Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne

Zdrowie Psychiczne

Zdrowie psychiczne

Syndrom prymuski. Cierpią na niego nie tylko ci, którzy mają pasek na świadectwie
27.06.2025 12:35 Syndrom prymuski. Cierpią na niego nie tylko ci, którzy mają pasek na świadectwie

„Muszę być najlepsza.” „Nie mogę zawieść.” „Dopiero jak wszystko zrobię perfekcyjnie, mogę odpocząć.” Wiele podobnych myśli tłoczy się w głowach osób z syndromem prymuski. Co ciekawe, cierpią na niego nie tylko osoby z biało-czerwonymi paskami na świadectwie, którym od najmłodszych lat wpajano, jak ważna jest nauka i ciężka praca. Jakie są objawy syndromu prymuski? Ciągła potrzeba bycia najlepszą, nawet kosztem odpoczynku i zdrowia Lęk przed porażką i krytyką, który nie pozwala odpuścić Przekonanie, że dopiero perfekcja daje prawo do odpoczynku i poczucia wartości

Oznaki wypalenia rodzicielskiego
23.06.2025 15:18 9 oznak wypalenia rodzicielskiego i jak sobie z nim radzić

Rodzicielstwo to jedno z najważniejszych, ale też najbardziej wyczerpujących zadań, jakie stawia przed nami życie. Gdy codzienność przestaje cieszyć, a frustracja i zmęczenie dominują nad radością z bycia rodzicem, może to być sygnał, że zbliżamy się do wypalenia rodzicielskiego. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim poradzić?Wypalenie rodzicielskie to zjawisko psychologiczne, które coraz częściej dotyka współczesnych rodziców. Objawy bywają subtelne, ale z czasem mogą przerodzić się w poważny kryzys emocjonalny. Oto dziewięć typowych oznak wypalenia oraz wskazówki, co możesz zrobić, aby odzyskać równowagę.Najczęstsze oznaki wypalenia rodzicielskiego Jak radzić sobie z wypaleniem rodzicielskim 

Kasia Nawrocka, córka Karola Nawrockiego
08.06.2025 10:34 Psycholog ostro o udziale dzieci w kampaniach. "Poświęcenie własnego potomstwa"

Wieczór wyborczy Karola Nawrockiego miał być ukoronowaniem politycznej kampanii. Na scenie pojawiła się jego najbliższa rodzina, w tym siedmioletnia córka Kasia, która swoją dziecięcą radością przykuła uwagę kamer. Niestety –  przykuła też uwagę hejterów. Skala nienawiści, jaka spadła na dziewczynkę, była porażająca. Psycholog dziecięcy mgr Igor Wiśniewski nie ma wątpliwości: odpowiedzialność za ten dramat ponoszą również rodzice.

Jak pokonać stres
06.06.2025 17:13 O tym, czy stres jest zawsze zły i jak sobie z nim radzić

Konflikt w pracy, choroba dziecka, niepomyślny wynik wyborów. Chociaż żadna z tych sytuacji nie stwarza realnego zagrożenia życia, każda powoduje w organizmie reakcję identyczną, jak atak dzikiego zwierzęcia. Układ współczulny uruchamia reakcję „uciekaj albo walcz”, co powoduje fizyczne objawy stresu. A ten potrafi być zabójczy. 

Nawrocki o hejcie na Kasię
06.06.2025 14:48 Nawrocki odpowiada miłością na hejt wobec Kasi. Potwierdza słowa psychologa

Choć minął już prawie tydzień, nie cichną echa wyborów prezydenckich w kraju. Podzieleni Polacy nie zawsze potrafią pohamować emocje, a ofiarą bezwzględnych komentarzy niestety padło niewinne dziecko. Na temat hejtu wobec Kasi Nawrockiej wypowiedziało się już wiele osób, w tym specjaliści. Teraz do sytuacji odniósł się prezydent elekt. 

Afera wokół Nawrockiej
05.06.2025 12:36 Afera wokół córki Nawrockiego. Chorosińska wtrąca swoje trzy grosze

Od kilku dni rodzina Nawrockich nie schodzi z ust Polaków. Chodzi nie tylko o zwycięstwo kontrowersyjnego polityka w wyborach prezydenckich, ale też o zachowanie jego córki podczas wyborczego wieczoru. Wczoraj głos w tej sprawie zabrała Dominika Chorosińska. 

mgr Igor Wiśniewski, psycholog dzięciecy, hejt na córkę Nawrockiego
03.06.2025 16:00 Psycholog dziecięcy o hejcie na córkę Nawrockiego. "Nie bronię hejterów, ale winni są też rodzice"

Wieczór wyborczy miał być dla Karola Nawrockiego wielkim świętem. Zwycięzca wyborów prezydenckich znalazł się na scenie z żoną Martą, synami Danielem i Antonim oraz córką Kasią. W świetle reflektorów 7-letnia dziewczynka okazała się najbardziej żywiołowa: uśmiechała się, mówiła coś mamie na ucho, robiła serduszka do publiczności. Krótko mówiąc – zachowywała się jak dziecko. Ale Polska nie wytrzymała tej konfrontacji z wesołą dziewczynką. I dała jej za to internetowe lanie. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy psychologa dziecięcego Igora Wiśniewskiego.

Zaginięcie, child alert
15.05.2025 07:12 Child alert odwołany. Patrycja odnaleziona, wiemy co się działo

11-letnia Patrycja została odnaleziona - poinformowała w czwartek nad ranem policja. Wcześniej, bo w środę pod wieczór, uruchomiony Child Alert został odwołany. 

L4, zwolnienie lekarskie
05.05.2025 14:25 Coraz więcej L4 z kodem "F". Przeważa jedna grupa

W ciągu ostatniego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował znaczący wzrost liczby zwolnień lekarskich z jednym kodem. Chodzi o kod "F". Z danych ZUS wynika, że w 2024 roku takich zwolnień wystawiono aż o 1,6 mln więcej niż rok wcześniej. Co oznacza kod "F" na L4? Kto idzie na takie zwolnienie najczęściej?

Czy zabierać dziecko na pogrzeb? To trudna decyzja dla wielu rodziców
26.04.2025 08:52 Czy zabierać dziecko na pogrzeb? To trudna decyzja dla wielu rodziców

Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń życiowych – zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wielu opiekunów w takiej sytuacji zachodzi w głowę, czy pogrzeb to odpowiednia uroczystość dla dziecka. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale warto zapoznać się z medycznym i psychologicznym punktem widzenia tej sytuacji.

 Manuel Martín-Loeches - czołowy badacz mózgu
11.04.2025 09:59 Czołowy badacz mózgu Manuel Martín-Loeches: To jest niezbędne do utrzymania mózgu przy życiu

Niezwykle aktualne jest pytanie o naturę człowieczeństwa w erze sztucznej inteligencji. Wielu obawia się też o to, że może ona zastąpić człowieka. Czy jest więc możliwe zastąpienie najmądrzejszego gatunku na ziemi? I dlaczego jako ludzie inteligentni zachowujemy się w sposób, w jaki się zachowujemy – często okrutnie?Manuel Martín-Loeches to jeden z czołowych badaczy ludzkiego mózgu. W najnowszym polskim wydaniu przełomowej książki „Po co nam inteligencja?” w kompleksowy sposób opisuje naszą inteligencję. W przystępny dla czytelnika sposób łączy najnowsze odkrycia neuronauki z fascynującą opowieścią o ewolucji ludzkiego umysłu. A w rozmowie z Izabelą Nestioruk-Narojek, dziennikarką portalu Pacjenci.pl, odpowiada na o ludzkiej naturze, inteligencji i ewentualnych zagrożeniach związanych z AI. 

Krótszy tydzień pracy
27.03.2025 11:40 Postanowione: będziemy pracować krócej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podjęła decyzje

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na poważnie zajęło się kwestią skróconego tygodnia pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwraca uwagę na fakt, że ośmiogodzinny dzień pracy został wprowadzony ponad 100 lat temu, w zupełnie innej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.

None
10.03.2025 08:00 Rób te 7 rzeczy po przebudzeniu. Organizm ci podziękuje

Wiele osób zaczyna dzień od kubka kawy. Choć kawa jest zdrowa, akurat ten nawyk nie zawsze i nie każdemu musi służyć. Lepiej na początek wypić raczej szklankę czystej wody. A potem – wskoczyć pod prysznic. Tylko, czy... na pewno?Od tego, jak wygląda nasza poranna rutyna, zależy często to, jak czujemy się później w ciągu dnia. Jest takich siedem kluczowych punktów, które warto „odhaczyć” codziennie, a które mogą sprawić, że aż do wieczora tryskać będziemy energią, zapałem do pracy i dobrym humorem.

Telefon zaufania - głos, który ratuje życie na odległość
25.02.2025 12:32 Telefon zaufania - głos, który ratuje życie na odległość. „To tu dociera ból, smutek, samotność i bezradność”

W dzisiejszym świecie, który pędzi, a na dodatek jest pełen wyzwań i niepewności, coraz więcej osób mierzy się z problemami, których nie potrafi rozwiązać samodzielnie. Regularnie rośnie liczba tych, którzy potrzebują pomocy. Istnieje jednak pewna forma pomocy, o której zdecydowanie mówi się zbyt mało i nie jest doceniana tak, jak powinna. Mowa tu o telefonach zaufania.Telefony zaufania odgrywają większą rolę, niż mogłoby nam się wydawać. To anonimowa i bezpieczna przestrzeń, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Wystarczy „tylko” zadzwonić. O tym, jak funkcjonuje telefon zaufania i kto może zgłosić się po pomoc, opowiada Pacjentom.pl Lucyna Kicińska, suicydolożka, koordynatorka telefonów zaufania, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Psychologii oraz współautorka książki „Słucham. Rozmowy o telefonie zaufania” napisanej wraz z Michałem Dobrołowiczem, która ma swoją premierę 25 lutego 2025 roku. 

koty - wpływ na zdrowie i psychikę
17.02.2025 14:31 Kocie mruczenie jest jak terapia. Naukowcy: redukuje stres i obniża ciśnienie

Dziś jest Światowy Dzień Kota. Jeśli masz w domu mruczka lub mruczkę, koniecznie ich doceń. Bo to, że są fajne, to rzecz oczywista. Ale z tego, że ich towarzystwo jest dla nas zdrowe, nie każdy zdaje sobie sprawę. Na nasze organizmy i naszą psychikę wprost leczniczo działa kocie mruczenie. Badania naukowe potwierdzają, że ten dźwięk pomaga redukować stres, obniża ciśnienie krwi, a nawet wspomaga regenerację organizmu i działa przeciwdepresyjnie. Jak to możliwe?

urlop regeneracyjny
16.02.2025 09:13 Urlop za 7-letnią lojalność. Dla kogo 90 dni na regenerację?

Ponad 3 miesiące wypoczynku dla lojalnych pracowników. Ten urlop pozwoli „na większą wydajność pracy, większą satysfakcję zawodową, dłuższe pozostawanie na rynku pracy”. Można z niego korzystać nawet kilkakrotnie – to brzmi naprawdę interesująco.Taki pomysł ma jeden z kandydatów na prezydenta, Piotr Szumlewicz. Wkrótce zacznie zbierać podpisy pod petycją do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozpatrzenie projektu.

Kościół Norwegii
14.02.2025 15:25 Kościół Norwegii ogłasza: wyznanie nie ma znaczenia

W Walentynki 2025 roku Kościół Norwegii otwiera swoje drzwi dla wszystkich par pragnących zawrzeć związek małżeński, niezależnie od wyznania. W 59 świątyniach na terenie całego kraju organizowane są tzw. śluby drop-in, umożliwiające spontaniczne ceremonie bez wcześniejszych zapowiedzi. 

manipulacja, zdrowie psychiczne
21.01.2025 10:02 Gaslighting to manipulacja i subtelna forma przemocy. Kiedy zapala się czerwona lampka?

Ta forma manipulacji psychicznej niszczy zaufanie do samego siebie, swoich odczuć i oceny rzeczywistości. Ofiara zostaje celowo wprowadzona w błąd, traci pewność sienie i polega na osądach swojego rozmówcy. Gaslightera trudno rozpoznać, działa stopniowo i wyrafinowanie.  

Światowy Dzień Introwertyków. Takie zachowania świadczą, że jesteś jednym z nich
02.01.2025 17:41 Światowy Dzień Introwertyków. Takie zachowania świadczą, że jesteś jednym z nich

2 stycznia 2025 roku obchodzimy Światowy Dzień Introwertyków. Kim są ci ludzie? Jak funkcjonują i czego potrzebują? Sprawdź, czy należysz do tej grupy. Światowy Dzień Introwertyka to doskonała okazja do szerzenia wiedzy, świadomości i promowania zrozumienia wobec tej grupy społecznej. Z badań wynika bowiem, że aż 30–50% populacji ma cechy introwertyczne. Jak rozpoznać introwertyka? Podpowiadamy.

Spacer dla zdrowia psychicznego
23.12.2024 10:50 8 korzyści zdrowotnych z regularnych spacerów. Nie tylko spalanie kalorii

W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i stresujących sytuacji nietrudno o dołki psychiczne. Większe kryzysy i choroby bezwzględnie wymagają interwencji specjalistów. Jednak zanim do nich dojdzie, warto próbować prostych sposobów na poprawę samopoczucia. Jednym z nich są regularne spacery.Masaże, joga, medytacja… To tylko kilka z modnych sposobów na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Tym, co odróżnia od nich spacerowanie, jest przede wszystkim dostępność. Z dobroczynnych właściwości spacerów możesz korzystać zawsze i wszędzie.

Przesądy wigilijne
16.12.2024 14:04 Tego nie rób w Wigilię. Przyniesie pecha na kolejny rok

Wielkimi krokami zbliża się wieczór, w który większość z nas będzie wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki. Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji, ale też przesądów. Czy wszystkie z nich są zwykłymi zabobonami, którymi nie trzeba się martwić? Niekoniecznie.Karpie łuski w portfelu i… nowa bielizna przynoszą bogactwo, a mężczyzna jako pierwszy gość w tym dniu zwiastuje pecha – to tylko kilka popularnych przesądów dotyczących 24 grudnia. Źródeł wielu wigilijnych wierzeń należy upatrywać w ludowej tradycji. Jednak niektóre z nich znajdują też naukowe uzasadnienie. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Neuroarchitektura
14.12.2024 07:45 Neuroarchitekt zawodem przyszłości. Na czym polega i co ma wspólnego z ludzką psychiką?

Neuroarchitekt do 2040 roku ma być jednym z najważniejszych zawodów świata, łącząc w sobie automatyzację i ludzkie potrzeby. Na czym polega i co ma wspólnego ze zdrowiem psychicznym?

To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się
28.11.2024 12:41 To nietypowy objaw autyzmu. Psychologowie zwracają uwagę na sposób poruszania się

Spektrum autyzmu to zaburzenia, które charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w zakresie zachowania, komunikacji, relacji społecznych i funkcji poznawczych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Psychologowie podpowiadają, by zwrócić uwagę nie tylko na typowe objawy, ale też sposób poruszania się. W literaturze medycznej szacuje się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą ok. 1 proc. całej populacji. Jak czytamy na stronie polskiautyzm.pl, spektrum występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych, a w Europie u ok. 1 na 100 dzieci. Co więcej, ze statystyk wynika, że u chłopców autyzm jest diagnozowany około 4 razy częściej niż u dziewcząt.

Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu? Oto cała prawda
25.11.2024 12:43 Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu? Oto cała prawda

Z pewnością każdy z nas zauważył różnicę między kobietami a mężczyznami w robieniu sobie selfie, czyli fotografii wykonywanej sobie z ręki lub za pomocą specjalnego kija. Płeć piękna decyduje się na robienie selfie od góry. Mężczyźni zaś w większości przypadków robią selfie od dołu. Dlaczego tak jest? Oto cała prawda.Naukowcy postanowili wziąć pod lupę temat selfie. Ich celem było zbadanie, dlaczego jest taka różnica w robieniu sobie selfie między kobietami a mężczyznami. Po dogłębnej analizie udało im się zrozumieć, skąd się to bierze. Okazuje się bowiem, że to czysta manipulacja.

Efekt Golema, psychologia
08.11.2024 14:17 Efekt Golema. Jego ofiarą pada najczęściej ta grupa osób

Efekt Golema w psychologii to przykład negatywnego wpływu oczekiwań oraz nastawienia osób z otoczenia na jednostkę. To zjawisko może prowadzić do samospełniającej się przepowiedni, gdzie negatywne oczekiwania wobec osoby powodują, że zaczyna on postępować zgodnie z tymi przewidywaniami, nawet jeśli pierwotnie miała potencjał do lepszych wyników. Jakie są konsekwencje tego zjawiska?