Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Test podwójny – badanie krwi w pierwszym trymestrze ciąży
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska 19.03.2022 01:29

Test podwójny – badanie krwi w pierwszym trymestrze ciąży

Test podwójny – badanie krwi w pierwszym trymestrze ciąży
pixabay.com

Test podwójny, czyli badanie krwi w pierwszym trymestrze ciąży to niezwykle ważne badanie prenatalne. Jego wykonanie umożliwia wykrycie wielu chorób rozwojowych, w szczególności trisomii chromosomów. Odpowiednio wcześnie i trafnie postawiona diagnoza jest bardzo istotna dla dalszego postępowania oraz działań po narodzinach dziecka. Na czym polega test podwójny i jak wygląda jego przebieg? Przygotowanie do badania

Test podwójny - badanie krwi w pierwszym trymestrze ciąży 

Test podwójny to badanie biochemiczne, które przeprowadza się u ciężarnych kobiet w pierwszym trymestrze ciąży (pomiędzy 11. a 14 tygodniem). Test podwójny to nieinwazyjne badanie prenatalne, które nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Próbkę krwi matki poddaje się badaniu pod kątem poziomu białka płodowego AFP i wolnej podjednostki beta-HCG, a na podstawie otrzymanych wyników, ocenia się prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych płodu.  

Dlaczego warto wykonać test podwójny?

Czas trwania ciąży to dla przyszłych rodziców stresujący i niełatwy okres, w którym nierzadko występują obawy o to, czy dziecko urodzi się zdrowe. Test podwójny to doskonałe rozwiązanie dla profilaktyki, dlatego też warto go wykonać. 

Wykonanie testu przede wszystkim umożliwia rozpoznanie wad rozwojowych u płodu, takich jak zespół Edwardsa, zespół Downa, a także innych częstych wad genetycznych (aberracji chromosomowych). 

Nie mieszczące się w normie stężenie AFP może świadczyć o bezmózgowiu lub rozszczepie kręgosłupa. Wiarygodność testu oceniana jest na około 60%. 

Wykonanie testu jest szczególnie wskazane w przypadku kobiet w ciąży, które są po 35. roku życia. Ta grupa wiekowa wiąże się z podwyższonym ryzykiem urodzenia dziecka z nieprawidłowościami chromosomalnymi. Według statystyk, co piąta kobieta po 35. roku życia rodzi dziecko z wadą wrodzoną. 

Wskazania do diagnostyki prenatalnej 

Diagnostykę prenatalną pod kątem wad rozwojowych u dzieci zaleca się kobietom:

  • mającym więcej niż 35 lat,

  • u których wynik badań biochemicznych był nieprawidłowy,

  • u których w poprzednich ciążach wystąpiły wady wrodzone u dzieci,

  • u których w badaniu USG płodu stwierdzono nieprawidłowości mogące wskazywać na obecność wady wrodzonej,

  • u których stwierdzono obecność nieprawidłowości chromosomalnych,

  • które w okresie ciąży stosowały leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki - tetracykliny, 

  • były poddawane chemioterapii i/lub napromieniowaniu.

Test podwójny - na czym polega?

Test podwójny polega na oznaczeniu poziomu dwóch białek we krwi: AFP i wolnej podjednostki beta-HCG. Test wykonuje się pomiędzy 11. a 16. tygodniem ciąży.  Badanie to, choć jest bardzo pomocne, nie jest obowiązkowe. Pomimo to lekarze zachęcają do wykonania testu podwójnego w ramach tak istotnej profilaktyki. 

Tagi: