Pacjenci.pl Zdrowie To nie są hemoroidy! Lekarz wyjaśnia, z jakimi chorobami można je pomylić
canva

To nie są hemoroidy! Lekarz wyjaśnia, z jakimi chorobami można je pomylić

14 czerwca 2023
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Gdy w kale pojawia się krew, pierwsza myśli to zazwyczaj „mam hemoroidy”. Jednak ta oraz inne dolegliwości charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej, bywają też objawami innych schorzeń. Co to za choroby? Artykuł powstał na podstawie rozmowy proktologiem, chirurgiem transplantologiem dr. n. med. Andrzejem Bermanem.

Choroba hemoroidalna a zakrzepica brzeżna

Zakrzepicę brzeżna od choroby hemoroidalnej odróżnia to, że powoduje silny ból. Z kolei choroba hemoroidalna nie powoduje aż tak dużego dyskomfortu.

„Zakrzepicy brzeżnej zazwyczaj towarzyszy ból, często bardzo silny. Jeżeli po wypróżnieniu, z odbytu wystaje miękka, delikatna struktura, której nie czujemy i która nie daje dolegliwości bólowych, najprawdopodobniej jest to splot hemoroidalny”. - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Zakrzepica brzeżna to stan, gdy w naczyniach wykrzepia się krew. Objawem tego procesu jest powstanie dużego odczynu zapalnego, który powoduje silny ból. Towarzyszy temu uczucie zgrubienia odbytu – w tym stanie chory ma problem ze wstawaniem i siadaniem. Gdy zakrzepic jest nieleczona, z czasem może spowodować poważne problemy z wypróżnianiem.

„Cechą charakterystyczną zakrzepicy brzeżnej jest pojawienie się bolesnego guzka na brzegu odbytu. Zazwyczaj pojawia się w bardzo krótkim czasie, w ciągu 2-3 godzin po forsowanym wypróżnieniu, długim siedzeniu, czy po przebytym urazie. Pacjenci często próbują wprowadzić go do środka odbytu, ale jest on oryginalnie umiejscowiony na jego brzegu i nie jest to możliwe”. - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Projekt bez nazwy (16).png

Choroba hemoroidalna - skąd się bierze i jak jej zapobiegać?
Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa

Choroba hemoroidalna a kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste są powszechnie mylone z chorobą hemoroidalną. Kłykciny to jednak choroba weneryczna, którą powoduje zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W odróżnieniu od hemoroidów kłykciny kończyste są twardsze i mają nierówną powierzchnię.

„Kłykciny to zazwyczaj licznie występujące struktury o nierównej brodawkowatej powierzchni. Są zdecydowanie twardsze i zazwyczaj mniejsze od hemoroidów. Przeważnie otaczają odbyt, choć mogą też umiejscawiać się w jego kanale”. - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Kłykciny kończyste mają kolor białawy lub różowy i brodawkowatą powierzchnię. Po pewnym czasie mogą urosnąć. Przeważnie nie powodują dolegliwości bólowych ani świądu. Pojawiają się przeważnie kilka miesięcy po stosunku seksualnym z osobą nimi zarażoną. Co więcej, u mężczyzny mogą pojawić się także na prąciu a u kobiety w pochwie.

Choroba hemoroidalna a rak odbytnicy

Choroba hemoroidalna nie zmienia nawyków towarzyszących wypróżnianiu. Z kolei rak jelita grubego zaburza rytm wypróżnień. Mimo to rak odbytnicy często nie powoduje niepokojących objawów. Rak odbytnicy jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych. Jego objawy zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej umiejscowienia. Guzy te rodzaju mogą powodować, że chory ma potrzebę wypróżniania, mimo iż jelita są puste.

„Zazwyczaj są to niewielkie zmiany, na pierwszy rzut oka nie wyglądające groźnie. Czasami zdarza się, że wycinamy jakieś małe owrzodzenie, czy podejrzanie wyglądającą zmienioną zapalnie brodawkę, nawet nie sugerując pacjentowi, że to może być rak odbytu, co potem wychodzi w badaniu. Jeśli cokolwiek nas niepokoi, powinniśmy zgłosić się lekarza. Najskuteczniejszą metodą diagnostyki jest badanie histopatologiczne. Nie ma metody wykluczenia tego typu zmian samodzielnie przez pacjenta”. - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.

Każdy z nas ma hemoroidy i to normalne. Mało kto zdaje sobie sprawę z wyjątkowej funkcji
Krew w kale - przyczyny i powikłania
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja