Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 16.03.2023 15:15

Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa

hemoroidy
canva.com

Choroba hemoroidalna dotyka większą część społeczeństwa i związana jest przede wszystkim z nieprawidłowymi nawykami. „Spotkałem się z danymi, według których nawet 80 procent populacji, w jakimś okresie swojego życia, będzie miało pewne objawy choroby, które, w większości przypadków, po krótkim czasie ustąpią samoistnie. Część pacjentów z chorobą hemoroidalną wymaga jednak interwencji. Zazwyczaj powinna to być głównie interwencja w styl życia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Domowe sposoby na hemoroidy

Przede wszystkim powinniśmy zapobiegać zaparciom, które są podstawowym czynnikiem prowadzącym do choroby hemoroidalnej. Aby to zrobić, należy zadbać o wysoką podaż błonnika w diecie. Nie zapominajmy też o odpowiednim nawodnieniu organizmu, ponieważ woda jest niezbędna, aby błonnik działał, tak jak powinien. Błonnik znajdziemy w takich produktach, jak m.in. warzywa, owoce, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, otręby pszenne, pełne ziarna zbóż, ryż, orzechy, kukurydza, orzechy. Pamiętajmy też o codziennej aktywności fizycznej i unikajmy używek. 

Należy zapobiegać zaparciom i długim wypróżnieniom, unikać długiego siedzenia, a także zmniejszyć podaż substancji spożywczych czy używek, które zwiększają nasilenie choroby (m.in. alkohol, nikotyna, ostre przyprawy, soki owocowe). Warto też zadbać o zwiększenie aktywności ruchowej, o wysoką podaż błonnika w diecie, a także o lepsze nawodnienie organizmu. U znakomitej większości pacjentów takie leczenie spowoduje ustąpienie dolegliwości, pod warunkiem, że choroba hemoroidalna nie jest już bardzo zaawansowana.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Aktywność fizyczna stanowi ważny element profilaktyki i leczenia choroby hemoroidalnej. Warto jednak zwrócić uwagę na charakter ćwiczeń, ponieważ hemoroidy nie lubią ćwiczeń siłowych.Ryzyko choroby zwiększa wysiłek fizyczny ze zwiększoną tłocznią brzucha uciskającą na żyłę główną dolną, którą krew odpływa z dolnej połowy ciała. W związku z tym nie zaleca się wykonywania ćwiczeń siłowych (zwłaszcza z dużymi ciężarami), które sprawiają, że brzuch jest cały czas napięty, bez momentów rozluźnienia, kiedy krew mogłaby swobodnie odpłynąć. Wskazane są natomiast ćwiczenia aerobowe, które poprawiają opróżnianie splotów hemoroidalnych.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Warto podkreślić, że zdrowe nawyki należy wprowadzić na stałe, a nie tylko do czasu ustąpienia dolegliwości. Choroba hemoroidalna ma bowiem tendencje do nawracania. „Jeżeli pacjentowi uda się pozbyć dolegliwości za pomocą modyfikacji stylu życia, powinien cieszyć się zdrowiem, pod warunkiem, że nie wróci do starych nawyków żywieniowych czy trybu życia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Pamiętajmy, że domowa terapia przyniesie efekty, jeśli choroba hemoroidalna jest na wczesnym etapie rozwoju. W stadium bardziej zaawansowanym będzie wymagać leczenia w gabinecie lekarskim. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-15T202934.514.png

Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Dotyka dużą część społeczeństwa Kto najczęściej choruje na raka jelita grubego? Ta grupa osób jest szczególnie narażona

Jak samodzielnie “wepchnąć” hemoroida?

Guzki hemoroidalne drugiego stopnia, po wypróżnieniu mogą wysuwać się na zewnątrz, po czym wycofują się samoistnie do odbytnicy. W trzecim stopniu choroby, nie są już w stanie same „się schować” i wymagają wprowadzenia ich z powrotem do środka. Zapytaliśmy proktologa, jak to zrobić. 

Najlepiej jest to zrobić pod prysznicem, gdyż ciepłe środowisko sprzyja odprowadzeniu splotów. Warto użyć rękawicy, aby nie uszkodzić paznokciem delikatnych struktur i nie spowodować krwawienia. Pacjenci zazwyczaj dość szybko uczą się, jak to robić i nie stanowi to większego problemu. Jest to jednak sytuacja, w której należy już zastanowić się nad innymi metodami leczenia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Czy nasiadówki z kory dębu są skuteczne?

Nasiadówka z kory dębu to bardzo powszechna, naturalna metoda leczenia hemoroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalnie i ściągające. Obkurcza naczynia krwionośne i łagodzi dolegliwości bólowe. 

„Warto podkreślić, że jest to uniwersalna metoda, jeśli chodzi o choroby odbytu i jest lubiana przez proktologów. Może być trochę uciążliwa dla pacjenta, natomiast zazwyczaj przynosi dużą ulgę, zmniejszając stan zapalny i przyspieszając rozpuszczanie skrzepliny. Nie zaleca się jej w przypadku ropnia odbytu, dlatego zawsze należy wcześniej skonsultować się z proktologiem.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.