Autyzm – słowo, które chociaż coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej, nadal owiane jest licznymi mitami. Jednym z najmocniej zakorzenionych jest to, że osoby w spektrum autyzm posiadają wybitne zdolności rodem z filmów, albo nie są w stanie nawiązywać żadnych relacji. Rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona. Przedstawiamy 7 najpopularniejszych mitów o autyzmie oraz rzetelne wyjaśnienie, jak naprawdę wygląda życie osób z ASD.Autyzm nie jest chorobą, tylko zaburzeniem neurorozwojowymW spektrum autyzmu może być nawet 400 tys. PolakówWokół autyzmu funkcjonuje wiele mitów
Autyzm to inaczej zaburzenie spektrum autystycznego. Objawia się na wieloraki sposób, jednak do charakterystycznych objawów zaliczyć można sposób, w jaki dana osoba odbiera świat, nawiązuje relacje czy komunikuje się z otoczeniem. W Polsce coraz częściej diagnozowane są w tym kierunku nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dzisiaj obchodzimy Autystyczny Dzień Dumy.
Maciej Stuhr był prowadzącym program „Autentyczni”. Jego miejsce zajęła jednak Dorota Wellman, a on stanął w ogniu pytań. W pewnym momencie znany aktor zdobył się na bardzo osobiste wyznanie. Poinformował, że jego córka jest „lekko niepełnosprawna”.
Spektrum autyzmu to zaburzenia, które charakteryzują się występowaniem nieprawidłowości w zakresie zachowania, komunikacji, relacji społecznych i funkcji poznawczych. Po czym rozpoznać, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Psychologowie podpowiadają, by zwrócić uwagę nie tylko na typowe objawy, ale też sposób poruszania się. W literaturze medycznej szacuje się, że zaburzenia ze spektrum autyzmu dotyczą ok. 1 proc. całej populacji. Jak czytamy na stronie polskiautyzm.pl, spektrum występuje u ok. 1 na 54 dzieci w Stanach Zjednoczonych, a w Europie u ok. 1 na 100 dzieci. Co więcej, ze statystyk wynika, że u chłopców autyzm jest diagnozowany około 4 razy częściej niż u dziewcząt.
„Z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz ich bliskich wprowadzamy ciche godziny w naszym salonie” – tak brzmi przykładowy komunikat, który można usłyszeć lub przeczytać w wielu sklepach, salonach i galeriach w całej Polsce. Z udogodnień zakupów w ciszy i spokoju chętnie korzystają nie tylko osoby, do których kierowany jest komunikat.
Skąd wiadomo, że dziecko jest w spektrum autyzmu? Czy rodzic, który czuje, że "coś jest na rzeczy" powinien reagować, czy czekać, a przedszkole zwróci uwagę? Sonia Ziemba-Domańska wyjaśnia, na jakie objawy powinni zwrócić uwagę rodzice.
Michał Koterski podzielił się ze swoimi fanami osobistym wyznaniem. W programie TTV “Back to School. Prawdziwy egzamin" po raz pierwszy opowiedział publicznie, z czym się zmaga. Przyznał też, że ludzie z podobnym problemem często bywają niesłusznie oceniani."(…) ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem” - podkreślił aktor. Z czym zmaga się Michał Koterski?