Powody, dla których warto jeść buraczki. To jedno z najzdrowszych warzyw!
Bogaty w witaminy i składniki mineralne, niskokaloryczny i i tani. “Ty buraku!” to dla warzywa komplement! Przygotować buraki można na wiele sposobów. Smakują dobrze i mają właściwości lecznicze. Buraki to polski super food, na który stać każdego z nas.
Burak – właściwości odżywcze
Warzywo to jest bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, saponin i przeciwutleniaczy. Nawet w niewielkim buraku znajdują się 2 g białka, 10 g węglowodanów i 2 g błonnika pokarmowego – to tyle, co w dużym pomidorze lub średniej wielkości czerwonej papryce. Na tym jednak nie kończą się prozdrowotne właściwości buraka – zawiera także pewną ilość witaminy C, magnezu, wapnia, cynku i żelaza niehemowego, wchłaniającego się jednak tylko na poziomie 1-5%.
USDA National Nutrient Database for Standard Referencje podaje, że w 100 g surowych lub ugotowanych znajdują się witaminy:
- Witamina C – 4.9/3.6 mg
- Tiamina – 0.031/0.027 mg
- Ryboflawina – 0.040/0.040 mg
- Niacyna - 0.334/0.331 mg
- Witamina B6 - 0.067/0.067 mg
- Kwas foliowy - 109/80 µg
- Witamina A – 33/35 IU
- Witamina E – 0.04/0.04 mg
- Witamina K - 0.2/0.2 µg
Minerały:
- Wapń – 16/16 mg
- Żelazo - 0.80/0.79 mg
- Magnez - 23/23 mg
- Fosfor - 40/38 mg
- Potas - 325/305 mg
- Sód – 78/77 mg
- Cynk - 0.35/0.35 mg
Właściwości lecznicze buraków
Burak jest doskonałym środkiem krwiotwórczym, od wieków uznanym przez medycynę naturalną. Spożywanie buraków może wspomóc leczenie białaczki i zapobiegać anemii. Ich barwniki są silnymi przeciwutleniaczami i zwiększają przyswajanie tlenu przez komórki.
Buraki obfitują w kwas foliowy, korzystnie wpływający na rozwój dziecka w brzuchu matki. Redukuje także homocysteinę z krwiobiegu, której wysoki poziom bywa przyczyną chorób serca. Spożywanie buraków wskazane jest również dla osób mających duży poziom cholesterolu, ze względu na to, że chronią naczynia krwionośne przed zwapnieniem.
W soku z buraków zawarte są azotany, szczególnie wskazane dla nadciśnieniowców. Dzięki nim we krwi podnosi się stężenie regulującego ciśnienie tlenku azotu.
Buraki wzmacniają odporność organizmu na choroby wirusowe. Picie soku z buraka może złagodzić przebieg grypy i mononukelozy. Działanie wykrztuśne buraków pomaga też złagodzić kaszel.
Burak jako lek przeciwnowotworowy?
W pewnych kręgach sok z buraków zdobył status „cudownego leku”, również na raka. Jego zwolennicy twierdzą, że poprawia parametry morfotyczne krwi i ma wpływ na leczenie choroby. Mówi się o nim, że jest w stanie także zmniejszyć rozmiar guza. I jest w tym ziarno prawdy – zawarte w buraku antyoksydanty, składniki odżywcze, substancje mineralne i witaminy mogą pośrednio wpływać na komórki nowotworowe. Jednak główną korzyścią zdrowotną, którą odczuje pacjent onkologiczny podczas spożywania buraków, będzie poprawa kondycji.
Spożywanie buraków ćwikłowych nasila procesy fermentacyjne w jelitach – dlatego mogą powodować wzdęcia u osób poddawanych leczeniu chemioterapią lub radioterapią.
Sok z buraka – przeciwwskazania
Mimo iż napój jest bardzo zdrowy, nie oznacza to, że każdy z nas może pić go bez ograniczeń. Przeciwwskazaniami do picia soku z buraka są:
• reumatyzm,
• kamica nerkowa,
• dna moczanowa,
Buraki zawierają szczawiany, mogące zaostrzać symptomy chorób.
Sok z buraka może zaszkodzić osobom z niskim ciśnieniem, ponieważ dłuższe spożywanie go może spowodować niedociśnienie.