To już pewne. Krótszy tydzień pracy wejdzie w życie. Kiedy doczekamy się zmian?
Krótszy tydzień pracy w Polsce od miesięcy budzi gorące dyskusje w Polsce. Jedni bardzo na niego czekają, drudzy są całkowicie przeciwni, by wprowadzić tego typu rozwiązanie. Wiele osób boi się tego, że gdy będzie 35-godzinny tydzień w pracy w Polsce, zarobki znacznie ulegną zmniejszeniu.
Eksperymenty w tym zakresie już trwają, natomiast jednym z przykładów jest planowane wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy dla urzędników we Włocławku. Warto też podkreślić, jak długi czas pracy wpływa na zdrowie człowieka.
Kiedy wejdzie w życie krótszy tydzień pracy?
35-godzinny tydzień pracy od 1 września wejdzie w życie włocławskich urzędników. Dyskusja odnośnie skrócenia tygodnia pracy dotychczas koncentrowała się prywatnych formach, jednak coraz to bardziej rosnące poparcie dla tego rozwiązania pokazuje, że eksperci, przedsiębiorcy oraz badacze z zapartym tchem oczekiwali na wyniki eksperymentów, które zostały przeprowadzone w innych krajach UE.
Zdaniem ekspertów polska gospodarka jest na tyle silna i trwała, by wprowadzić 35-godzinny tydzień pracy. Popularnym rozwiązaniem w Europie jest wydłużenie pracy w cztery robocze dni, dzięki czemu można dostać aż trzy dni weekendu . Druga opcja jest z kolei taka, że tydzień pracy trwa pięć dni, lecz skraca się pracę z 8 do 7 godzin. Warto też dodać, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki prowadzone są liczne konsultacje oraz analizy. Szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk tak mówiła w rozmowie z Faktem:
"Wciąż prowadzimy analizy, czy lepszy jest czterodniowy tydzień pracy, czy raczej siedmiogodzinny dzień pracy. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na zmianę w Kodeksie pracy, to będzie ona obejmowała wszystkie pracownice i pracowników w kraju, również w administracji publicznej.". Wyniki testów mają być budujące, więc niewykluczone, że na początku 2025 zmiana będzie obowiązywać wszystkich" - wyjaśniała.
Jak duża ilość godzin pracy wpływa na zdrowie człowieka?
Pamiętajmy o tym, że zbyt długi czas pracy w znacznym stopniu wpływa na zdrowie psychiczne człowieka, a pojawiające się ciągłe uczucie zmęczenia może być przyczyną pogorszenia nastroju i ogólnego samopoczucia. Warto też dodać, że osoby pracujące powyżej 48 godzin na tydzień cechuje znacznie gorsza wydajność.
Już lata temu zauważono, że duża liczba godzin pracy zwiększa ryzyko rozwoju depresji oraz bezsenności, a potwierdziła to jedna z analiz, w której zwrócono uwagę na wpływ długich godzin pracy na samopoczucie badanych.
Długie godziny pracy wiążą się z pogorszeniem jakości życia
Według Kodeksu pracy maksymalna liczba godzin przepracowanych w tygodniu nie może przekroczyć 48 w przyjętym okresie rozliczeniowym. Niestety, zbyt długi czas poświęcony na pracę ma negatywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne człowieka, natomiast depresja, stany lękowe, udar mózgu to tylko niektóre z zaburzeń wynikających z przepracowania.
Długie godziny pracy mogą się wiązać z pogorszeniem jakości życia w kontekście społecznym. Brak czasu może wpłynąć również na życie rodzinne i towarzyskie. Osoby spędzające większość czasu na pracy często wycofane są z życia społecznego. Przyczyną może być zarówno brak czasu, ale także gorsze samopoczucie oraz pojawiające się ciągłe uczucie zmęczenia.
Czytaj też:
35-godzinny tydzień pracy od 1 września. Ta decyzja jest już pewna
Przymusowe leczenie alkoholizmu. Jak to załatwić?
Niepracujący w swoim zawodzie mogą otrzymać 1200 zł od ZUS. Oto warunki