Zbyt wysoki poziom cholesterolu poznasz po oczach. Zwróć uwagę na te trzy objawy!
Niełatwo jest rozpoznać wysoki poziom cholesterolu, ponieważ nie daje on charakterystycznych oznak. Istnieją jednak pewne symptomy, które mogą wskazywać na ten problem. Jedne z objawów pojawiają się w obrębie oczu.
Arcus senilis (inaczej obwódka starcza oka)
Arcus senilis to biały, jasnoszary lub niebieskawy pierścień wokół brzegu rogówki, który zbudowany jest z substancji tłuszczowych, głównie cholesterolu. Arcus senilis występuje często u osób starszych, w przypadku których jest to uznawane za normalną oznakę procesu starzenia się. Jeśli jednak mamy do czynienia z arcus senilis u osób młodych, zazwyczaj świadczy to o nadmiarze cholesterolu we krwi.
Arcus senilis zaczyna się od górnej i dolnej części rogówki, a następnie postępuje, aż otoczy całą obwodową rogówkę. Wewnętrzna granica arcus senilis ma niewyraźny wygląd, natomiast zewnętrzna granica jest dobrze odgraniczona. Arcus senilis nie ma wpływu na ostrość widzenia, jednak może być symptomem podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, który wymaga leczenia.
Kępki żółte (inaczej żółtaki, xanthelasma)
Kępki żółte to zmiany skórne, które wyglądają jak żółte lub pomarańczowo-brązowe grudki. Najczęściej pojawiają się na powiekach, zwłaszcza w pobliżu wewnętrznych kącikach oczu. Kępki żółte są spowodowane odkładaniem się cholesterolu lub innych ciał tłuszczowych pod skórą. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest podwyższony poziom złego cholesterolu we krwi. Mogą być także objawem niektórych chorób układu pokarmowego, wątroby lub nerek. Kępki żółte same w sobie nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak przyczyna ich powstania już tak. Stąd też nie należy bagatelizować problemu.
Plamy i mroczki przed oczami
Plamy i mroczki przed oczami mogą być niepokojącym objawem chorób oczu lub układu krążenia. Jedną z możliwych przyczyn jest zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, który prowadzi do odkładania się tłuszczu w naczyniach krwionośnych i zaburzeń przepływu krwi. W przypadku wystąpienia plam lub mroczków przed oczami, należy zgłosić się do lekarza okulisty lub kardiologa, aby wykluczyć poważne schorzenia.