Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Można uzyskać wyższe świadczenie
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 12.07.2024 08:03

Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Można uzyskać wyższe świadczenie

Seniorzy, zasiłek pogrzebowy
Fot. Freepic

Zasiłek pogrzebowy ma za zadanie pokryć kosztów pogrzebu. Co się dzieje z  kosztami nadzwyczajnymi, które są trudne do przewidzenia, ale również niemożliwe do pokrycia z kwoty zasiłku pogrzebowego? 

Wszystkie osoby, również seniorzy, którzy doświadczyli straty, mogą liczyć na pomoc. W jakich sytuacjach zasiłek wyniesienie 4 tys. złotych,  a kiedy 7, a nawet 9 tys. złotych? Zobaczcie szczegóły!

Zasiłek pogrzebowy: Czym jest to świadczenie?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobom, które pokryły koszty pogrzebu. Zazwyczaj jest to najbliższa rodzina osoby zmarłej, choć oczywiście nie tylko, bo może być to również pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina czy powiat. Z kolei członkami rodziny w rozumieniu przepisów są w tym wypadku: małżonek- czyli wdowa lub wdowiec, rodzice, ojczym, macocha, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, ale też dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. 

Obecnie zasiłek pogrzebowy przyznawany jest członkom rodziny w wysokości 4 tys. złotych, niezależnie od kwoty poniesionych kosztów pogrzebu, natomiast pozostałym podmiotom do wysokości poniesionych kosztów, lecz nie więcej, niż 4 tys. złotych.

Polecamy: Dodatkowe 800 zł dla rodziców. Wypłata już w piątek

Od czego zależy wysokość zasiłku?
Fot. Freepic
Coraz więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest gorzej, niż w ubiegłym roku Gdy zaczyna się białaczka, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Widać je na skórze

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie

 Z kolei w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej, niż jedną osobę lub podmiot, podlega on podziałowi między te osoby - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7 tys. złotych. Będzie to pierwsza podwyżka od 12 lat. Kwota zasiłku ma być podwyższana co  rok w marcu o wskaźnik inflacji ogółem publikowany za rok poprzedni przez GUS.

Wiadomo, że projekt nowelizacji ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego został już przygotowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Opublikowany został na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Warto pamiętać o tym, że zasiłek pogrzebowy będzie przysługiwał w wysokości obowiązującej w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. W związku z czym wysokość tego świadczenia wypłacanego w 2024 r. może po prostu różnić się.

Zmiana przepisów: Co obejmie?

Zmiana przepisów ma objąć obowiązujące obecnie zasady przyznawania z pomocy społecznej zasiłku celowego na zaspokojenie niezbędnej potrzeby bytowej, ale też w przypadku poniesienia strat w wyniku zdarzenia losowego. Jednym z przypadków, w których jest wypłacany jest finansowanie kosztów pogrzebu.

 Zasiłek ma być przyznawany w kwocie do 2 tys. złotych osobie pokrywającej wszystkie koszty pogrzebu, jeśli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy, lub jeśli osoba, która pokryła koszty pogrzebu jest uprawniona do zasiłku pogrzeboweo - ponosząc w związku z pogrzebem trudne do przewidzenia, nadzwyczajne koszty.

Mowa w tym przypadku o m.in. konieczności transportu zwłok z odległego miejsca lub też dłuższego przechowywania zwłok w chłodni. Po zmianie przepisów osoba uprawiona będzie mogła w poszczególnych przypadkach uzyskać nie tylko zasiłek pogrzebowy w wysokości 7 tys. zł, ale też zasiłek celowy wynoszący 2 tys. złotych. Łącznie będzie mogła liczyć na pomoc w pokryciu kosztów pogrzebu w wysokości 9 tys. złotych.

Czytaj też:

7 tys. zł dla każdego, bez względu na dochody i wiek. Ten zasiłek w końcu wzrasta

Pieniądze za opiekę nad rodzicami. Jak dostać zasiłek?

W tych godzinach umiera najwięcej osób. Po czym poznać, że chory odchodzi?