Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne

Zdrowie Psychiczne

Zdrowie psychiczne

Światowy Dzień Introwertyków. Takie zachowania świadczą, że jesteś jednym z nich
02.01.2025 17:41 Światowy Dzień Introwertyków. Takie zachowania świadczą, że jesteś jednym z nich

2 stycznia 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Introwertyków. Kim są ci ludzie? Jak funkcjonują i czego potrzebują? Sprawdź, czy należysz do tej grupy. Światowy Dzień Introwertyka to doskonała okazja do szerzenia wiedzy, świadomości i promowania zrozumienia wobec tej grupy społecznej. Z badań wynika bowiem, że aż 30–50% populacji ma cechy introwertyczne. Jak rozpoznać introwertyka? Podpowiadamy.

Spacer dla zdrowia psychicznego
23.12.2024 10:50 8 korzyści zdrowotnych z regularnych spacerów. Nie tylko spalanie kalorii

W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i stresujących sytuacji nietrudno o dołki psychiczne. Większe kryzysy i choroby bezwzględnie wymagają interwencji specjalistów. Jednak zanim do nich dojdzie, warto próbować prostych sposobów na poprawę samopoczucia. Jednym z nich są regularne spacery.Masaże, joga, medytacja… To tylko kilka z modnych sposobów na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Tym, co odróżnia od nich spacerowanie, jest przede wszystkim dostępność. Z dobroczynnych właściwości spacerów możesz korzystać zawsze i wszędzie.

Przesądy wigilijne
16.12.2024 14:04 Tego nie rób w Wigilię. Przyniesie pecha na kolejny rok

Wielkimi krokami zbliża się wieczór, w który większość z nas będzie wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki. Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji, ale też przesądów. Czy wszystkie z nich są zwykłymi zabobonami, którymi nie trzeba się martwić? Niekoniecznie.Karpie łuski w portfelu i… nowa bielizna przynoszą bogactwo, a mężczyzna jako pierwszy gość w tym dniu zwiastuje pecha – to tylko kilka popularnych przesądów dotyczących 24 grudnia. Źródeł wielu wigilijnych wierzeń należy upatrywać w ludowej tradycji. Jednak niektóre z nich znajdują też naukowe uzasadnienie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Neuroarchitektura
14.12.2024 07:45 Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?

Neuroarchitekt do 2040 roku ma być jednym z najważniejszych zawodów świata, łącząc w sobie automatyzację i ludzkie potrzeby. Na czym polega i co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym?

To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się
28.11.2024 12:41 To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się

Spektrum autyzmu to zaburzenia, które charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w zakresie zachowania, komunikacji, relacji społecznych i funkcji poznawczych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Psychologowie podpowiadają, by zwrócić uwagę nie tylko na typowe objawy, ale też sposób poruszania się. W literaturze medycznej szacuje się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą ok. 1 proc. całej populacji. Jak czytamy na stronie polskiautyzm.pl, spektrum występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych, a w Europie u ok. 1 na 100 dzieci. Co więcej, ze statystyk wynika, że u chłopców autyzm jest diagnozowany około 4 razy częściej niż u dziewcząt.

Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu? Oto cała prawda
25.11.2024 12:43 Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu? Oto cała prawda

Z pewnością każdy z nas zauważył różnicę między kobietami a mężczyznami w robieniu sobie selfie, czyli fotografii wykonywanej sobie z ręki lub za pomocą specjalnego kija. Płeć piękna decyduje się na robienie selfie od góry. Mężczyźni zaś w większości przypadków robią selfie od dołu. Dlaczego tak jest? Oto cała prawda.Naukowcy postanowili wziąć pod lupę temat selfie. Ich celem było zbadanie, dlaczego jest taka różnica w robieniu sobie selfie między kobietami a mężczyznami. Po dogłębnej analizie udało im się zrozumieć, skąd się to bierze. Okazuje się bowiem, że to czysta manipulacja.

Efekt Golema, psychologia
08.11.2024 14:17 Efekt Golema. Jego ofiarą pada najczęściej ta grupa osób

Efekt Golema w psychologii to przykład negatywnego wpływu oczekiwań oraz nastawienia osób z otoczenia na jednostkę. To zjawisko może prowadzić do samospełniającej się przepowiedni, gdzie negatywne oczekiwania wobec osoby powodują, że zaczyna on postępować zgodnie z tymi przewidywaniami, nawet jeśli pierwotnie miała potencjał do lepszych wyników. Jakie są konsekwencje tego zjawiska?