Wapń - objawy niedoboru i nadmiaru w organizmie
Wapń odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest między innymi składnikiem budulcowym układu kostnego oraz zębów. Niedobory wapnia mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak np. tężyczka. Jaką rolę w organizmie pełni wapń? Jakie mogą być objawy niedoboru wapnia?
Jaką rolę pełni wapń w organizmie?
Wapń spełnia bardzo ważną rolę w organizmie człowieka, ponieważ pełni funkcję budulcową kości i zębów. Organizm nieustannie odnawia poziom wapnia w komórkach, by utrzymać jego prawidłowy poziom, gdyż niedobór powoduje uwalnianie wapnia z kości. W ten sposób kości ulegają odwapnieniu i stają się coraz słabsze, przez co są bardzo podatne na złamania.
Objawy nadmiaru wapnia w organizmie
Nadmiar wapnia w organizmie człowieka jest szkodliwy i występuje, gdy stosujemy nieodpowiednią dietę. Nie powinno się przekraczać dziennej dawki wapnia.
Objawy nadmiaru wapnia w organizmie człowieka:
nudności,
osłabienie,
kamica nerkowa,
wymioty,
zaparcia,
ból głowy,
nadciśnienie tętnicze,
arytmia serca,
depresja,
problemy z koncentracją,
ból brzucha.
Objawy niedoboru wapnia w organizmie
Wapń należy stosować zgodnie z normami zapotrzebowania. Niedostarczanie go odpowiedniej ilości może doprowadzić do tężyczki. Objawia się silnymi i niekontrolowanymi skurczami mięśni. W skrajnych przypadkach charakterystyczne są również skurcze powiek, mięśni gardła, czy oskrzeli, prowadzące do napadów kaszlu. Pacjent cierpi również na podwójne widzenie, światłowstręt i ostrą migrenę.
Niedobór wapnia może powodować:
zaburzenia neurologiczne,
zmęczenie,
bóle mięśni i stawów,
osłabienie kondycji włosów, paznokci i skóry,
mrowienie i drętwienie kończyn,
napady duszności,
problemy z przełykaniem,
wzrost ryzyka złamania kości,
osteoporozę u dorosłych, a u dzieci krzywicę,
krwotoki z nosa.
Diagnostyka w przypadku niedoboru lub nadmiaru wapnia
Jeżeli w organizmie występują objawy niedoboru lub nadmiaru wapnia, należy najpierw wykonać badania określające stężenie poziomu wapnia we krwi. Zaleca się również wykonania badań pomocniczych badających stężenie: chlorków, fosforanów, kreatyniny, magnezu, hormonu PTH, potasu. Lekarz może zlecić również badanie gazometrii krwi.