Pacjenci.pl Choroby Wprowadzono stan wyjątkowy. Groźna choroba u granic Polski
Fot. Canva/ Kanpisut

Wprowadzono stan wyjątkowy. Groźna choroba u granic Polski

25 marca 2025
Autor tekstu: Wiktoria Wihan

Tuż za naszą granicą, na Słowacji, wprowadzono dziś stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jest to związane z rozprzestrzenianiem się groźnej choroby — pryszczycy. Władze Polski nie pozostają obojętne na tę sytuację i już wprowadziły pierwsze restrykcje. Czy jest się czego obawiać? Odpowiadamy.

Słowacja wprowadza stan wyjątkowy

We wtorek 25 marca do Polski dotarł niepokojący komunikat. Okazuje się, że tuż za naszą granicą, na Słowacji, wprowadzono dziś stan wyjątkowy. Ma to związek z występowaniem pryszczycy, która szybko się rozprzestrzenia. Co wiadomo na ten moment?

W związku z wystąpieniem pryszczycy rząd Słowacji wprowadził stan nadzwyczajny na terytorium całego kraju. Na południu kraju wykryto kolejne, czwarte ognisko choroby - poinformował minister rolnictwa, Richard Takacz.

Co istotne — rząd podkreśla, że stan wyjątkowy nie oznacza ograniczeń podróżnych lub organizacji imprez masowych. Ma on ułatwić koordynację w walce z chorobą. Celem jest także rekompensata strat hodowców.

Przeczytaj: Groźna choroba w natarciu. GIS bije na alarm: coraz więcej zakażeń

Kserostomia (suchość w gardle) – przyczyny, objawy, leczenie
Bolące dziąsła pod protezą to powszechny problem. Seniorzy cierpią, a łatwo to naprawić

Groźna choroba rozprzestrzenia się na Słowacji

Na Słowacji wykryto pryszczycę jeszcze w trzech innych gospodarstwach na południu kraju , przy granicy z Węgrami. Kolejne ognisko znajduje się właśnie w tamtym regionie. Władze Słowacji uznały, że choroba najprawdopodobniej trafiła do kraju właśnie z Węgier, gdzie wykryto ją jeszcze wcześniej, w gospodarstwie hodowlanym przy granicy.

W związku z sytuacją panującą tuż za naszą granicą, polskie ministerstwo rolnictwa wprowadziło pierwsze restrykcje — obowiązuje zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji.

Zobacz rónież: Groźny wirus rozprzestrzenia się po Polsce. GIS wzywa do pilnych działań

Czy pryszczyca może przenosić się na ludzi?

Pryszczyca jest bardzo niebezpieczną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt. Na jej ekspozycję szczególnie narażone jest bydło, trzoda chlewna, kozy i owce, a także zwierzęta dziko żyjące. W przypadku wykrycia ogniska choroby na gospodarstwie hodowlanym wszystkie zwierzęta muszą zostać wybite.

Choć są to rzadkie przypadki, to pryszczyca może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Nie jest jednak niebezpieczna i z reguły ma łagodny przebieg. Można zarazić się w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem i jego wydzielinami lub po spożyciu niepasteryzowanych produktów pochodzących od zakażonych zwierząt.

Przeczytaj też: Kserostomia (suchość w gardle) – przyczyny, objawy, leczenie

Takie są objawy pryszczycy

Zakażenie pryszczycą u ludzi jest rzadkie, jednak nie niemożliwe. Na tę chorobę szczególnie powinny uważać osoby z obniżoną odpornością.

Główne objawy to:

  • gorączka,
  • pęcherze i owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej i języku, dłoniach i stopach,
  • ból przy jedzeniu i połykaniu,
  • osłabienie,
  • bóle mięśni i głowy.

Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg i ustępuje samoistnie po około 1–2 tygodniach. Nie ma specyficznego rodzaju leczenia pryszczycy u ludzi. U osób zakażonych stosuje się leczenie objawowe.

Tak wygląda nagły atak zakrzepicy. „Realizował się najgorszy scenariusz”
"Przekrój cebulę i przyłóż do ucha". Lekarz mówi wprost, co się wtedy stanie
Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Wihan
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko