Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Ważne zmiany w największym świadczeniu dla seniorów. Będą nowe zasady
Fot. Freepic

Ważne zmiany w największym świadczeniu dla seniorów. Będą nowe zasady

6 sierpnia 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Szykują się zmiany w największym świadczeniu dla seniorów, czyli honorowym. Na wtorkowym posiedzeniu rządu politycy mają zająć się m.in. projektem ustawy o świadczeniu honorowym w związku z ukończeniem 100 lat.

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy miałby zastąpić obecny mechanizm przyznawania honorowego świadczenia, które dalej funkcjonuje na podstawie przepisów z lat 70. XX wieku. Jak podkreślił resort, istnieje potrzeba ustawowego uregulowania tej sprawy. 100 lat to wyjątkowy wiek, więc nic dziwnego, że takie osoby traktowane są wyjątkowo. Nie wszyscy jednak dożywają tak sędziwego wieku. Czy istnieją sposoby pozwalające osiągnąć długowieczność?

Zmiany w świadczeniu honorowym. Co obejmą?

We wtorek politycy zajmą się projektem ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat. Szczegółowe informacje odnośnie tego tematu zamieszczone zostały w marcu br. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Świadczenie ma być niezależne od prawa do emerytury czy też renty.

Z kolei przygotowany przez resort rodziny projekt ustawy ma zastąpić ten obecny - pozaustawowy. Jak podkreślono w tym projekcie, trzeba przyjąć przepisy, które ustawowo usankcjonują kilkudziesięcioletnią tradycję. Warto wiedzieć, że aktualnie comiesięczne świadczenie honorowe przyznawane jest przez prezesa ZUS na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. - traktowane jako tzw. świadczenie w drodze wyjątku. Od marca tego roku wysokość świadczenia honorowego wynosi 6246,12 zł brutto. Pieniądze dla stulatków wypłacane są dożywotnio.

"Praktyka ta jest utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi. W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś - w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych" - uzasadnia propozycję zmiany MRPiPS. “Celem projektowanej regulacji jest bowiem także zapewnienie pewności i przewidywalności sytuacji prawnej najstarszej części społeczeństwa” - czytamy w proponowanych zmianach polityków.

Projekt zakłada też, że świadczenie miałoby być wypłacane przez ZUS , KRUS lub organy emerytalne właściwe dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej, ale też Służby Więziennej.

2147901491.jpg
Fot. Freepic

To nie jedyna regulacja

Co ważne, osoby, które pobierały świadczenie przed wejściem w życie projektowanej ustawy, będą je otrzymywać w dotychczasowej wysokości. To jeszcze nie wszystko, bo w projekcie uregulowano też sytuację osób, które osiągnęły wiek 100 lat przed wejściem w życie tej ustawy i nie uzyskały z tego tytułu świadczenia. W związku z czym  zastosowane zostaną do nich nowe przepisy.

Sto lat to potężny wiek i nic dziwnego, że takie osoby traktowane są wyjątkowo. Istnieją pewne sposoby na osiągnięcie długowieczności. Co jej sprzyja? Pewien geriatra wymienił kilka czynników, dzięki którym będziemy cieszyć się nie tylko dobrym, ale i również długim zdrowiem.

Co sprzyja długowieczności?

Dr Richard W. Besdine to profesor medycyny na Uniwersytecie Brown oraz członek i były prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Geriatrycznego. W trakcie kariery zawodowej stworzył ponad 125 publikacji naukowych na temat procesu starzenia.

Lekarz wskazał, że głównymi czynnikami wpływającymi na spadek długości życia są m.in. otyłość, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i nadużywanie substancji psychoaktywnych. Medyk podkreślił też pięć podstawowych zasad, przyczyniających się do poprawy zdrowia.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na naszą dietę, a ta najlepsza oraz najzdrowsza zdaniem lekarza Besdine to śródziemnomorska.

“Zgodnie z wytycznymi dietetycznymi dla Amerykanów, dieta oparta na roślinach, uzupełniona w świeże owoce i warzywa, pełna ziaren i zdrowych tłuszczy, może pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym i promować ogólny stan zdrowia” - wyjaśnia.

Kolejna zasada to aktywność fizyczna , regularne wysypianie się, profilaktyka oraz rezygnacja z używek.

“Według Centers for Disease Control and Prevention, (CDC), ryzyko zawału serca gwałtownie spada już po roku od rzucenia palenia. A po dwóch do pięciu latach ryzyko udaru mózgu może spaść do mniej więcej takiego samego poziomu, jak u osoby niepalącej” - podkreśla lekarz.

Ważne jest również zdaniem lekarza, by m.in. dbać o bliskie relacje, spotykać się z przyjaciółmi czy uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach społecznych.

Czytaj też:

Wiadomo, jaki jest wskaźnik waloryzacji emerytur. Seniorzy będą rozgniewani

Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Można uzyskać wyższe świadczenie

Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby


13. i 14. emerytura. Kiedy i na ile mogą liczyć seniorzy w Polsce?
Ta tania maść wygładzi zmarszczki i nawilży skórę. Sprawdź hit apteczny!
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko