Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Te rodzaje pocałunków też powodują zakażenie HPV! Pocałunek francuski to tylko jeden z nich
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 22.08.2023 10:38

Te rodzaje pocałunków też powodują zakażenie HPV! Pocałunek francuski to tylko jeden z nich

pocałunek francuski
canva

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych. Przenoszona jest głównie drogą płciową lecz nie tylko. Do zakażenia może dojść nawet podczas pocałunku, a potencjalnym zagrożonym jest każda osoba aktywna seksualnie. Szacunkowo chorych na HPV jest na całym świecie 660 mln osób. Przez który rodzaj pocałunku może dojść do zakażenia? I uwaga – to nie tylko pocałunek francuski! Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dermatologiem-wenerologiem dr n.med. Eweliną Biało-Wójcicką

 

Przez tego rodzaju pocałunek może dojść do zakażenia HPV

Do zakażenia HPV najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego – mowa tu zarówno o stosunku pochwowym, jak i oralnym oraz analnym. Drogą transmisji wirusa jest także kontakt ze śliną lub krwią zakażonego np. podczas pocałunku. Do zakażenia dochodzi podczas intensywnych pocałunków – i nie chodzi tylko o pocałunek francuski:

„ Mówiąc o pocałunkach intensywnych, gdzie błony śluzowe partnerów stykają się, powodują największe ryzyko zakażenia, ponieważ błony śluzowe są w bliskim kontakcie. Ryzyko zakażenia będzie bardziej prawdopodobne, gdy u partnera występują objawy w błonach śluzowych, obrębie górnych dróg oddechowych. Trzeba uściślić formę pocałunku, żeby dojść do tego, jak zakażamy. Kontakt błon śluzowych, z obecnością śliny, jest źródłem zakażenia, jeżeli dana osoba ma objawy zakażenia HPV i ma miejsce intensywny pocałunek. Występuje wtedy duże ryzyko”. - powiedział dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Przenoszenie wirusa jest możliwe, gdy zmiany nim wywołane znajdują się zarówno na zewnętrznych narządach płciowych, jak i na bieliźnie czy ręczniku – choć drugi z wymienionych przypadków jest rzadkością. Do zakażenia może dojść podczas różnego rodzaju pocałunków:

„W przypadku pocałunku występuje problem. Niektórzy wyodrębniają różnego rodzaju podziały pocałunków. Możemy wyodrębnić pocałunek typu francuskiego, który jest najbardziej znany, ale także amerykański, angielski czy motyli. Jeśli zaczniemy drążyć, jakie są typy pocałunków i na czym polegają, okaże się, że istnieje ich bardzo dużo i nie wszystkie dają możliwość przeniesienia wirusa”. - powiedział dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Projekt bez nazwy - 2023-08-21T204500.162.png

Co warto wiedzieć o wirusie HPV? Ważne! Te objawy zakażenia HPV często nie wzbudzają podejrzeń. Ostrzeżenie od lekarza

Te objawy świadczą o zakażeniu HPV

Wyróżniamy różne typy zakażenia HPV. Jeden z nich polega na miejscowym wniknięciu wirusa do nabłonka wielowarstwowego płaskiego, znajdującego się w obrębie szyjki macicy, warg sromowych, pochwie i okolicy odbytu: 

Jest to okolica intymna, wnikając powoduje różnego rodzaju objawy, uzależnione od typu wirusa, od małych zmian, niewielkich, grudek lub barwy skóry, po rozrastające się do dużych rozmiarów w postaci określanej jako kłykciny kończyste, które są uszypułowaną częścią warstwy błony śluzowej, tworzącej twory czasem określane jako kalafiorowate - ze względu na olbrzymie rozmiary”. - powiedział dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.  

U mężczyzn zakażenie pojawia się w okolicy odbytu lub prącia – zależy to od sposobu, w jaki wirus się przenosi: 


„Najczęściej napletek i okolica żołędzi są uprzywilejowaną lokalizacją. W tym miejscu występuje podobny obraz kliniczny do HPV u kobiet, czyli grudki, cieliste lub lekko brunatne, małe lub rozrastające się do dużych rozmiarów. Łatwiej są zauważalne u mężczyzn niż u kobiet, z tego powodu diagnostyka oraz leczenie jest szybsze”. - powiedział dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.  

Objawem zakażenia HPV są także zmiany gardłowe

U kobiet i u mężczyzn mogą pojawić się zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej, o czym często się nie mówi. Ta okolica również może zostać zainfekowana: „Dodatkowo w krtani, gardle i czasem drzewie oskrzelowym mogą występować zmiany grudkowe, kłykciny czy brodawki, czyli usytuowane zmiany, często dające objawy. Zaburzony przepływ dróg oddechowych może prowadzić do objawów w postaci chrypki, zaburzeń oddychania, wymowy. Jest to zakres pracy laryngologa, czyli kolejnej specjalizacji, która przyczynia się do wykrywania HPV”. - powiedział dermatolog-wenerolog dr n. med. Ewelina Biało-Wójcicka.
 

Polecane