Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Stłuszczenie wątroby można leczyć bez farmakologii. Lekarz wskazał, na czym to polega
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 07.08.2023 12:58

Stłuszczenie wątroby można leczyć bez farmakologii. Lekarz wskazał, na czym to polega

None
canva

Farmakologiczne leczenie choroby stłuszczeniowej wątroby to tylko jedna z możliwości. Stosowanie tego rodzaju terapii jest wskazane dopiero wtedy, gdy choroba się rozwinie. Jednak zanim to nastąpi, można ją leczyć w naturalny sposób. Na czym to polega? Wyjaśniamy. O odpowiedź poprosiliśmy dr med. Pawła Rajewskiego, Profesora i Rektora Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

 

Dieta to też lekarstwo

Redukcja masy ciała to również metoda leczenia MAFLD – a wiadomym jest, że bez m.in. zblinasowanej diety zdrowa utrata zbędnych kilogramów jest niemożliwa. W tym przypadku wskazane jest, by redukcja wagi odbyła się zgodnie z pewnymi założeniami:

„Żeby rzeczywiście cofnąć stłuszczenie i początkowe włóknienie w MAFLD poleca się zredukować około 10% masy wyjściowej w ciągu 6 miesięcy u pacjentów z otyłością. Udowodniono, że takie postępowanie może redukować  stłuszczenie, zapalenie i  włóknienie wątroby. Redukcja 3-5% wyjściowej masy ciała - zmniejsza stopień stłuszczenia, natomiast redukcja  5-7%  wyjściowej masy ciała zmniejsza dodatkowo stopień uszkodzenia komórek wątrobowych i zapalenie. Nie jest to łatwe, bowiem dieta jest najprostszym lekarstwem, ale najtrudniejszym do utrzymania”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

Gdy przyczyną MAFLD jest otyłość, masę ciała należy koniecznie zredukować. Warto jasno stwierdzić, że otyłość to również choroba nie tylko stan będący defektem wizualnym. Metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby to problem ok. 8 milionów Polaków – są to w większości pacjenci z otyłością olbrzymią. By wyjść z otyłości olbrzymiej konieczne są działania kompleksowe, systematyczne i długotrwałe.

Gdy otyłość jest mniej rozwinięta i nie towarzyszą jej komplikacje zdrowotne, interwencja farmakologiczna jest przeważnie niewskazana.

Projekt bez nazwy - 2023-08-01T205312.968.png

O tym skutku otyłości u dzieci nikt nie mówi. Może być najgroźniejszy ze wszystkich Cierpi na nią 70% osób z cukrzycą typu 2. Nieleczona może prowadzić do marskości i raka wątroby

Pomocna dietetyka jest wskazana

„Zatem pacjent z MAFLD, powinien być objęty opieką dietetyka i przede wszystkim dobrego obesitologa, należącego do Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, czy Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością”. - powiedział dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

Dietoterapia to jeden ze sposobów leczenia wielu chorób, w tym również otyłości. Dzięki prawidłowo dobranej diecie, zawierającej właściwą dawkę składników, witamin i makroskładników można zmniejszyć dolegliwości wywołane przez stan chorobowy i uzupełnić niedobory, które spowodował. Dietoterapię stosuje się również w stanach przedchorobowych, gdy nie zachodzie jeszcze konieczność leczenia farmakologicznego.

Obestiologia jest specjalizacją medyczną, która traktuje otyłość jako jedną z chorób – to specjalizacją obejmująca zarówno internę, endokrynologię, jak psychologię i dietetykę.

Redukcja wagi to działanie wymagające przygotowania

Aby proces odchudzania okazał się skuteczny, dobrze jest go zaplanować i wyznaczyć konkretny cel. Sięganie od razu po suplementy, szczególnie niewiadomego pochodzenia, może przynieść więcej szkody niż pożytku i wręcz stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Gdy organizm nie funkcjonuje prawidłowo i nie jest przyzwyczajony do wysiłku, wtedy nagłe podwyższenie aktywności fizycznej i dostarczanie mniejszej niż dotychczas ilości kalorii, może okazać się dla niego szokiem. Dlatego w tym przypadku szczególnie ważne jest, by proces odchudzania zaplanować bez pośpiechu i najlepiej ze wsparciem wspomnianych specjalistów.

Przed rozpoczęciem odchudzania warto wykonać następujące badania: 
   • morfologia krwi, 
   • poziom kreatyniny, 
   • insulina, 
   • profil lipidowy/ próby wątrobowe, 
   • poziom kwasu moczowego, 
   • poziom żelaza i ferrytyny, 
   • poziom kortyzolu,
   • poziom elektrolitów,
   • profil tarczycowy,
   • poziom witaminy D. 

Tagi: Dzieci
Polecane