Ten wirus może spowodować raka gardła. Ludzie potrafią go nie wykryć przez całe życie
Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) należy do najczęstszych czynników zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wirus ten może zakażać skórę oraz błony śluzowe narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej i gardła. Niektóre typy wirusa HPV mogą powodować raka szyjki macicy, pochwy, sromu, penisa lub odbytu. W ostatnich latach wskazuje się na związek między wirusem HPV a nowotworami głowy i szyi, szczególnie w obrębie gardła.
Wirus HPV a nowotwory
Wirus HPV jest przenoszony głównie podczas stosunków seksualnych lub przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby zakażonej. Szacuje się, że 8 na 10 osób w ciągu swojego życia będzie mieć do czynienia z wirusem HPV.
„ Podaje się, że w ciągu życia, liczba osób, które możemy spotkać i zarażą się HPV wynosi około 80%. Statystycznie 8 na 10 osób będzie miało styczność z wirusem, jest to niezmiernie duża liczba, mimo że wbrew pozorom nie mówi się o tym szeroko.” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
Dotychczas odkryto aż kilkaset podtypów wirusa HPV. Wyróżnia się typy onkogenne HPV, czyli powodujące nowotwory oraz mniej niebezpieczne nieonkogenne, które nie wywołują objawów nowotworowych. Onkogenne typy wirusa HPV odpowiadają za 80% przypadków raka szyjki macicy.
„ Ograniczając się do okolic intymnych, będziemy mówić wirusach onkogennych i nieonkogennych, jednak warto pamiętać, że wirus HPV to również zwykłe brodawki, kurzajki, które spotykamy często na przykład u małych dzieci, chodzących na basen, uprawiających różnego rodzaju sporty. (...) wirus HPV powoduje w 80% raka szyjki macicy. Świadomość, że to duży procent, w pewnym stopniu ukierunkowuje nas i myślimy o szczepieniach, badaniach, diagnostyce w kierunku danych typów wirusa.” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
HPV a nowotwory głowy i szyi
Nowotwory głowy i szyi to bardzo obszerna grupa nowotworów o zróżnicowanej lokalizacji pierwotnej w obrębie jamy ustnej, gardła i krtani. Czynniki ryzyka są różne, jednak najczęściej wymienia się palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i niewłaściwą dietą.
W ostatnich latach nowotwory głowy i szyi zostały powiązane także z wirusem HPV. Wirus HPV może być odpowiedzialny za rozwój nowotworów głowy i szyi, zwłaszcza w okolicy gardła, migdałków i języka.
Przypuszcza się, że powodem wzrostu liczby nowotworów głowy i szyi związanych z HPV jest zmiana nawyków seksualnych, szczególnie widoczna wśród młodszych pacjentów. Naukowcy coraz częściej obserwują związek między zakażeniem narządów płciowych, a występowaniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV w obrębie jamy ustnej, co łączą z seksem oralnym, a także dużą ilością partnerów seksualnych i wcześniejszym rozpoczęciem współżycia.
Według badań, ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego ustnej części gardła wzrasta dwukrotnie, jeśli pacjent uprawiał seks oralny z 1 do 5 partnerów i aż pięciokrotnie przy liczbie partnerów przekraczającej 6.
Objawy zakażenia wirusem HPV w gardle
Zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej zazwyczaj nie są kojarzone z zakażeniem HPV i są mylone z innymi schorzeniami. “Zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej są często zapominane, ponieważ nie myślimy, że dana okolica również może być dotknięta objawami chorobowymi. Dodatkowo w krtani, gardle i czasem drzewie oskrzelowym mogą występować zmiany grudkowe, kłykciny czy brodawki, czyli usytuowane zmiany, często dające objawy. Zaburzony przepływ dróg oddechowych może prowadzić do objawów w postaci chrypki, zaburzeń oddychania, wymowy. Jest to zakres pracy laryngologa, czyli kolejnej specjalizacji, która przyczynia się do wykrywania HPV.” - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.