Wojewoda śląski wprowadził zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy do końca lipca na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach aż do granicy województwa – poinformowały służby kryzysowe w sobotę. Dodatkowo podjęto decyzję o aplikowaniu nadtlenku wodoru w celu ograniczenia rozwoju złotej algi.Zakaz korzystania z Kłodnicy do końca lipcaDozowanie nadtlenku wodoru przeciw złotej aldzeKontakt z algą grozi podrażnieniem skóry
Co roku 25 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Bielactwa, znany również pod nazwą Światowego Dnia Chorych na Bielactwo. Poświęcony jest zwiększaniu świadomości społecznej na temat bielactwa, czyli choroby skóry, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. To też szansa na solidarność z osobami cierpiącymi na tę chorobę i szansa na walkę z brakiem akceptacji i dyskryminacją.25 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Bielactwa, by zwiększać świadomość i wspierać chorychBielactwo to niezakaźna choroba skóry powodująca utratę pigmentu i białe plamyMichael Jackson cierpiał na bielactwo, a data święta upamiętnia dzień jego śmierci
Niemy zawał serca to podstępna choroba, która może przebiegać bez typowych, wyraźnych symptomów. Z tego powodu bywa niezauważony lub mylony z innymi dolegliwościami, co znacznie utrudnia szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia. Tymczasem bagatelizowanie nawet subtelnych sygnałów wysyłanych przez organizm może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Warto poznać, na co zwracać uwagę, by nie narazić swojego życia na bezpośrednie ryzyko. Niemy zawał serca często daje niespecyficzne objawy, przez co bywa mylony z innymi schorzeniami Choć objawy są mniej oczywiste, skutki niemego zawału mogą być równie poważne jak w przypadku klasycznego — grożą niewydolnością serca lub nagłym zatrzymaniem krążenia Cichy zawał często wykrywany jest dopiero po czasie, dzięki badaniom EKG, poziomu troponin we krwi lub rezonansowi serca
Nie tylko serce i mózg są zagrożone przez wysoki cholesterol. Choć zwykle kojarzymy go z miażdżycą i zawałami, warto wiedzieć, że może też prowadzić do mniej znanej, ale groźnej choroby — niedokrwienia kończyn dolnych, czyli PAD. Na całym świecie cierpi na nią mnóstwo osób, jednak wielu nie zdaje sobie sprawy, w jak poważnym jest stanie. Objawy PAD często pojawiają się w nogach i łatwo je zlekceważyć. A wtedy nietrudno o tragedię! Nadmiar cholesterolu we krwi to jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które wciąż są najczęstszą przyczyną zgonów, w tym zawałów i udarów Przewlekle wysoki cholesterol przyczynia się do miażdżycy, która może blokować przepływ krwi nie tylko w sercu, ale i w kończynach — to właśnie PAD, czyli choroba tętnic obwodowych PAD często zaczyna się od niepozornych objawów w nogach. Sprawdź, na jakie 7 sygnałów warto zwrócić uwagę
Nie bolą, więc nie budzą niepokoju. A jednak chore nerki mogą po cichu wyniszczać organizm. Gdy zawodzą, toksyny zaczynają krążyć we krwi, a to już prosta droga do poważnych problemów zdrowotnych — a nawet śmierci. Zamiast bólu pojawiają się nieoczywiste objawy, które łatwo zlekceważyć, ponieważ pozornie nie wydają się związane z nerkami. Dlatego warto poznać sygnały, które wysyła nasze ciało. Objawiają się one m.in. przez skórę.
Ból głowy dopaść może każdego. Nie zawsze jest on oznaką poważnych chorób, jednak może się wydarzyć i tak, że nawiedzi nas charakterystyczne uczucie, które ciężko pomylić z jakimkolwiek innym bólem. Wówczas możemy być prawie pewni, że to nadciśnienie. W Polsce co trzecia osoba zmaga się z tą dolegliwością. Co powinno nas zaniepokoić i jakie są następstwa?
Wątroba, choć często ignorowana, ma swoje sposoby, by zwrócić na siebie uwagę. Pewien niepozorny objaw, który pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, może być pierwszym sygnałem, że nasz organizm znajduje się na granicy wytrzymałości. Zaczyna się niewinnie, ale w nocy nasila się, stając się coraz bardziej nie do zniesienia. Co to za objaw? I dlaczego warto go zauważyć, zanim będzie za późno? Odpowiedź może zaskoczyć.
Pękające pięty to problem, który dotyka osób w każdym wieku. Choć zjawisko to bywa uciążliwe, często jest także sygnałem, że nasz organizm zmaga się z problemami, o których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Przyczyny suchej skóry na stopach mogą być różne — od niewłaściwego obuwia, przez nieodpowiednią dietę, po poważniejsze zmiany zdrowotne, które wymagają naszej uwagi. Warto zwrócić szczególną uwagę na nasze pięty, ponieważ mogą być pierwszym symptomem poważnej choroby!
Zespół Guillaina-Barrégo to niezwykle niebezpieczna choroba. W ostatnim czasie przekonała się o tym zdobywczyni tytułu wicemiss Warmii i Mazur z 2019 r. Natalia Lewandowska. Kobieta była przekonana, że ma grypę, jednak prawda okazała się znacznie gorsza.
Tuż za naszą granicą, na Słowacji, wprowadzono dziś stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jest to związane z rozprzestrzenianiem się groźnej choroby — pryszczycy. Władze Polski nie pozostają obojętne na tę sytuację i już wprowadziły pierwsze restrykcje. Czy jest się czego obawiać? Odpowiadamy.
Zakrzepica nawet u 50 proc. osób może być bezobjawowa – pacjent może nie mieć nawet pojęcia, że ma tę dolegliwość. U niektórych objawy pojawiają się nagle i wyglądają naprawdę niebezpieczne. Co robić w takiej sytuacji? Jak rozpoznać, że to zakrzepica?- Czasami mówi się, że ludzie, u których zakrzepica daje objawy, mają w pewnym sensie szczęście, bo to daje im czas na działanie. U mnie choroba odezwała się w momencie, gdy realizował się już ten najgorszy scenariusz - zator w płucach - mówiła pani Halina w rozmowie z Medonetem.
Marcelina Leszczak, żona Michała Koterskiego, w mediach społecznościowych postanowiła podzielić się szczerym wyznaniem. Otworzyła się na temat choroby, która jak sama mówi, sprawia, że czuje się, jakby była odłączana od prądu. Chodzi o tężyczkę.
Choroba często uderza znienacka. Diagnoza o poważnym schorzeniu potrafi wywrócić życie do góry nogami, szczególnie jeśli pacjent nie zdawał sobie sprawy, gdy pojawiły się u niego niepokojące objawy. Tymczasem pewne charakterystyczne symptomy powinny od razu zwrócić naszą uwagę i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Ekspert wskazał, jakie znaki wysyła nasz organizm, które mogą wskazywać na rozwijający się nowotwór. Nie wolno ich ignorować!
Nowotwór mózgu często pojawia się niezauważony. Wynika to z tego, że wczesne objawy, które daje, zwykle są mylone z innymi schorzeniami. Jednak gdy pojawia się któryś z poniższych symptomów, zdecydowanie powinniśmy wzmożyć swoją czujność i udać się na dodatkowe badania. Te 5 charakterystycznych sygnałów organizm wysyła, gdy w mózgu rozwija się guz.