Pacjenci.pl Zdrowie Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju
canva.com

Wczesny objaw raka trzustki, o którym nikt nie mówi. Ból w tym miejscu to powód do niepokoju

20 lipca 2023
Autor tekstu: Joanna Kamińska

Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych i groźnych nowotworów, ponieważ rośnie w ukryciu i zazwyczaj wykrywany jest zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie. Objawy raka trzustki mogą być niecharakterystyczne i mylone z innymi chorobami, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na sygnały, które mogą świadczyć o problemach z trzustką. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. specjalistą onkologii klinicznej Olgą Urbanowską – Domańską.

Śmiertelność raka trzustki

Ze względu na skąpe objawy i zbyt późną diagnozę, rak trzustki cechuje się wysoką śmiertelnością. W Polsce rocznie diagnozuje się około 5 tysięcy przypadków raka trzustki, ale tylko około 10% pacjentów przeżywa 5 lat. Jest to zatrważająca liczba i warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ obserwuje się tendencję wzrostową zachorowań, a do tego chorują coraz młodsi pacjenci.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.

Projekt bez nazwy - 2023-07-19T145848.642.png

Czy zespół jelita drażliwego prowadzi do raka jelita grubego? Lekarz nie pozostawia wątpliwości
Rak jelita grubego - 8 faktów, które zachęcą Cię do kolonoskopii

Wczesne objawy raka trzustki - co powinno nas zaniepokoić?

Do wczesnych objawów raka trzustki zalicza się między innymi: osłabienie, brak łaknienia, niestrawność, nudności, biegunki, nagłe wystąpienie cukrzycy, obniżony nastrój, stany depresyjne oraz promieniujące bóle w okolicy lędźwiowej.

Objawy są mało charakterystyczne, dlatego zazwyczaj nie wzbudzają podejrzeń, zwłaszcza bóle pleców, które pacjenci kojarzą ze schorzeniami kręgosłupa. Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność. U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.

Typowym objawem raka trzustki jest żółte zabarwienie skóry, jednak pojawia się dopiero w momencie, kiedy choroba jest już w stadium zaawansowanym.

Jak wykryć raka trzustki?

Najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną raka trzustki jest tomografia komputerowa z kontrastem. Pozwala ocenić rozległości zmiany nowotworowej i zaawansowanie choroby, a także sprawdzić, czy występują przerzuty. Innym pomocnym badaniem jest rezonans magnetyczny.

“Podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku raka trzustki jest tomografia komputerowa z kontrastem. Stosuje się także rezonans magnetyczny, jako pomocne badanie do oceny miejscowego zaawansowania choroby. W ściśle określonych przypadkach, gdy występują wątpliwości diagnostyczne, można dodatkowo wykonać badanie PET/CT.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.

Ze względu na położenie trzustki, USG jamy brzusznej nie jest w stanie dokładnie określić, czy w trzustce występują zmiany nowotworowe. W tym przypadku, badanie to nie jest więc stosowane.

“W przypadku trzustki, USG jamy brzusznej jest mało czułe i może nie wykazać zmian nowotworowych w jej obrębie. Wynika to z głębokiego, zaotrzewnowego położenia trzustki.” - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.

Jaki rodzaj bólu powoduje rak jelita grubego? Gastroenterolog wyjaśnia, co powinno wzmóc czujność
Najlepsze produkty dla chorych na raka. Taka dieta może pomóc w walce z chorobą
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kamińska

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka kierunku zdrowie publiczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła także studia podyplomowe z dydaktyki języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Warszawskim oraz 2-letnie studium fotograficzne w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze o problemach zdrowotnych, które najczęściej dotykają Polaków. Szczególnie interesuje ją tematyka zdrowia psychicznego.  
Prywatnie jest wielką miłośniczką zwierząt, fotografii i kultury hiszpańskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja