Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > 5 grudnia o 17:00 w całej Polsce usłyszymy syreny. To będzie smutny hołd złożony dla policjantów
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 05.12.2023 14:11

5 grudnia o 17:00 w całej Polsce usłyszymy syreny. To będzie smutny hołd złożony dla policjantów

polska policja
canva

1 grudnia w poniedziałek podczas służby zostało postrzelonych dwóch funkcjonariuszy policji. 4 grudnia obydwaj zmarli. W hołdzie dla policjantów we wtorek 5 grudnia o godzin 17 usłyszymy dźwięk syren. Policjanci należą do grup zawodowej w szczególności narażonej na problemy natury psychicznej. Prawie 5. tys funkcjonariuszy ma zaburzenia po stresie traumatycznym. 

Nie żyją dwaj policjanci, których postrzelił Maksymilian F

1 grudnia we Wrocławiu policjanci zatrzymali Maksymiliana F. - mężczyzna miał odbyć karę więzienia za oszustwa. Do zatrzymania doszło w mieszkaniu Maksymiliana F, którego następnie przewieziono do komisariatu. Jednak w związku z brakiem miejsca w areszcie, mordercę postanowiono przewieźć do innego komisariatu.

Podczas przechodzenia do radiowozu, Maksymilian F wyciągnął broń, postrzelił policjantów i zbiegł. Nie jest wiadome, czy broń miał już wcześnie przy sobie, czy może wyciągnął pistolet jednemu z policjantów.

Ranni policjanci trafili do szpitala z ranami głowy 1 grudnia. 4 grudnia zmarli.

Projekt bez nazwy - 2023-12-05T133103.613.png

Skąd się bierze depresja? Przyczyn jest wiele! To objawy cichej depresji, choć nie kojarzymy ich z chorobą psychiczną. Psycholog wyjaśnia

5 grudnia w hołdzie dla policjantów zabrzmią syreny

“Policjanci, pracownicy Policji. W pędzącym pełnym niebezpieczeństw świecie zatrzymajmy się. 5 grudnia - o godz. 17:00 niech w całym kraju zabrzmią syreny naszych radiowozów. Oddajmy część Naszym Kolegom, którzy zginęli podczas wykonywania obowiązków”. - czytamy w mediach społecznościowych policji.

Policjanci należą do grupy zawodowej szczególnie narażonej na stres związany z pracą. Następstwem tego może być pogorszenie funkcjonowania i rozwój zespołów chorobowych np. zespołu stresu pourazowego PTSD. Tego rodzaju problemy dotykają także inne osoby wykonujące zawody pomocowe np. strażaków.

Stres jest nieodzownym elementem pracy policjanta. Co więcej, stresogenność tego zawodu jest coraz większa – przyczynia się do tego częste uczestnictwo w wyczerpujących akcjach, narażanie własnego życia i innych, a także presja publiczna, używanie broni i konieczność podejmowania szybkich decyzji. Prawie 5 tys. funkcjonariuszy policji ma zaburzenia po stresie traumatycznym.

Co dalej z Maksymilianem F?

Prokuratura zmieni Maksymilianowi F. zarzuty – teraz mężczyzna będzie sądzono za zabójstwo.

"Z uwagi na tragiczne informacje dotyczące śmierci dwóch policjantów prokurator dolnośląskiego pionu przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej w najbliższym czasie zmieni Maksymilianowi F. zarzuty z usiłowania zabójstwa na zabójstwo - powiedział Karol Borchólski, prokurator z działu prasowego Prokuratury Krajowej.