8 korzyści zdrowotnych z regularnych spacerów. Nie tylko spalanie kalorii
W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu i stresujących sytuacji nietrudno o dołki psychiczne. Większe kryzysy i choroby bezwzględnie wymagają interwencji specjalistów. Jednak zanim do nich dojdzie, warto próbować prostych sposobów na poprawę samopoczucia. Jednym z nich są regularne spacery.
Masaże, joga, medytacja… To tylko kilka z modnych sposobów na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Tym, co odróżnia od nich spacerowanie, jest przede wszystkim dostępność. Z dobroczynnych właściwości spacerów możesz korzystać zawsze i wszędzie.
Wpływ spacerowania na zdrowie
Olbrzymią zaletą spacerowania jest wszechstronny wpływ na samopoczucie; przyczynia się jednocześnie do poprawy kondycji fizycznej i zdrowia psychicznego. Jak się okazuje, jest nie tylko doskonałą formą profilaktyki. Może też wspomagać łagodzenie symptomów towarzyszących chronicznej depresji.
Regularne spacery przynoszą wiele korzyści dla zdrowia. Najważniejsze z nich to:
● poprawa jakości snu,
● zwiększenie wytrzymałości,
● łagodzenie stresu,
● poprawa nastroju,
● zwiększenie poziomu energii,
● redukcja zmęczenia i poprawa funkcji poznawczych,
● zmniejszenie masy ciała,
● redukcja cholesterolu i wzmocnienie
układu krążenia
.
Jak spacerowanie wpływa na zdrowie psychiczne?
Spacerowanie poprawia nastrój, ponieważ usprawnia przepływ krwi i krążenie w mózgu i w całym ciele . Ma pozytywny wpływ na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, czyli układ hormonalny, który odgrywa istotną rolę w procesach reakcji organizmu na stres. Kiedy spacerujemy, nasz układ nerwowy wycisza się, dzięki czemu czujemy się mniej zestresowani.
Dodatkowe korzyści ze spacerowania
Regularne spacery mogą mieć pozytywny wpływ na zdolność koncentracji i twórczego myślenia . Zmiana otoczenia i rytmiczny ruch ciała pomagają mózgowi odpocząć od natłoku informacji, co niewątpliwie sprzyja kreatywności.
Olbrzymie korzyści dla samopoczucia mogą przynieść spacery w towarzystwie. Aktywność fizyczna w połączeniu z interakcją społeczną może poprawiać samopoczucie i wzmacniać poczucie własnej wartości.
Jak wyrobić sobie nawyk spacerowania?
Aby odczuć maksymalne korzyści ze spacerowania, najlepiej chodzić ok. 35 minut, czyli 3-6 km dziennie. Taki dystans wydaje ci się nie do pokonania? Spokojnie. Zacznij od pięciominutowej przechadzki w czasie przerwy od pracy. Kiedy uda ci się wyrobić rutynę, wyznacz sobie kolejne cele, stopniowo wydłużając czas i trasę spacerów.
Jeśli samotne chodzenie wydają ci się nudne, zaproś na nie znajomych. Być może w twojej okolicy spotyka się już jakaś grupa spacerowiczów? Poszukaj w Internecie. Dla osób, które wolą spędzać czas we własnym towarzystwie, ciekawym urozmaiceniem może być słuchanie muzyki lub podcastów.
Spacerowanie ma być dla ciebie przyjemnością, dlatego zadbaj o swój komfort. Wygodne buty pomogą ci pokonywać coraz dłuższe dystanse. Kolejna ważna kwestia to ubranie dostosowane do warunków pogodowych. Warto zaopatrzyć się w odzież termoaktywną.
Trasa spaceru ma być dla ciebie przyjemna i atrakcyjna, ale przede wszystkim bezpieczna. Jeśli spacerujesz po zmroku w pobliżu drogi, koniecznie załóż elementy odblaskowe . Zawsze obserwuj otoczenie, żeby w porę zauważyć ewentualne niebezpieczeństwo.
Czytaj także:
Gdy nie dbasz o swoją psychikę, choruje ciało. Oto co może się stać
Kluczem do szczęścia jest odpuszczanie. Buddyjski mnich radzi, jak się tego nauczyć
Gdy choruje umysł, zmienia się skóra. Psychiatra o tym, jak psychika wpływa na wygląd