Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Cholesterol

Cholesterol

cholesterol

Sałatka jarzynowa na tle rodziny jedzącej świąteczne śniadanie
29.03.2024 08:29 Ile kalorii ma sałatka jarzynowa? Podpowiadamy, jak zmniejszyć ich ilość

Sałatka jarzynowa to polski przysmak. Wiele osób zajada się nią cały rok, a już na pewno w Wielkanoc – święto, które jeśli chodzi o smaki, kojarzy się nie z jajkami, mazurkiem i właśnie z sałatką jarzynową. Choć jej głównym składnikiem są warzywa, ma sporo kalorii. Oczywiście wiele zależy m.in. od dodatków, szczególnie od ilości majonezu. Podpowiadamy, jak obniżyć kaloryczność sałatki i informujemy, jakie choroby powinny skłonić do tego, by zjeść jej ograniczoną ilość.Głównym składnikiem sałatki jarzynowej są warzywa – te nie są tuczące i nie mają wiele kalorii, ale co z innymi jej składnikami, np. majonezem i jajkiem? Jeśli ktoś z Was jest na diecie redukcyjnej, prawdopodobnie chce wiedzieć, jak wygląda kaloryczność sałatki jarzynowej. Poniżej wyliczamy jej skład i przedstawiamy nasze kalkulacje. 

jajecznica
09.03.2024 12:46 Dieta jajeczna bije rekordy popularności. Lekarze przed nią ostrzegają

Jajka są składnikiem wielu potraw w codziennym żywieniu. O tych wiejskich mówi się, że są najzdrowsze, choć naukowcy mają w tym temacie rozbieżne zdanie. Przez jednych jaja uchodzą za wyjątkowo odżywcze i mają działania prozdrowotne, inni z kolei twierdzą, że jajka są odpowiedzialne za miażdżycę. Choć jajka w diecie są bardzo popularne, wciąż nie do końca wiadomo, ile ich jeść dziennie.

mężczyzna patrzy w lustro
03.02.2024 18:47 Wysoki cholesterol poznasz po twarzy i stopach. Zwróć uwagę na te szczegóły

Wysoki cholesterol potrafi doskonale się maskować i możemy nie mieć świadomości, że ten problem dotyczy właśnie nas. Organizm może jednak wysyłać pewne sygnały, informując nas o stanie naszego zdrowia. Nie należy ich bagatelizować i w przypadku ich wystąpienia, warto udać się do lekarza. 

dieta
25.10.2023 16:16 8 produktów na obniżenie cholesterolu. Koniecznie włącz je do diety!

Cholesterol produkowany jest przez wątrobę oraz dostarczany z pożywieniem. Jego nadmiar w diecie może być szkodliwy, powodując rozwój poważnych chorób układu krążenia. U pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu, stosuje się farmakoterapię, jednak nie zawsze jest ona konieczna. W łagodnych przypadkach może wystarczyć zmiana stylu życia - aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Co jeść, a czego unikać? 

kobieta patrzy w lustro
09.10.2023 18:32 To nietypowe objawy wysokiego cholesterolu, o których mało się mówi. Widać je po włosach i skórze!

Cholesterol może latami odkładać się w naczyniach krwionośnych. Umie doskonale się maskować, ponieważ często nie daje nawet żadnych objawów. Jednak można go niekiedy namierzyć – po wyglądzie włosach i stanie skóry!  Wyjaśniamy, jak rozpoznać objawy tego rodzaju. 

oczy
08.08.2023 10:48 Zbyt wysoki poziom cholesterolu poznasz po oczach. Zwróć uwagę na te trzy objawy!

Niełatwo jest rozpoznać wysoki poziom cholesterolu, ponieważ nie daje on charakterystycznych oznak. Istnieją jednak pewne symptomy, które mogą wskazywać na ten problem. Jedne z objawów pojawiają się w obrębie oczu.  

pacjenci
08.08.2023 10:33 W tej grupie osób poziom cholesterolu LDL nie powinien przekraczać 55 mg/dl

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego zbyt wysoki poziom we krwi zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Każda osoba powinna dbać o prawidłowy poziom cholesterolu, jednak pacjenci z grupy wysokiego ryzyka muszą dążyć do zdecydowanie niższego stężenia cholesterolu w porównaniu do osób zdrowych.