Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dieta > Te warzywa tuczą najbardziej! Kto chce schudnąć powinien ich unikać
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.10.2023 11:37

Te warzywa tuczą najbardziej! Kto chce schudnąć powinien ich unikać

warzywa
canva

Tyciu sprzyja spożywanie tych trzech warzyw – Eksperci z Harvard TH Chan School of Public Health podczas badań trwających 24 lata ustalili, które z warzyw tuczą najbardziej. Jesteś na diecie redukcyjnej? Te warzyw jedz z umiarem.


 

Metabolizm zwalnia wraz z wiekiem

Na łamach „British Medical Journal” opublikowane wyniki badania trwającego aż 24 lata autorstwa ekspertów z Harvard TH Chan School of Public Health. Wzięło w nim udział ponad 136 tysięcy osób. Co cztery lata uczestnicy wypełniali ankiety dotyczące stylu życia i zdrowia. Naukowcy po przeanalizowaniu tych danych ustalili, że osoby te tyły co 1,5 kg co 4 lata. W ciągu 24 lat tyli więc średnio o 8,8 kg. 

Badanie trwało w latach 1985-2014, a uczestnicy nie ukończyli 65. roku życia. 

Metabolizm zwalnia, ale nie zatrzymuje się w pewnym etapie życia człowieka. To czy człowiek utrzyma prawidłową masę wciąż zależy od tego, czy będzie regularnie ćwiczył i ograniczy spożycie żywności zawierającej dużą ilość kalorii. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-06T190349.593.png

Ozempic ma konkurencję. Oba leki zawierają semaglutyd. Pomagają nie tylko w odchudzaniu? Nordic walking - świetny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i samopoczucia

Te warzywa powodowały tycie

Eksperci z Harvard TH Chan School of Public Health ustalili, że spożycie niektórych warzyw sprzyja tyciu. Na podstawie badań odkryli, że ludzie spożywający  więcej ziemniaków, groszku cukrowego i słodkiej kukurydzy, szybciej tyli w porównaniu z ludźmi preferującymi m.in. brokuły, szpinak i marchew. Osoby z drugiej z wymienionych grup wolniej przybierały na wadze. Miłośnicy ziemniaków i kukurydzy cukrowej tyli o 2,5 kg więcej – obydwie grupy badano w tym samym okresie. 

 

Warzywa skrobiowe a tycie

Skrobia w diecie utrudnia redukcję wagi. Najwięcej dostarczamy jej z pokarmami takimi jak:

  • ryż,
  • makaron,
  • pieczywo,
  • płatki śniadaniowe,
  • ziemniaki.

Produkty skrobiowe same w sobie nie zawierają dużo tłuszczu i kalorii. Zaczynają jednak tuczyć, gdy jemy ich za dużo lub spożywamy z tłustymi dodatkami. W ziemniakach jest dużo potasu i białka, lecz gdy podamy je z tłustym sosem, stają się bombą kaloryczną!

Naukowcy ustalili również, że zależność między tyciem a spożywaniem warzywa jest bardziej widoczna u osób, które już są otyłe lub mają nadwagę. Co więcej, zależność ta silniejsza była u kobiet.

Eksperci zaobserwowali, że wraz z tyciem zwiększa się też poziom cukru we krwi. Stwierdzili także, że osoby w średnim wieku, by zmniejszyć przyrost masy ciała, powinny spożywać więcej produktów o dużej zawartości błonnika np. jabłek i produktów pełnoziarnistych.

Badanie miało charakter obserwacyjny. Oznacza to, że nie ma całkowitej pewności, że spożywanie pewnych warzywa zawsze będzie przyczyną tycią.

Polecane