Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na poważnie zajęło się kwestią skróconego tygodnia pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwraca uwagę na fakt, że ośmiogodzinny dzień pracy został wprowadzony ponad 100 lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
Wiele osób zaczyna dzień od kubka kawy. Choć kawa jest zdrowa, akurat ten nawyk nie zawsze i nie każdemu musi służyć. Lepiej na początek wypić raczej szklankę czystej wody. A potem – wskoczyć pod prysznic. Tylko, czy... na pewno?Od tego, jak wygląda nasza poranna rutyna, zależy często to, jak czujemy się później w ciągu dnia. Jest takich siedem kluczowych punktów, które warto „odhaczyć” codziennie, a które mogą sprawić, że aż do wieczora tryskać będziemy energią, zapałem do pracy i dobrym humorem.
W dzisiejszym świecie, który pędzi, a na dodatek jest pełen wyzwań i niepewności, coraz więcej osób mierzy się z problemami, których nie potrafi rozwiązać samodzielnie. Regularnie rośnie liczba tych, którzy potrzebują pomocy. Istnieje jednak pewna forma pomocy, o której zdecydowanie mówi się zbyt mało i nie jest doceniana tak, jak powinna. Mowa tu o telefonach zaufania.Telefony zaufania odgrywają większą rolę, niż mogłoby nam się wydawać. To anonimowa i bezpieczna przestrzeń, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Wystarczy „tylko” zadzwonić. O tym, jak funkcjonuje telefon zaufania i kto może zgłosić się po pomoc, opowiada Pacjentom.pl Lucyna Kicińska, suicydolożka, koordynatorka telefonów zaufania, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Psychologii oraz współautorka książki „Słucham. Rozmowy o telefonie zaufania” napisanej wraz z Michałem Dobrołowiczem, która ma swoją premierę 25 lutego 2025 roku.
Dziś jest Światowy Dzień Kota. Jeśli masz w domu mruczka lub mruczkę, koniecznie ich doceń. Bo to, że są fajne, to rzecz oczywista. Ale z tego, że ich towarzystwo jest dla nas zdrowe, nie każdy zdaje sobie sprawę. Na nasze organizmy i naszą psychikę wprost leczniczo działa kocie mruczenie. Badania naukowe potwierdzają, że ten dźwięk pomaga redukować stres, obniża ciśnienie krwi, a nawet wspomaga regenerację organizmu i działa przeciwdepresyjnie. Jak to możliwe?
Ponad 3 miesiące wypoczynku dla lojalnych pracowników. Ten urlop pozwoli „na większą wydajność pracy, większą satysfakcję zawodową, dłuższe pozostawanie na rynku pracy”. Można z niego korzystać nawet kilkakrotnie – to brzmi naprawdę interesująco.Taki pomysł ma jeden z kandydatów na prezydenta, Piotr Szumlewicz. Wkrótce zacznie zbierać podpisy pod petycją do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozpatrzenie projektu.
W Walentynki 2025 roku Kościół Norwegii otwiera swoje drzwi dla wszystkich par pragnących zawrzeć związek małżeński, niezależnie od wyznania. W 59 świątyniach na terenie całego kraju organizowane są tzw. śluby drop-in, umożliwiające spontaniczne ceremonie bez wcześniejszych zapowiedzi.
Ta forma manipulacji psychicznej niszczy zaufanie do samego siebie, swoich odczuć i oceny rzeczywistości. Ofiara zostaje celowo wprowadzona w błąd, traci pewność sienie i polega na osądach swojego rozmówcy. Gaslightera trudno rozpoznać, działa stopniowo i wyrafinowanie.
2 stycznia 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Introwertyków. Kim są ci ludzie? Jak funkcjonują i czego potrzebują? Sprawdź, czy należysz do tej grupy. Światowy Dzień Introwertyka to doskonała okazja do szerzenia wiedzy, świadomości i promowania zrozumienia wobec tej grupy społecznej. Z badań wynika bowiem, że aż 30–50% populacji ma cechy introwertyczne. Jak rozpoznać introwertyka? Podpowiadamy.
W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i stresujących sytuacji nietrudno o dołki psychiczne. Większe kryzysy i choroby bezwzględnie wymagają interwencji specjalistów. Jednak zanim do nich dojdzie, warto próbować prostych sposobów na poprawę samopoczucia. Jednym z nich są regularne spacery.Masaże, joga, medytacja… To tylko kilka z modnych sposobów na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Tym, co odróżnia od nich spacerowanie, jest przede wszystkim dostępność. Z dobroczynnych właściwości spacerów możesz korzystać zawsze i wszędzie.
Wielkimi krokami zbliża się wieczór, w który większość z nas będzie wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki. Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji, ale też przesądów. Czy wszystkie z nich są zwykłymi zabobonami, którymi nie trzeba się martwić? Niekoniecznie.Karpie łuski w portfelu i… nowa bielizna przynoszą bogactwo, a mężczyzna jako pierwszy gość w tym dniu zwiastuje pecha – to tylko kilka popularnych przesądów dotyczących 24 grudnia. Źródeł wielu wigilijnych wierzeń należy upatrywać w ludowej tradycji. Jednak niektóre z nich znajdują też naukowe uzasadnienie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Neuroarchitekt do 2040 roku ma być jednym z najważniejszych zawodów świata, łącząc w sobie automatyzację i ludzkie potrzeby. Na czym polega i co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym?
Spektrum autyzmu to zaburzenia, które charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w zakresie zachowania, komunikacji, relacji społecznych i funkcji poznawczych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Psychologowie podpowiadają, by zwrócić uwagę nie tylko na typowe objawy, ale też sposób poruszania się. W literaturze medycznej szacuje się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą ok. 1 proc. całej populacji. Jak czytamy na stronie polskiautyzm.pl, spektrum występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych, a w Europie u ok. 1 na 100 dzieci. Co więcej, ze statystyk wynika, że u chłopców autyzm jest diagnozowany około 4 razy częściej niż u dziewcząt.
Z pewnością każdy z nas zauważył różnicę między kobietami a mężczyznami w robieniu sobie selfie, czyli fotografii wykonywanej sobie z ręki lub za pomocą specjalnego kija. Płeć piękna decyduje się na robienie selfie od góry. Mężczyźni zaś w większości przypadków robią selfie od dołu. Dlaczego tak jest? Oto cała prawda.Naukowcy postanowili wziąć pod lupę temat selfie. Ich celem było zbadanie, dlaczego jest taka różnica w robieniu sobie selfie między kobietami a mężczyznami. Po dogłębnej analizie udało im się zrozumieć, skąd się to bierze. Okazuje się bowiem, że to czysta manipulacja.
Efekt Golema w psychologii to przykład negatywnego wpływu oczekiwań oraz nastawienia osób z otoczenia na jednostkę. To zjawisko może prowadzić do samospełniającej się przepowiedni, gdzie negatywne oczekiwania wobec osoby powodują, że zaczyna on postępować zgodnie z tymi przewidywaniami, nawet jeśli pierwotnie miała potencjał do lepszych wyników. Jakie są konsekwencje tego zjawiska?