Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Bezpiecznie w podróży – co zabrać ze sobą na wyjazd, żeby być gotowym na każdą ewentualność?
Materiał Partnera
Materiał Partnera 01.07.2024 16:49

Bezpiecznie w podróży – co zabrać ze sobą na wyjazd, żeby być gotowym na każdą ewentualność?

Apteczka podróżna
Fot. Canva

Wyjeżdżając na urlop mamy zwykle wiele rzeczy na głowie i często sprawy naszego bezpieczeństwa, a dokładniej wyposażenia apteczki, schodzą na dalszy plan. Dopiero będąc na wyjeździe, gdy się skaleczymy lub gdy rozboli nas głowa, zaczynamy gorączkowo szukać potrzebnych środków – płynu do dezynfekcji czy tabletek przeciwbólowych. Najlepiej więc już w momencie pakowania walizek (lub wcześniej) zadbać o skompletowanie apteczki podróżnej. W razie kłopotów unikniemy dodatkowego stresu, a odpowiednie środki, tzw. pierwszej pomocy, będziemy mieć pod ręką.

Wyposażenie apteczki podróżnej – leki stałe

W pierwszej kolejności należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość przepisanych leków czy środków, które przyjmujemy stale. Dotyczy to osób chorujących przewlekle – na astmę, cukrzycę lub pacjentów kardiologicznych. Wyjazd jest także świetną okazją do odbycia wizyty u lekarza prowadzącego i omówienia medycznej strony naszego wyjazdu. 

Środki do odkażania ran i plastry – niezbędnik podróżnika
 

Kolejnym i istotnym elementem wyposażenia apteczki podróżnej powinny być środki na rany, skaleczenia i otarcia. Kto wypoczywał na kamienistej plaży lub przemierzał długie górskie szlaki ten wie, jak częstym i uciążliwym „elementem” podróży mogą się okazać skaleczenia. Warto w związku z tym mieć przy sobie plastry z opatrunkiem, najlepiej różnej wielkości, gaziki jednorazowe do przemywania oraz środek antyseptyczny do odkażania tego rodzaju urazów. Środek antyseptyczny powinien być delikatny dla skóry i prosty w użyciu. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, zwróćmy uwagę, by nie szczypał i nie powodował pieczenia, a co za tym idzie bólu i płaczu dziecka. W aptekach dostępne są produkty w małych, „podróżnych” opakowaniach np. 30 ml lub 60 ml , które bez problemu zmieszczą się w naszym bagażu – także podręcznym, na pokładzie samolotu.
Dodatkowo możemy zabrać żel na stłuczenia i obrzęki pourazowe.
 

Inne leki, które muszą się znaleźć w apteczce

Kolejnym elementem apteczki podróżnej powinny być leki do stosowania wewnętrznego: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, leki przeciwbiegunkowe oraz przeciwalergiczne.

Co jeszcze obowiązkowo zabrać na wyjazd?

Podróż nieodzownie łączy się ze spędzaniem czasu na powietrzu, słońcu czy w wodzie. A co za tym idzie powinniśmy mieć pod ręką krem z filtrem UV (SPF 30-50, wodoodporny). Warto również mieć przy sobie preparat na oparzenia słoneczne (jeśli mimo ochrony słońce nas mocniej przypiecze), kojący skórę po ekspozycji na słońce. Poza tym w apteczce podróżnej powinny znaleźć się: maść chroniącą przed wysuszeniem skóry, pomadkę ochronną do ust najlepiej z filtrem UV, repelenty w kremie lub aerozolu odstraszające owady, produkt o działaniu przeciwświądowym i przeciwzapalnym (na odczyny po ukłuciach owadów) czy krople nawilżające do oczu.

Nie zapomnijmy też o małych nożyczkach (dostosowanie wielkości opatrunku), pęsecie (wyjmowanie ciała obcego, np. drzazgi) czy rękawiczkach lateksowych (opatrywanie ran).

Jeśli korzystamy z apteczki skompletowanej w zeszłym roku to sprawdźmy jej zawartość i daty ważności zgromadzonych tam produktów. Gdy nasza apteczka jest już gotowa to trzymajmy ją w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 25ºC (temperatura pokojowa), chyba że któryś z leków wymaga innych warunków przechowywania - wówczas umieśćmy go w odpowiednim miejscu. Po przygotowaniu apteczki możemy już spokojnie pakować bagaże i planować czas na wyjeździe.

Zobacz też:

Czy można zwrócić zakupione leki do apteki? Jest to możliwe w trzech sytuacjach

5 rodzajów renty, którą możesz otrzymać z ZUS

Krem z filtrem SPF - najlepszy pod makijaż. Nasz ranking