Urazy głowy
Urazy głowy – klasyfikacja
Podstawowy podział obejmuje uszkodzenia zamknięte i otwarte. Ocenia się uszkodzenie opon mózgowych, kości czaszki, skóry oraz samego mózgu. W przypadku uderzeń ostrym narzędziem i ran postrzałowych dochodzi do kontaktu struktur ulokowanych wewnątrz czaszki ze środowiskiem zewnętrznym. Stopień urazu głowy pozwala wyznaczyć skala Glasgow Coma Scale złożona z 15 punktów. Ocenia się umiejętność logicznej wypowiedzi poszkodowanego, reakcja oczu i możliwości motoryczne.
Urazy głowy – objawy
Określenie niebezpieczeństwa wypadku ustala się na podstawie przytomności poszkodowanego. Do ciężkich urazów głowy dochodzi, gdy utrata przytomności trwa powyżej 6 godzin. W takich przypadkach śmiertelność wynosi 50%. Po urazie może występować amnezja związana z samym zajściem lub niepamięć wsteczna dotycząca wydarzeń poprzedzających wypadek. Widoczne skutki fizyczne urazu głowy to krwiak podpowierzchniowy i stłuczenie. Zawroty głowy i migreny zazwyczaj ustępują samoistnie po kilku dniach. Do następstw urazów zalicza się złamania kości twarzoczaszki, wstrząśnienia i stłuczenia mózgu.
Urazy głowy – pierwsza pomoc
W skutek wstrząśnienia mózgu często dochodzi do chwilowej utraty przytomności. Nawet jeśli poszkodowany po chwili odzyska świadomość, jego stan wymaga oględzin. Miejsce, w którym doszło do uderzenia można okładać lodem. Nie powinno się podawać leków przeciwbólowych, jeśli nie ma pewności, że nie zaszkodzą. W przypadku podejrzenia złamania nosa, poszkodowany powinien znaleźć się w pozycji siedzącej, pochylony do przodu, tak by krew nie spływała do gardła. Krwotoki z jam nosowych są bardzo intensywne i do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego trzeba ja zatamować.
Urazy głowy – wczesne następstwa
Badanie tomografem komputerowym określa zmiany do jakich doszło wewnątrz głowy. Ustala się następstwa wczesne i późne oraz prognozę zdrowia poszkodowanego. Ciężkie urazy głowy powodują tzw. uszkodzenie wtórne – pierwotne zmiany patofizjologiczne niszczą komórki ośrodkowego układu nerwowego, tkanka niesprawna z powodu wypadku powiększa się, co wymaga dalszego leczenia i monitorowania stanu zdrowia pacjenta. Wśród wczesnych następstw urazów głowy występują krwiaki ulokowane wewnątrz czaszki, wstrząśnienia i stłuczenia, wodogłowie pourazowe i ostra forma wodogłowia. Konsekwencją może być także zapalenie opon mózgowych, jeśli uszkodzeniu ulegnie płyn mózgowo-rdzeniowy.