które z kobiet znajdują się w grupie ryzyka? Wyjaśniamy.

Dlaczego chorujemy na raka trzonu macicy?

Na raka trzonu macicy chorują głównie kobiety po menopauzie, lecz 25% przypadków stanowią kobiety jeszcze przed nią. Rozwój nowotworu stymuluje długotrwałe pobudzanie endometrium przez estrogeny – w szczególności, gdy jednocześnie występuje niedobór progestagenów. Czynnikami ryzyka rozwoju raka macicy są także:

  • otyłość w wieku 50-59 lat,
  • niepłodność,
  • brak potomstwa,
  • wczesna pierwsza miesiączka i późna ostatnia miesiączka,
  • występowanie cykli bezowulacyjnych,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • przerost endometrium,
  • obciążenia rodzinne,
  • zespół Lyncha.

Liczba zachorowań na raka trzonu macicy w Polsce wzrasta: „ Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o tym, jak wygląda sytuacja w raku trzonu macicy w Polsce, byłam wstrząśnięta. Liczba chorych wzrasta i zgodnie z prognozami ekspertów będzie rosła w kolejnych latach, system leczenia sprawiał wrażenie zupełnie rozproszonego, a do tego pacjentki nie miały możliwości łatwego dostępu do źródeł rzetelnej wiedzy o swojej chorobie ”. - powiedziała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej.

Fundacja OnkoCafe realizuje m.in. warsztaty dla pacjentek z rakiem trzonu macicy, podczas których uczestniczki mogą uzyskać informacje dotyczące leczenia systemowego i chirurgicznego.

Projekt bez nazwy - 2023-10-13T165233.830.png

Rak trzonu macicy powoduje upławy

Występowanie ropnych upławów, krwawień i plamień u kobiety przez menopauzą, może być objawem nowotworu. U starszych kobiet sygnałem alarmowym mogą być z kolei krwawienia 6 miesięcy do kilku lat od ustąpienia miesiączki. Krwawienie bywa także objawem patologicznego rozrostu endometrium i nie zawsze jest symptomem nowotworu.

Gdy nowotwór znajdzie się w zaawansowanym stadium, kobieta zaczyna odczuwać bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Pojawiają się także krwiste upławy. Kobiety mogą wówczas odczuwać również uczucie pełności w miednicy.

Należy jednak wspomnieć, że charakterystycznych objawów choroby na wczesnym jej etapie jest bardzo mało, lecz występują często.

Chirurgia – podstawowy sposób leczenia raka trzonu macicy

„Wczesny rak endometrium to I i II stopień zaawansowania. Te pacjentki do nas trafiają najczęściej. Leczenie opieramy na rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i europejskich, które powstały już 3 lata temu. Wszystkie rekomendacje mówią, że standardem w leczeniu raka trzonu macicy wczesnego, jest wycięcie macicy z przydatkami, czyli z jajnikami i jajowodami. (…) Standardem aktualnie na świecie jest tak zwana chirurgia minimalnie inwazyjna, czyli będzie to laparoskopia albo robotyka, która jest szczególnie użyteczna dla pacjentek otyłych”. - powiedziała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej.

Oprócz metody chirurgicznej chorych leczy się chemioterapią, połączeniem chemioterapii i hormonoterapią. Pomocna może okazać się także immunoterapia, lecz w Polsce na razie nie jest dostępna.

Jak rozpoznać chorobę?

Ważnym etapem diagnostycznym jest pobranie materiału z jamy macicy. Następnie poddaje się go do oceny przez histopatologa. Równie ważna jest diagnostyka obrazowa, zanim jeszcze rozpocznie się leczenie – dzięki niej można ustalić, czy choroba jest ograniczona do macicy czy już rozsiana. Pomocne może okazać się także zastosowanie diagnostyki molekularnej, jeszcze zanim zacznie się leczenie.

Podejrzewam, że choruję na endometriozę – jakie badania wykonać?
Król naturalnych suplementów! Wspiera odporność, serce i wątrobę
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko