Pacjenci.pl > Żywienie > Czy warto mrozić owoce sezonowe? Czy mrożonki tracą witaminy? Dietetyk nie pozostawia wątpliwości!
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 07.07.2023 14:18

Czy warto mrozić owoce sezonowe? Czy mrożonki tracą witaminy? Dietetyk nie pozostawia wątpliwości!

mrożonki
canva.com

Zapewne każdy z nas nieraz słyszał, że mrożone warzywa i owoce są mniej wartościowe od surowych produktów. Ile w tym prawdy? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości! Czy mrożonki tracą witaminy? Zapytaliśmy dietetyka klinicznego Magdalenę Kartasińską – Kwaśnik.  

Czy mrożone warzywa i owoce tracą witaminy?

Warto korzystać z owoców sezonowych i spożywać je na bieżąco, a także przygotować sobie zapasy na zimę.” - powiedziała dietetyczka Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. Warzywa i owoce poddaje się procesowi mrożenia w sezonie, kiedy są dojrzałe. Jeśli są zamrożone prawidłowo, jak najszybciej od momentu zbioru, straty składników odżywczych są niewielkie. Możemy przygotowywać mrożonki samodzielnie w domu, bądź też korzystać z tych dostępnych w zamrażarkach sklepowych. “Producenci mrożonek kupują owoce i warzywa wtedy, kiedy jest szczyt sezonu i są najtańsze, czyli robią dokładnie to samo, co możemy wykonać sami w domu. Możemy kupować gotowe mrożonki w sklepach, które nie odbiegają od tych domowej roboty, jednak wyjdzie to znacznie drożej.” - powiedziała dietetyczka Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. Zaletą mrożonek jest to, że nie są pokrywane konserwantami ani chemikaliami umożliwiającymi dłuższe przechowywanie, co ma miejsce w przypadku produktów magazynowanych i wystawianych na sklepowych półkach. 

„Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów na przechowywanie żywności! Pod wpływem działania wysokich temperatur, w wyniku między innymi podgrzewania, owoce tracą spore ilości witamin, zwłaszcza witaminy C. W przypadku mrożenia, straty te są o wiele niższe. Mrożenie to idealny sposób na to, aby przedłużyć ich trwałość.” - powiedziała dietetyczka Magdalena Kartasińska – Kwaśnik. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-24T174703.394.png

Otyłość to nie problem jednostki a społeczeństwa. W Polsce szczególnie bolesny Polskie owoce jagodowe to prawdziwy skarb! Dlaczego warto je jeść? Dietetyk tłumaczy

Jak prawidłowo mrozić warzywa i owoce?

“Przynosimy je do domu, myjemy, obieramy i wkładamy do woreczków, a następnie do zamrażarki. Bardzo ważne jest ich umycie przez zamrożeniem, ponieważ po rozmrożeniu nie będzie to już wykonalne. Zwracajmy uwagę, aby woreczki miały znaczek „BPA free”, czyli wolne od bisfenolu, który może wchodzić w reakcje z żywnością. Woreczki, które są przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych powinny mieć atest do kontaktu z żywnością, o czym informuje nas rysunek noża i widelca na opakowaniu." powiedziała dietetyczka Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

  • Warzywa i owoce zamrażajmy jak najszybciej po zebraniu, aby zachowały jak najwięcej wartości odżywczych.
  • Wybierajmy tylko dojrzałe, zdrowe egzemplarze, które nie są nadpsute czy spleśniałe. Odkrojenie spleśniałej części nie oznacza, że pozbyliśmy się problemu, ponieważ tak naprawdę „skażony” jest cały produkt. Związki pleśni błyskawicznie rozprzestrzeniają się wewnątrz całego warzywa czy owocu, nawet jeśli nie widać tego gołym okiem. 
  • Warzywa i owoce dokładnie myjemy, a następnie osuszamy, aby podczas mrożenia nie pokrywały się dodatkową warstwą lodu. 
  • Minimalna temperatura mrożenia powinna wynosić -18°C. Przy wyższych temperaturach może dochodzić do procesu utlenienia i utraty cennych witamin i minerałów. 

Jak długo można przechowywać mrożone warzywa i owoce w zamrażarce?

Mamy dobrą informację dla miłośników mrożonek - ich trwałość jest bardzo długa! Mrożone warzywa i owoce możemy spokojnie przechowywać w zamrażarce do 12 miesięcy.” - powiedziała dietetyczka Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Mrożonki najlepiej rozmrażać w lodówce. Można też skorzystać z opcji rozmrażania w mikrofalówce. Duża część mrożonych warzyw i owoców nie wymaga wcześniejszego rozmrażania. Warzywa po wyjęciu z zamrażarki mogą zostać od razu wrzucone do wrzątku czy podsmażone na patelni. Mrożone owoce świetnie nadają się do przygotowania koktajli, lodów czy innych deserów

Polecane