Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > 35-godzinny tydzień pracy od 1 września. Ta decyzja jest już pewna
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 09.08.2024 16:07

35-godzinny tydzień pracy od 1 września. Ta decyzja jest już pewna

Będzie krótszy tydzień pracy
Fot. Canva

Coraz więcej firm wprowadza krótszy, bo 35-godzinny, tydzień pracy. Zmiany dotyczą już nie tylko prywatnych przedsiębiorstw - teraz taki model pracy testuje urząd we Włocławku. Założenie jest takie, że krótszy czas pracy urzędników nie wpłynie na godziny pracy interesantów. Krótszy model pracy jest promowany w trosce o zdrowie pracowników. Jak praca wpływa na psychikę?

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników

- Założenie jest takie, żeby nie skrócić godzin przyjmowania interesantów, żeby mieszkańcy mieli dostęp do urzędu w niezgorszej formie niż jest dziś. Może nawet uda się je wydłużyć. Ale o szczegółach będziemy jeszcze informować, tym bardziej że tak to sobie założyliśmy z naszymi partnerami, z którymi to będziemy chcieli wdrożyć – mówi w rozmowie z wloclawek.naszemiasto.pl Krzysztof Kukucki, prezydent miasta.

Obecny system pracy, obejmujący 8 godzin dziennie, został w Polsce wprowadzony ponad 100 lat temu. Obecnie, z inicjatywy lewicy, trwają pracę nad skróceniem go, przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzenia. - To jest rozwiązanie, które odpowiada wyzwaniom dzisiejszej gospodarki, w której rozwija się robotyzacja i informatyzacja – mówili podczas konferencji prasowej posłowie lewicy Magdalena Biejat, Paulina Matysiak oraz Adrian Zandberg.

Substancje, którymi nasączają odzież, szkodzą płodności. Chiński gigant wstrzymał sprzedaż Rybia łuska arlekinowa to jedna z najgorszych chorób skóry. Trudno wyobrazić sobie cierpienie chorych

Krótszy czas pracy a zdrowie

Pomysł na krótszy czas pracy został już przebadany przez naukowców i wyniki przemawiają za skróceniem pracy - naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii objęli badaniem 61 organizacji, w których przez pół roku funkcjonował tryb 4-dniowego tygodnia pracy – bez wpływu na zarobki zatrudnionych. Z badania wynikało, że u 39 proc. spadł poziom stresu w życiu, 71 proc. czuło się mniej wypalonych zawodowo, a 60 proc. badanych było zadowolonych ze zmiany, ponieważ ułatwiła ona organizację opieki nad dzieckiem. U badanych zauważono spadek niepokoju i poprawę kondycji fizycznej.

Firmy z Wielkiej Brytanii, w których przeprowadzono badania, doceniły ten system i aż 92 proc. zamierza kontynuować pracę w zmniejszonym wymiarze godzin. Podsumowując - krótszy czas pracy przekłada się na poprawę jakości snu i redukcję poziomu stresu u pracowników. 

Krótszy czas pracy a choroby cywilizacyjne

Wnioski z badań naukowych pokazują, że krótszy czas pracy może być korzystny w walce z chorobami cywilizacyjnymi, a więc należy go traktować jako inwestycję w zdrowie. Krótszy czas pracy przekłada się na zwiększenie aktywności fizycznej pracowników, a jest to kluczowy element zapobieganiu chorobom układu krążenia, cukrzycy, nadciśnieniu, bezsenności, przewlekłym bólom mięśni, otyłości. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) nie wyklucza wprowadzenia takiej zmiany. Podkreśla jednak, że w pierwszej kolejności konieczne są dogłębne analizy, czy Polaków na taki model stać. Wiele prywatnych firm wprowadza model 7-godzinnego dnia pracy lub krótszego tygodnia pracy w ramach benefitów pracowniczych. Obecnie takie rozwiązanie testowane jest właśnie w urzędzie we Włocławku. 

Zobacz także:

Drobny nawyk, który zmniejsza ryzyko depresji u nastolatków. Wystarczy godzinka dziennie

Skąd się bierze trądzik? Główne przyczyny powstawania trądziku

Co pali polska młodzież? E-papierosy najpopularniejszą używką w szkołach