Zauważyłeś, że Twoja skóra jest żółta? To jeden z objawów żółtaczki, którego nie wolno lekceważyć
Żółtaczka jest objawem chorobowym. U chorego pojawia się m.in. zażółcenie skóry i białek oczu. Przyczyną jest podwyższone stężenie bilirubiny we krwi, lecz objawy jej towarzyszące nie zawsze są jednakowe u wszystkich chorych. Co jeszcze warto wiedzieć o żółtaczce? Jak rozpoznać jej objawy?
Żółtaczka – to zespół objawów
Żółtaczka, nazywana również żółtaczką zakaźną, jest chorobą wirusową wpływająca na wątrobę. Wbrew temu jak powszechnie się ją nazywa, żółtaczka nie jest chorobą samą w sobie, lecz objawem – dlatego też wyróżniamy np. żółtaczkę typu c lub żółtaczkę typu b. Powoduje, że powłoki skórne i białkówki oczu stają się zażółcone z powodu odkładającej się bilirubiny, produkt rozpadu hemoglobiny.
Żółtaczka pojawia się z chwilą, gdy stężenie bilirubiny przekracza normę, czyli 1 mg/dl.
Wyróżniamy kilka rodzajów żółtaczki – kryterium podziału jest poziom stężenia bilirubiny.
• Żółtaczka pozawątrobowa/mechaniczna – w tej sytuacji wątroba pracuje prawidłowo, lecz utrudnieniem jest odprowadzenie żółci.
• Żółtaczka wątrobowa/ miąższowa – ma związek z dysfunkcją organu. W tym przypadku komórki wątroby nie pracują prawidłowo.
• Żółtaczka przedwątrobowa – występuje w momencie hemolizy, czyli nadmiernego rozpadu krwi.
Objawy żółtaczki zależą od przyczyny, które ją wywołały
Pojawienie się objawów żółtaczki to powód, by niezwłocznie udać się do lekarza – w większości przypadków wymagana będzie pogłębiona diagnostyka.
Przyczyn choroby jest wiele i od nich też zależy późniejsze symptomy. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A chory odczuwa senność, ma bóle głowy, mniejszy apetyt i bóle żołądka i wątroby; w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B pojawiają się wymioty, utrata masy ciała i powiększona śledziona; w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C pojawiają się bóle kostno-mięśniowe i niekiedy marskość wątroby.
Oprócz zabarwienia na żółto białkówki oka, śluzówki i na końcu skóry, objawem choroby są zmiana koloru moczu i stolca na ciemny. W zależności od stężenia bilirubiny stolec może mieć również jasną barwę.
Co powoduje żółtaczkę?
Przyczyna żółtaczki zależy od jej typu. U osób mającej żółtaczkę przedwątrobową nadmiar bilirubiny spowodowany jest szybką degradacją krwinek czerwonych. Z kolei przyczyną żółtaczki wątrobowej jest dysfunkcja organu i nieprawidłowy metabolizm bilirubiny w komórkach wątrobowych. Zachorować na nią mogą także osoby po infekcji wirusami zapalenia wątroby typu A,B,C lub D. Żółtaczkę mechaniczną powodują nieprawidłowości w obrębie dróg żółciowych.