To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się
Spektrum autyzmu to zaburzenia, które charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w zakresie zachowania, komunikacji, relacji społecznych i funkcji poznawczych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Psychologowie podpowiadają, by zwrócić uwagę nie tylko na typowe objawy, ale też sposób poruszania się.
W literaturze medycznej szacuje się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą ok. 1 proc. całej populacji. Jak czytamy na stronie polskiautyzm.pl, spektrum występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych, a w Europie u ok. 1 na 100 dzieci. Co więcej, ze statystyk wynika, że u chłopców autyzm jest diagnozowany około 4 razy częściej niż u dziewcząt.
Tak też wygląda autyzm. Rozpoznasz go po sposobie chodzenia dziecka
Jak podaje serwis W Spektrum Życia, dzieci z autyzmem mogą wykonywać powtarzalne ruchy - m.in. machać rękami, kręcić się wokół własnej osi czy kręcić stopami podczas chodzenia. Warto jednak pamiętać, że nie musi to oznaczać, że dziecko jest w spektrum. Warto jednak to sprawdzić dla dobra pociechy. Należy w tym celu przeprowadzić szczegółowe badania , a także wziąć pod uwagę takie czynniki jak fazy rozwojowe, środowisko, w jakim się wychowuje oraz kto i w jaki sposób opiekuje się dzieckiem.
Po czym poznać, że dziecko ma autyzm?
Do pozostałych objawów autyzmu zaliczamy:
- brak reakcji na komunikaty słowne,
- brak uśmiechu, nieodpowiadanie uśmiechem na uśmiech,
- niechęć do kontaktu fizycznego,
- opóźniony lub nieprawidłowy rozwój ruchowy,
- uboga mimika twarzy,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- uboga wokalizacja i gaworzenie lub ich brak.
Lekka odmiana autyzmu objawia się z kolei brakiem akceptacji przez dziecko zmian w otoczeniu, powtarzaniu określonych zachowań i czynności oraz wyraźnym unikaniu kontaktów społecznych.
Jak wygląda diagnoza autyzmu?
Diagnoza autyzmu u dziecka składa się z:
- wywiadu z rodzicami,
- obserwacji dziecka,
- analizy źródeł (np. opinii nauczyciela, rodzinnych filmików),
- dodatkowych badań w celu wykluczenia innych przyczyn (opcjonalnie).
Diagnozę przeprowadzają poradnie psychologiczno- pedagogiczne lub prywatne ośrodki diagnostyczno-terapeutyczne. Osobą, która stawia diagnozę jest psychiatra, ale w diagnozowanie zaangażowany jest zespół specjalistów: psychiatra, psycholog, logopeda i pedagog specjalny.
Zobacz też:
Przyszli ojcowie powinni uważać na te leki. Ich zażywanie może poważnie zaszkodzić dziecku
Innowacyjna terapia dla dzieci z hemofilią. Preparat będzie dostępny w ciągu kilku dni
Będzie dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków? W Sejmie ważne decyzje