Zapalenie uchyłków jelita grubego – kiedy trzeba je leczyć w szpitalu?
Uchyłki jelita grubego to choroba przewodu pokarmowego. Przeważnie dolegliwość nie powoduje objawów, choć w pewnych przypadkach wskazane jest, by leczyć ją w warunkach szpitalnych – kiedy jest to konieczne? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy eksperta. Artkuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanowem.
Zapalenie uchyłków jelita grubego – co to za choroba?
Uchyłek jelita grubego jest uwypukleniem ściany jelita. Wyróżniamy uchyłki rzekome i prawdziwe – objawem tych pierwszych jest uwypuklenie błony śluzowej i podśluzowej, w drugim przypadku uwypuklona jest cała ściana jelita grubego. Uchyłkowość jelita grubego jest chorobą cywilizacyjną: „Przyjmuje się, że około 60% osób powyżej 60. roku życia będzie miało uchyłki. Dotyczy to głównie krajów rozwiniętych i związane jest bardzo ściśle z dietą. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a uboga w błonnik, szczególnie rozpuszczalny, prowadzi do mniejszego gromadzenia się wody w masie stolca. Powoduje to opóźnienie pasażu jelitowego, a jednocześnie podnosi ciśnienie w świetle jelita grubego, przez co powstają uchyłki. Uważa się, że dieta jest najważniejszym czynnikiem ryzyka, innymi są otyłość, a także niska aktywność fizyczna”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
Zapalenie uchyłków jelita grubego jest skutkiem zamknięcia światła danego uchyłka – często powodują to kamienie kałowe lub masa stolca: „ Zalegająca treść prowadzi do namnażania się flory jelitowej, czyli bakterii, które zaczynają produkować coraz więcej toksyn i gazów. Dochodzi do miejscowego niedokrwienia i aktywowany jest stan zapalny”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
Ciężkie zapalenie uchyłków jelita wymaga hospitalizacji
Gdy zapalenie uchyłków jelita dotyka osoby młodsze, w dobrym stanie ogólnym, zazwyczaj wystarczy leczenie ambulatoryjne. Jednak w pewnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja: „Jeżeli przebieg jest ciężki, mamy do czynienia z osobą starszą, obciążoną wieloma chorobami przewlekłymi, jak na przykład cukrzyca, choroba nerek, marskość wątroby, u kobiet w ciąży lub osób będących w trakcie stosowania immunosupresji, leczenie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych. W tych przypadkach rozważana jest antybiotykoterapia. W przypadku powikłań choroby uchyłkowej, w szczególności w stanach zagrożenia życia, może być wskazane leczenie operacyjne”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
Przyczyną ostrego zapalenia uchtyłków jelita grubego jest miejscowa infekcja bakteryjna. Dochodzi do niej, gdy do uchyłka dostaną się masy kałowe. W masach kałowych znajdują się bakterie, z powodu których dochodzi do stanu zapalnego. W pierwszej fazie choroby zakażony zostaje wyłącznie jeden uchyłek, lecz z czasem zakażeniu ulegają kolejne.
Do zapalenia uchyłków jelita grubego może dojść także u osób, które
• palą tytoń,
• stosują niezbilansowaną dietę,
• zażywają dużo leków przeciwbólowych i leków z grupy NLPZ.
Podczas leczenia ciężkiego przebiegu choroby pomocna może okazać się antybiotykoterapia. Gdy choroba uchyłkowa powoduje powikłania i stanowi zagrożenie dla życia, konieczne bywa leczenie operacyjne. Do leczenia operacyjnego kwalifikują się pacjenci, u których występują:
• ropnie,
• zapalenie otrzewnej,
• przetoki,
• zwężenie odcinka jelita,
• intensywne krwawienie z odbytu.
W skrajnych przypadkach konieczne może być usunięcie zainfekowanej części jelita.
Jak rozpoznać objawy ciężkiego przebiegu zapalenia uchyłków jelita?
„W większości przypadków uchyłkowatość jelita grubego przebiega bezobjawowo, natomiast u pozostałych osób, głównym objawem jest ból, który lokalizuje się najczęściej w lewym dolnym kwadrancie i może towarzyszyć mu wzdęcie, a także zaburzenia rytmu wypróżnienia, takie jak zaparcie bądź biegunka. Jeżeli do dolegliwości dołączy się gorączka bądź cechy stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych, wtedy mowa o zapaleniu uchyłków jelita grubego”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.