Pacjenci.pl Uroda i pielęgnacja Wiatr i mróz nie służą włosom. 5 praktycznych porad, jak dbać o włosy zimą
Fot. Canva/Rido

Wiatr i mróz nie służą włosom. 5 praktycznych porad, jak dbać o włosy zimą

28 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Przed nami zima, ale już teraz naciągamy na głowy czapki. Choć tak jest cieplej, naszym włosom to raczej nie służy. Zgniecione, bez dostępu powietrza, szybko tracą blask, stają się szorstkie, matowe, łamliwe. A gdy czasem zdejmiemy czapkę, narażamy je na wiatr, deszcz, mróz...

Taka aura nie sprzyja zdrowiu włosów. Czy można je jakoś chronić przed szkodliwymi czynnikami, które panują na zewnątrz? Oczywiście, są na to sposoby – w dodatku nie tylko skuteczne, ale i tanie.

Dlaczego zima szkodzi włosom?

Zima, ale nawet już późna jesień, to wyjątkowo trudny czas dla naszych włosów. Połączenie mrozu i wiatru z suchym powietrzem w ogrzewanych pomieszczeniach potrafi skutecznie osłabić ich strukturę. Mróz powoduje, że włosy stają się bardziej kruche i łamliwe, a końcówki łatwo się rozdwajają. Niska temperatura zmniejsza również naturalną wilgotność włosów, wysusza je, przez co tracą elastyczność i połysk.

Noszenie czapek , choć konieczne ze względu na zdrowie , włosom też wcale nie pomaga. Pod nakryciem głowy bardziej się przetłuszczają, co sprawia, że wyglądają nieświeżo i tracą objętość. A czapki same w sobie często powodują elektryzowanie się włosów, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale też utrudnia ułożenie fryzury.

Pomieszczenia o tej porze roku są ogrzewane kaloryferami , co wysusza powietrze i powoduje, że włosy tracą wilgoć i stają się szorstkie. W takich warunkach łatwiej też o uszkodzenia mechaniczne np. podczas czesania czy używania gumek do włosów. W efekcie nasze kosmyki mogą wyglądać na zmęczone i pozbawione życia.

Przechodzenie z chłodnego dworu do ogrzewanego wnętrza powoduje narażenie na nagłe zmiany temperatury, co sprawia, że włosy muszą radzić sobie z szokiem termicznym. To dodatkowy czynnik, który osłabia ich strukturę i sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia.

Innowacyjna terapia dla dzieci z hemofilią. Preparat będzie dostępny w ciągu kilku dni
Jeśli masz 30 lat, to już powinien być twój nawyk. Codziennie łykaj tę witaminę

Tak zadbasz o włosy zimą

Jeśli chcesz, by twoje włosy przetrwały zimę w dobrej kondycji, wystarczy nieco uważniej do nich podejść. Być może do tej pory wystarczało ci po prostu umyć włosy, rozczesać i poczekać aż wyschną, ewentualnie trochę je wysuszyć na szczotce. Jednak teraz lepiej użyć nieco więcej kosmetyków, ale pamiętać też o kilku istotnych faktach, jak ten, że choć czapkę trzeba nosić, to jednak nie byle jaką. Oto kilka praktycznych porad, do których warto się zastosować:

Nawilżaj włosy regularnie

Mróz i suche powietrze to najwięksi wrogowie naturalnej wilgotności włosów. Stosuj odżywki i/lub maski nawilżające przynajmniej raz w tygodniu. Wcale nie muszą to być kosmetyki z "najwyższej półki". Czytaj składy i wybieraj produkty bogate w naturalne oleje, aloes czy pantenol, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia .

Chroń przed mrozem i wiatrem

Przed wyjściem na zewnątrz zastosuj kosmetyki ochronne, takie jak serum czy olejki do włosów . Tworzą one barierę, która chroni włosy przed niskimi temperaturami i szkodliwym działaniem wiatru. Warto wybierać produkty, które zawierają silikony – choć niektóre osoby je omijają, zimą mogą być zbawienne jako ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli nie chcesz, dobrym rozwiązaniem jest także nałożenie na końcówki odrobiny oleju kokosowego.

Ogranicz używanie prostownic i lokówek

Zimą włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego warto dać im odpocząć od wysokiej temperatury. Jeśli musisz użyć prostownicy lub lokówki, zawsze sięgaj po kosmetyki termoochronne. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko przesuszenia i łamania włosów. Nie wychodź na zewnątrz od razu po zabiegu, odczekaj chociaż godzinę.

Noś czapkę, ale wybierz odpowiednią

Czapka to zimą konieczność, ale warto zadbać, by była wykonana z materiału, który pozwala skórze głowy oddychać – bawełny lub wełny , np. z merynosa (nie „gryzie” tak jak owcza wełna). Unikaj syntetycznych tkanin, które sprzyjają elektryzowaniu i przetłuszczaniu się włosów. Pamiętaj też, by regularnie prać czapkę – dzięki temu unikniesz gromadzenia się bakterii i nadmiaru sebum.

Zadbaj o dietę i nawodnienie

Pamiętaj, że zdrowie włosów zaczyna się od środka. Zimą, gdy chętniej sięgamy po cięższe, mniej odżywcze jedzenie, a dostęp do świeżych warzyw i owoców jest trochę ograniczony, łatwo zaniedbać dietę. Włącz do menu produkty bogate w witaminy A, E, biotynę i cynk , takie jak orzechy, ryby, jajka czy warzywa liściaste. Nie zapominaj również o piciu wody – odpowiednie nawodnienie to klucz do zdrowia całego organizmu, również włosów. Pamiętaj – piękne włosy, to zdrowe włosy .

Zobacz także:

Dlaczego zimą swędzi skóra? Prosty sposób, by problem zniknął

Kosztuje tylko 6 zł. Ten krem rozjaśnia przebarwienia jak wybielacz

„Botoks” z czasów PRL. Nasze babcie likwidowały nim zmarszczki za 7 zł

Wąsik i włosy na brodzie są znakiem od organizmu. To może być objaw choroby
Michał Wiśniewski jest ciężko chory. Zniknęły mu paznokcie
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko