Pacjenci.pl Choroby Złamane serce to choroba. W 90 procentach dopada jedną płeć
shutterstock

Złamane serce to choroba. W 90 procentach dopada jedną płeć

14 lutego 2024
Autor tekstu: Piotr Cieciuch

Złamane serce nie jest tylko metaforą. Jest to również realny stan chorobowy i przypomina ostry zespół wieńcowy. Nazywa się zespół takotsubo. Takotsubo w języku japońskim to naczynie do połowu ośmiornic – serce osoby mającej ten problem przybiera właśnie taki kształt. Co powoduje tę dolegliwość? Czy może jest to wina zawodu miłosnego? Niekoniecznie.

Złamane serce to nie tylko problem nieszczęśliwie zakochanych

Zespół takotsubo wziął swoją nazwę od naczynia służącego do połowu ośmiornic. Ma ono wąską szyjkę i płaskie dno – serce chorego z tą dolegliwością przybiera podobny kształt. Zespół takotsubo, nazywany również zespołem złamanego serca, najczęściej dotyczy osób doświadczających ciężkich przeżyć, takich jak śmierć partnera, rozwód, utrata pracy.

Do rozwoju zespołu takotsubo przyczynić może się silny stres fizyczny, nadmierny wysiłek czy uraz. Chorobę jednak identyfikuje się zazwyczaj z psychiką. Mówi się na nią zespół złamanego serca. W 90% chorymi są kobiety, starsze, po menopauzie. Powodem jest często operacja, oparzenie czy złamanie nogi.

„Choroba takotsubo zwana jest też zespołem złamanego serca, gdyż jedną z przyczyn jej wystąpienia może być zawód miłosny, który z pewnością jest silnym stresem – stwierdził dr Fijałkowski, cytowany przez Podyplomie.pl

W Polsce chorobą takotsubo zajmują się specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii GUMed. W artykule opublikowanym na cytowanym wcześniej Podyplomie.pl wspomniano, że wśród ich pacjentów leczonych z tego powodu był np. niedoszły samobójca czy kibic, który podczas Euro 2012 przeżył rozczarowanie spowodowane wynikiem polskiej reprezentacji.

Chorobę po raz pierwszy opisali japońscy badacze w 1991 r.

shutterstock_2131139411.jpg

To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia
Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele!

Przyczyny i objawy

Objawami zespołu takotsubo są:

  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • kołatanie serca,
  • nudności,
  • wymioty,
  • omdlenie,

Naukowcy wciąż nie ustalili, co stanowi przyczynę choroby. Hipotez jest kilka. Według badaczy z Zurychu na takotsubo częściej chorują osoby mające problemy psychiczne i skłonność do depresji. Osoby te gorzej radzą sobie ze stresem, co także sprzyja zapadalności na chorobę. U większości chorych bóle przypominają te powodowane przez zawał serca i pojawiają się jako wynik stresu fizycznego. W pozostałych przypadkach objawy są następstwem urazów psychicznych. O chorobie w Polsce wciąż mówi się mało. Według cytowanego dr Fijałkowskiego wielu lekarzy ma niewielką wiedzę na jej temat.

U wielu chorych dolegliwości ustępują po ok. 4 tygodniach. Nie ma typowej metody leczenia – chorym przeważnie podaje się środki farmakologiczne np. beta-blokery.

Powikłania występują rzadko

W przypadku zespołu złamanego serca  śmiertelność jest na szczęście znikoma oraz rzadko kiedy występują powikłania. Mimo to nie należy bagatelizować objawów choroby. Gdy się pojawiają, powinny skłonić do wizyty u lekarza. Niekiedy epizodom towarzyszyć może stres emocjonalny i fizyczny. Warto więc unikać nerwów i nauczyć się sobie z nimi radzić.

źródło: Medicover.pl, Podyplomie.pl

Dr Sławomir Murawiec dla Pacjenci.pl: Na zaburzeniach psychicznych i lekach psychiatrycznych w Polsce „zna się” każdy
Niedobór tej witaminy mylimy z osłabieniem. Wyczerpuje się szybko
Obserwuj nas w
autor
Piotr Cieciuch
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko