Pacjenci.pl Choroby 18 lat minęło od tej tragedii. Gwiazda polskiego kina zmarła po użądleniu osy
Fot. Kadr z serialu "Pograniczne w ogniu"

18 lat minęło od tej tragedii. Gwiazda polskiego kina zmarła po użądleniu osy

26 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Kilka dni temu minęło już 18 lat od śmierci aktorki - Ewy Sałackiej. Jedna z najpopularniejszych polskich gwiazd zmarła 23 lipca 2006 r. w wieku 49 lat, wskutek użądlenia przez osę. Tragedia wydarzyła się w Arciechowie, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego. Sałacka nagle została użądlona w usta przez osę. Aktorka uczulona była na jad owadów. Spowodowało to, że zaczęła się dusić.

Użądlenia os są niebezpieczne szczególnie teraz, latem. Lekarze przestrzegają osoby uczulone na jad owadów, co powinny robić, by jak najmniej mieć styczność z osami, oraz jak powinni zachować się ich bliscy, gdy dojdzie do tego typu sytuacji?

18. rocznica śmierci Ewy Sałackiej. Aktorka została użądlona przez osę

Ewa Sałacka miała 49 lat, gdy zmarła na skutek użądlenia osy. Aktorka znana z takich produkcji jak m.in. z “07, zgłoś się”, czy “Och, Karol”, wypoczywała w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego i nikt nie przypuszczał, że może wydarzyć się tragedia. Gdy piła sok, użądliła ją w usta osa. Aktorka była uczulona na jad owadów. Spowodowało to, że zaczęła się dusić.

Bliscy gwiazdy, w tym mąż Sałackiej usiłowali jej oczywiście pomóc. Witold Kristein, stomatolog i chirurg szczękowy usiłował reanimować ukochaną. Poprosił o pomoc sąsiadkę, która była anestezjologiem. Aktorka błyskawicznie została przewieziona do szpitala, niestety zmarła w karetce pogotowia, w drodze do szpitala w Wołominie. Doznała wstrząsu anafilaktycznego. Ewa Sałacka osierociła wówczas 12-letnią córkę Matyldę.

Do niepokojących objawów należy m.in. duszność

Lekarze podkreślają, że zwykłe użądlenie osy nie wymaga żadnych działań, gdyż wystarczy przemyć oraz zdezynfekować miejsce użądlenia, a następnie zastosować zimny okład, by zmniejszyć obrzęk oraz ból. Po użądleniu przez pszczołę, osę czy szerszenia można spodziewać się zaczerwienienia, obrzęku, ale też podwyższonej temperatury w okolicy użądlenia.

Do niepokojących objawów należy t eż duszność, obrzęk naczynioruchowy, wymioty czy utrata przytomności. Użądlenie objawia się bólem o różnym nasileniu w miejscu wbicia, pojawia się rumień oraz towarzysząca mu opuchlizna okolicy miejsca ukłucia. W przeciwieństwie do atakujących pszczół, osy nie pozostawiają w ciele ofiary żądła, mogą żądlić wielokrotnie, co jest dość niebezpieczne, nawet dla osoby nieuczulonej.

Wstrząs anafilaktyczny to najsilniejsza reakcja alergiczna

Najsilniejszą reakcją alergiczną jest jednak wstrząs anafilaktyczny, który może nastąpić w ciągu kilku minut po użądleniu. Jest to ciężka, szybko rozwijająca się reakcja nadwrażliwości na jakiś czynnik. Leczenie wstrząsu to przede wszystkim jak najszybsze podanie adrenaliny w przednio-boczną powierzchnię uda.

W przebiegu wstrząsu anafilaktycznego zwykle dochodzi do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Wstrząs może mieć charakter alergiczny, a najczęstszym mechanizmem powstawania wstrząsu jest uczulenie na jakiś alergen. Lekarze podkreślają, że osoby uczulone na jad owadów powinny unikać sytuacji, w których mogą zostać użądlone oraz nosić przy sobie zestaw ratunkowy, zawierający adrenalinę . Bardzo ważne jest to, by bliscy oraz znajomi byli świadomi tego, w jaki sposób postępować w razie wstrząsu anaflikatycznego.

Czytaj też:

Użądlenie osy - co robić? Opuchlizna po użądleniu, alergia na jad, postępowanie

Bezpiecznie w podróży – co zabrać ze sobą na wyjazd, żeby być gotowym na każdą ewentualność?

Użądlenia szerszenia, pszczoły, osy, trzmiela. Jak postępować po ukąszeniu?

Wielu myśli, że jest trująca. Nie wszyscy są świadomi jej prozdrowotnych właściwości
Tych produktów spożywczych w Danii zakazali lata temu. W Polsce nadal są na stołach
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko