Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wzmożone pragnienie – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Wzmożone pragnienie – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?

Wzmożone pragnienie – skąd się bierze i jak mu zapobiegać?
pixaby.com

Wzmożone pragnienie – przyczyny

W przypadku osób zdrowych problem nadmiernego pragnienia jest naturalną odpowiedzią na zwiększonym wysiłek fizyczny czy wysoką temperaturę otoczenia. Dochodzi wówczas do przegrzania ciała i utraty wody, zatem aby uniknąć ochłodzenia należy jak najprędzej uzupełnić niedobory płynów.

Spożywanie bardzo ostrych i słonych potraw także może wywoływać nadmierne pragnienie. Problem polidypsji można zaobserwować także u osób, które spożywają dużą ilość napojów słodzonych, przez co organizm potrzebuje wody aby rozcieńczyć nadmiar cukru we krwi.

Inną przyczyną nadmiernego pragnienia może być także nadmierne spożywanie alkoholu. Ponadto, dolegliwość ta może być spowodowana przyjmowaniem preparatów moczopędnych, które zwiększają objętość moczu. Inną, rzadszą przyczyną może być przedawkowanie witaminy A i D.

Wzmożone pragnienie – objawy

Symptomy, które występują u osób ze wzmożonym pragnieniem uzależnione są od przyczyn dolegliwości. Bardzo często występuje wówczas ból podbrzusza, zmęczenie, trudności w przełykaniu, wydalanie w ciągu doby nawet 25 litrów moczu, ospałość czy wzmożony apetyty.

Ponadto często występuje także szybsze bicie serca, krwiste wymioty, niski poziom hemoglobiny oraz biegunka.

Wzmożone pragnienie – zapobieganie i leczenie

Leczenie wzmożonego pragnienia uzależnione jest od przyczyn i objawów. Zazwyczaj konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ krwiste wymioty czy nieleczona cukrzyca mogą prowadzić do śmierci. Z kolie u osób, które cierpią na anemię, zaleca się spożywanie większej ilości produktów zawierających żelazo, między innymi: brokuły czy ziemniaki.

Warto wiedzieć, że nie zaleca się picia kawy czy herbaty do posiłków. Z kolei jeśli u chorego występują dreszcze mogące wskazywać na malarię - należy udać się do specjalisty od chorób tropikalnych.

Tagi: