Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Ważne! Te objawy zakażenia HPV często nie wzbudzają podejrzeń. Ostrzeżenie od lekarza
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.07.2023 13:57

Ważne! Te objawy zakażenia HPV często nie wzbudzają podejrzeń. Ostrzeżenie od lekarza

hpv
canva

HPV, czyli wirus brodawczak ludzkiego, przenosi się głównie drogą płciową i podczas korzystania z zakażonych przez nosiciela przedmiotów codziennego użytku. Charakterystycznym objawem zakażenia są zmiany skórne. Jednak wśród objawów zakażenia można wymienić te, które z pozoru nie sugerują, że dana osoba została zakażona HPV. Co to za symptomy? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, dermatologiem-wenerologiem dr n. med. Eweliną Biało-Wójcicką.

 

Wirus HPV może powodować także infekcje gardła

Zakażenie HPV może spowodować zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej. Często nie mówi się o tych zmianach tyle, co o charakterystycznych objawach infekcji występujących na m.in. na penisie, odbycie i sromie: „Zmiany w obrębie błon śluzowych i jamy ustnej są często zapominane, ponieważ nie myślimy, że dana okolica również może być dotknięta objawami chorobowymi. Dodatkowo w krtani, gardle i czasem drzewie oskrzelowym mogą występować zmiany grudkowe, kłykciny czy brodawki, czyli usytuowane zmiany, często dające objawy”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Z powodu infekcji zaburzony zostaje przepływ dróg oddechowych: „Zaburzony przepływ dróg oddechowych może prowadzić do objawów w postaci chrypki, zaburzeń oddychania, wymowy. Jest to zakres pracy laryngologa, czyli kolejnej specjalizacji, która przyczynia się do wykrywania HPV”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka.  Gardłowe objawy zakażenia HPV to również: 
   • ból gardła, 
   • przewlekły kaszel, 
   • zmiana barwy głosu, 
   • trudności z przełykaniem, 
   • zmiany w krtani,
   • zmiany w jamie ustnej.  

Projekt bez nazwy - 2023-07-07T213242.973.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny Jaka jest Twoja świadomość o wirusie HPV? 10 istotnych faktów, które powinien znać każdy!

Z HPV można się wyleczyć

Mimo iż nazwa wirusa wydaje się groźna, to jednak pozbycie się go jest możliwe, pod warunkiem że zmiany chorobowe są nieduże: „Jednak w przypadku wirusa HPV, jeżeli objawy są widoczne, możemy metodami pośrednimi usunąć zmianę, gdy mamy pewność, że nie ma innych zakażonych miejsc. Metody usuwania wirusa są mechaniczne i farmakologiczne. W mechanicznej metodzie jest to łyżeczkowanie i krioterapia”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka

Łyżeczkowanie umożliwia usunięcie zmiany w całości, lecz zainfekowany obszar może być większy. „Łyżeczkując dane miejsce mamy dużą pewność, że usuwamy całą powierzchnię zakażoną wirusem, jednak podczas wymrażania pewność jest jeszcze większa”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka.

 Krioterapia, polegająca na zamrażaniu zmiany - niszczenie tkanki następuje podczas jej rozmrażania. W ten sposób szybko usuwane są zmiany powstałe na błonach śluzowych.

Oprócz wymienionych metod HPV leczy się za pomocą laseroterapii, lecz technika ta nie jest często stosowana przez dermatologów-wenerologów.

Nie ma medykamentów leczących z HPV: „Nie istnieją leki doustne, które wyeliminują wirusa z organizmu. Wirus HPV rozmnaża się w obrębie naskórka, nabłonka, czyli błony śluzowej, w tym miejscu staje się aktywny miejscowo. Lek nie będzie penetrował drogą krwi do danego miejsca, aby działać bezpośrednio na wirus. Możliwe są metody stosowania zewnętrznego, jednak jest to bardziej wytworzenie stanu zapalnego, metoda podrażnienia, wytworzenia reakcji immunologicznej, by system odpornościowy rozpoznał komórki zakażone i w pewnym stopniu wyeliminował wirusa z organizmu.”. - powiedziała dermatolog-wenerolog dr n.med. Ewelina Biało-Wójcicka.

Jakie czynniki sprzyjają zakażeniom HPV?

HPV przenoszony jest drogą płciową, lecz można się nim zarazić przez korzystanie z przedmiotów zakażonych przez nosiciela wirusa. Za pomocą bezpośredniego kontaktu występuje jednak więcej zarażeń niż w przypadku drogi pośredniej. Inne czynniki mogące spowodować zakażenie to:

   • niestosowanie prezerwatyw podczas stosunku płciowego (również podczas seksu analnego i oralnego), 
   • palenie papierosów, 
   • liczne porody, 
   • rzeżączka, opryszczka, chlamydioza.

Polecane