Wielu myśli, że jest trująca. Nie wszyscy są świadomi jej prozdrowotnych właściwości
Czeremcha to drzewo, którego owoce wiele osób uważa za trujące. Wiosną kwitnie na biało, by później zaowocować ciemnymi kuleczkami. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mają one korzystny wpływ na zdrowie. Kiedy po nie sięgać i w jakich przypadkach korzystać z ich właściwości?
Niesłuszna opinia czeremchy
Drzewa czeremchy najczęściej rosną na dziko, można je znaleźć w całej Polsce niezależnie od rejonu. Niektórym całkiem słusznie jej owoce kojarzą się z jagodami, bowiem ich wygląd do złudzenia może z zewnątrz przypominać leśne rośliny. Inne nazwy tego gatunku to kocierpka, trzemcha i smrodynia.
Wiele osób niesłusznie uważa czeremchę za trującą i omija ją szerokim łukiem. Jednakże to prawdziwy skarb zielarzy, którzy korzystają zarówno z jej owoców, jak i kory oraz liści. Mają one wiele właściwości, które potrafią skutecznie wpłynąć na organizm człowieka.
Wcale nie rosół, ta zupa ma być kluczem do długowieczności. Dożywają po niej do 100 lat 5 najlepszych sposobów na wysmuklenie twarzy. Będziesz nie do poznania!Prozdrowotne właściwości czeremchy
Warto podkreślić, że w pestkach owoców czeremchy znajduje się cyjanowodór, jednak podobnie jest w przypadku, chociażby brzoskwiń, którymi się zajadamy. Miąższ do złudzenia przypominających leśne jagody kulek można spożywać w surowej postaci. Chociaż słodko-cierpki smak zdecydowanie nie wszystkim przypadnie do gustu, ma prozdrowotne właściwości.
Czeremcha to źródło witamin i minerałów. Jest bogata w witaminę C, potas, wapń i fosfor. Spożywanie jej gwarantuje również dostarczenie organizmowi błonnika, karotenoidów oraz flanowonoidów. Korzystanie z właściwości rośliny powoduje wzrost odporności, działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, uspokajające, a także moczopędne.
Zalety działania czeremchy są zauważane także przez kobiety zmagające się z bolesnymi miesiączkami. Oprócz tego specjaliści zalecają jej spożywanie podczas krwawienia międzymiesiączkowego.
Co zrobić z czeremchy?
Surowe owoce czeremchy można podawać w różnej postaci. Są dobrym dodatkiem do deserów, koktajli i sałatek. Innym rozwiązaniem jest ich przetwarzanie. Soki, dżemy i konfitury świetnie sprawdzą się po sezonie owocowania drzewa. Amatorzy nalewek korzystają z jej wyjątkowego smaku także pod tą postacią. Zauważają, że wpływa na nich rozgrzewająco i wzmacniająco.
To tylko kilka propozycji na wykorzystanie czeremchy, która ma korzystanie wpływać na organizm człowieka. Warto jednak rozważyć, czy zamiast unikać, nie zrobić użytku z jej właściwości.
Zobacz też:
Tak wygląda czerniak oka. Te zdjęcia powinien zobaczyć każdy
Latem możesz spotkać guniaka czerwczyka. Co to za owad? Czy jest dla nas niebezpieczny?