Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to zespół zaburzeń ruchowych i zaburzeń postawy, które wynikają z uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie porodu lub bezpośrednio po nim. Jakie są przyczyny MPD? Odpowiadamy.Mózgowe porażenie dziecięce dotyczy 2 na 1000 noworodków, w Polsce żyje z nim ok. 20–25 tysięcy osóbNajczęstsza postać to porażenie spastyczne, które stanowi około 80% wszystkich przypadkówMPD nie da się wyleczyć, ale rehabilitacja i terapia mogą znacząco poprawić komfort życia dziecka
Kolonie i letnie wyjazdy to dla dzieci świetna okazja nie tylko do beztroskiej zabawy, ale również naukowi samodzielności. Niestety, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem urazów. Wybite zęby, złamania kończyn, urazy głowy – w trakcie wypoczynku może wydarzyć się dosłownie wszystko. Dlatego każdy rodzic powinien zadbać przed wyjazdem o odpowiednie ubezpieczenie dziecka na kolonie. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę? Wyjaśniamy.Kolonie to dla dzieci czas zabawy, ale i zwiększonego ryzyka urazów, dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, szczególnie NNW i OC, które chronią w razie wypadków lub szkód wyrządzonych przez dzieckoW przypadku wyjazdów zagranicznych niezbędna jest polisa obejmująca koszty leczenia, transport medyczny i assistance, ponieważ podstawowe ubezpieczenia organizatora mogą nie wystarczyćGdy dojdzie do wypadku, rodzice mogą ubiegać się o odszkodowanie, a w razie zaniedbań opiekunów – również o rekompensatę z tytułu ich odpowiedzialności.
„Muszę być najlepsza.” „Nie mogę zawieść.” „Dopiero jak wszystko zrobię perfekcyjnie, mogę odpocząć.” Wiele podobnych myśli tłoczy się w głowach osób z syndromem prymuski. Co ciekawe, cierpią na niego nie tylko osoby z biało-czerwonymi paskami na świadectwie, którym od najmłodszych lat wpajano, jak ważna jest nauka i ciężka praca. Jakie są objawy syndromu prymuski? Ciągła potrzeba bycia najlepszą, nawet kosztem odpoczynku i zdrowia Lęk przed porażką i krytyką, który nie pozwala odpuścić Przekonanie, że dopiero perfekcja daje prawo do odpoczynku i poczucia wartości
Pakujesz rodzinę do auta, jest wspaniale, bo jedziecie na wakacje, ale... coś psuje podróż. Znasz to? Najpierw lekkie nudności, za chwilę nadmierna produkcja śliny, uczucie zmęczenia albo rozdrażnienie. Potem pojawia się ból głowy, bladość skóry i, nierzadko... wymioty. Choroba lokomocyjna dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych, choć, faktycznie, maluchy są szczególnie podatne. Jeśli więc planujesz wakacyjny wyjazd, warto się zabezpieczyć. Podpowiadamy – jak. Choroba lokomocyjna to efekt konfliktu między zmysłami – mózg dostaje sprzeczne sygnały z oczu i błędnika Objawy to nie tylko nudności i wymioty – także ślinotok, zawroty głowy, bladość skóry i apatia Pomagają zarówno środki farmaceutyczne, jak i proste naturalne sposoby
To imię nadano w Polsce tylko raz, w 1971 roku. Od ponad 50 lat nikt nie nazwał tak dziecka. Imię Nelosława, bo i nim mowa, jest jednym z najrzadszych imion w Polsce. Co oznacza? Jaka jest jego geneza? Kobieta nosząca to imię zgłosiła się do Rady Języka Polskiego z prośbą o wyjaśnienie.W Polsce jest tylko jedna kobieta o imieniu NelosławaWedług Rady Języka Polskiego imię wymyślonoPo raz pierwszy i ostatni nadano je w 1971 roku
Na początku 2025 roku krajem wstrząsnęła dramatyczna historia z Dolnego Śląska. Z pozoru zwyczajna rodzina zastępcza z okolic Głogowa okazała się być miejscem koszmaru dla powierzonych im dzieci. Po zawiadomieniu złożonym przez ośrodek adopcyjny we Wrocławiu ruszyło śledztwo, które ujawniło skalę przemocy wobec kilku małoletnich dziewczynek.Małżeństwo spod Głogowa zostało zatrzymane za znęcanie się nad dziećmi Mariusz i Marta Dz. sprawowali pieczę zastępczą łącznie nad dziesięciorgiem dzieci Kontrola rodzin zastępczych w Polsce wymaga rewizji
W Krośnie Odrzańskim wykryto ognisko gruźlicy obejmujące żłobek i przedszkole. Chorobę zdiagnozowano u dwóch pracownic placówek, które trafiły do szpitala. Pod nadzorem sanepidu znalazły się łącznie 173 osoby, w tym ponad setka dzieci. Prątka gruźlicy wykryto już u 21 z nich, co budzi duży niepokój wśród rodziców.Gruźlica została wykryta u dwóch pracownic żłobka i przedszkola – obie są hospitalizowane Badaniami objęto 173 osoby, w tym 110 dzieci. U 21 dzieci wykryto prątka gruźlicy Placówki są zamknięte, trwają działania profilaktyczne
Autyzm to inaczej zaburzenie spektrum autystycznego. Objawia się na wieloraki sposób, jednak do charakterystycznych objawów zaliczyć można sposób, w jaki dana osoba odbiera świat, nawiązuje relacje czy komunikuje się z otoczeniem. W Polsce coraz częściej diagnozowane są w tym kierunku nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dzisiaj obchodzimy Autystyczny Dzień Dumy.
Kosmetyki, tabletki na przeziębienie, środki intymne – wszystko to może stać się dla dziecka narkotykiem. Problem dziecięcego uzależnienia w Polsce nie tylko narasta, ale przybiera niespotykane dotąd formy. – To są środki kosmetyczne, dezodoranty, suchy szampon do włosów, tabletki bez recepty, środki intymne dla kobiet. Wszystko to można wypić, wciągnąć, połknąć – mówi Magda Mieśnik, współautorka książki "Noski. Tak ćpają polskie dzieci".
Wielu rodzicom zdarza się nie mieć czasu, by pójść na zakupy – na przykład po jakiś brakujący składnik – i z tego powodu proszą o to dziecko. Czy jest to jednak zgodne z prawem, by maluchy same chodziły do sklepu? Okazuje się, że przepisy mówią w tej kwestii jasno.
Daniel Nawrocki, syn prezydenta Karola Nawrockiego, zabrał głos w sprawie hejtu na swoją młodszą, siedmioletnią siostrę Kasię. Dziewczynka skradła show podczas wieczoru wyborczego, a za jej beztroskie zachowanie wylała się na nią fala hejtu.
W miniony weekend Polska wybrała – kolejnym prezydentem kraju będzie Karol Nawrocki. Objęcie funkcji głowy państwa oznacza prawdziwą rewolucję nie tylko w życiu zawodowym polityka; spore wyzwanie czeka całą jego rodzinę. Jak nowa sytuacja wpłynie na jego dzieci? Sprawdźmy, co na ten temat myśli psycholog.
Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Polski, ceni prywatność swoich pociech. Często możemy zauważyć go w mediach z żoną, jednak dzieci mu nie towarzyszą. Zrobił jednak mały wyjątek, publikując zdjęcie z córką. Tak wygląda 21-letnia córka państwa Trzaskowskich.
Ośmioletnia Wiktoria otrzymuje od DPS-u pisma z nakazem zapłaty za pobyt w domu pomocy społecznej jej dziadka. Dziewczynka nigdy dziadka nie poznała, a musi zapłacić 1955 zł. Sprawą zajęli się reporterzy „Uwagi!” TVN.Ojciec dziewczynki twierdzi, że jest obcym człowiekiem dla mężczyzny, za którego pobyt ma zapłacić jego córka, a MOPS z Łodzi tłumaczy się tym, że działa zgodnie z prawem.
Dziecięce lunatykowanie przypomina czasami sceny z horroru. Dziecko staje nad łóżkiem i się śmieje albo mówi przez sen i z nieobecnym wzrokiem układa klocki. Chociaż dla niektórych brzmi to dość zabawnie, wielu rodzicom nie jest do śmiechu. Lunatykujące dziecko zachowuje się jak w transie – może wyjść z domu, potknąć się i zrobić sobie krzywdę. To nie jest bezpieczne. Dlaczego dzieci lunatykują i co zrobić, jeśli zaczynają chodzić przez sen? Wyjaśniamy.
W powiecie bydgoskim doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Kierowca samochodu osobowego, jadący z dużą prędkością, potrącił dzieci wracające do szkoły z zajęć odbywających się poza budynkiem. Nie udzielił pomocy poszkodowanym, nawet się nie zatrzymał. Natychmiast odjechał z miejsca wypadku.
Niektóre zabawki, choć dopuszczone do sprzedaży, mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci. Historie zasłyszane na SOR-ze potrafią zmrozić krew w żyłach. Na fanpage’u Sortownia opublikowano post, w którym opisano jeden z przerażających przypadków połknięcia przez dziecko magnesów. Czym to grozi?
Aż 39 dzieci, które podróżowały autokarem autostradą A4, musiało przeżyć prawdziwe chwile grozy. W pewnej chwili z pojazdu jadącego w kierunku Legnicy zaczął wydobywać się ogień i dym. Konieczna była szybka ewakuacja i akcja ratownicza.
Do tej pory ferie zimowe odbywały się w czterech turach. MEN zapowiada jednak spore zmiany. Znamy już nie tylko najważniejsze informacji dotyczące ferii, ale też terminy rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz czas szkolnej przerwy świątecznej. Oto kalendarzu roku szkolnego 2025/2026 opublikowany przez MEN.
Ponad dwa lata temu 16-letni Krzysztof Dymiński wyszedł z domu i nie wrócił. Kiedy medialne zamieszanie ucichło, rodzina została z tym problemem sama. Rodzice Krzyśka nadal go szukają. Pomagają też innym osobom dotkniętych tym strasznym problemem. Kilka dni temu, gdy zaginęła 11-letnia Patrycja, wspierali jej poszukiwania. Mają jednak żal do służb, że w przypadku ich syna nie stanęły na wysokości zadania.
Mamy pierwsze efekty programu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego wsparcia in vitro. Hania, która przyszła na świat pod koniec marca w lubelskiej klinice, to pierwsze dziecko osób, które zdecydowały się na skorzystanie z publicznego wsparcia w leczeniu niepłodności.
Problem w zakresie uzależnienia od nikotyny, szczególnie u młodzieży, rośnie z roku na rok. Z pewnością przyczyniają się do tego popularne e-papierosy, które kusza atrakcyjną grafiką i różnorodnością smaków. A szczegółowe dane są przerażające. To dlatego aż 24 organizacje zajmujące się ochroną zdrowia wystąpiły z apelem do parlamentarzystów. Jest o co walczyć - o zdrowie najmłodszych, którym e-papierosy przypominają kolorowe batony, bynajmniej nie odstraszają swoim wyglądem.
Majówka za nami, a wielkimi krokami zbliżają się wakacje. Najwyższa pora, by zorganizować naszym pociechom letni wypoczynek. Trwa 5. edycja programu grantowego Wakacyjna AktywAKCJA, w ramach którego można otrzymać aż 5000 zł dofinansowania. Kto może ubiegać się o te pieniądze i jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? To warto wiedzieć.
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia. Już jutro rozpocznie się konklawe, które wyłoni nowego papieża. Być może poznamy go nawet w czwartek. Tymczasem wciąż wspominamy Franciszka, a na jaw wychodzą szczegóły związane z jego ostatnimi dniami i ostatnią wolą. Wiadomo, co życzył sobie, by stało się z jego słynnym papamobile.
Prezenty komunijne to temat, który każdego roku wzbudza wielkie emocje. Chciałoby się nawet powiedzieć, że – niezdrowe emocje. Rowery, tablety i złote łańcuszki to absolutne minimum, a nawet trochę wstyd. Dziś na komunię daje się o wiele więcej. Jeśli jesteś chrzestnym lub chrzestną, przed Tobą wielkie wyzwanie. Bo sprostać oczekiwaniom 10-latka, trzeba wspiąć się na wyżyny i dobrze zorientować się w trendach. A także, przygotować odpowiednie zasoby, bo tanio na pewno nie będzie.
W podwarszawskiej miejscowości doszło do groźnego wypadku z udziałem samochodu osobowego i roweru. W wyniku zdarzenia 15-letniego rowerzystę przetransportowano śmigłowcem do szpitala. Ucierpiały także kobieta i dwoje dzieci jadący samochodem.
Sanatorium nie jest zarezerwowane tylko dla dorosłych. Jeśli są ku nie ma wskazania, mogą skorzystać z niego również dzieci – i to za darmo. Dotyczy to mnóstwa nieletnich, którzy zmagają się z chorobami, takimi jak otyłość czy cukrzyca. Jak załatwić dziecku leczenie uzdrowiskowe i z jakich zabiegów będzie mogło skorzystać? Wyjaśniamy.
Sezon komunijny zbliża się wielkimi krokami. A że Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka oraz jego rodziny, warto odpowiednio się do tego przygotować. Mówi się, że dzieci wymagają więcej, ale i rodzice liczą, że w kopercie znajdzie się ładna suma. W końcu przygotowanie przyjęcia komunijnego to z roku na rok coraz większy koszt. Pojawia się więc pytanie: Ile do koperty na komunię 2025? Ile powinni dać dziadkowie, chrzestni, a ile dalsza rodzina? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, ile daje się na Komunię w 2025 roku i od czego zależy kwota, którą wkładamy do koperty.