Gdy choruje umysł, zmienia się skóra. Psychiatra o tym, jak psychika wpływa na wygląd
Kiedy stresujemy się publicznym wystąpieniem, mamy spocone ręce. Gdy odezwie się do nas obiekt westchnień, zalewamy się rumieńcem. Jest mnóstwo sposobów, w jaki psychika wpływa na skórę.
O tym, kiedy zmiany skórne mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne w swoich mediach społecznościowych opowiedziała lek. med. Aleksandra Pięta, psychiatra. Niekiedy z nich są bardzo poważne.
Jak psychika wpływa na skórę?
"Psyche + derma, czyli związki skóry i układu nerwowego rozwijają się z tej samej struktury, kiedy jesteśmy jeszcze zarodkiem (ta struktura to ektoderma). Są więc połączone ściśle ze sobą praktycznie od momentu naszego zaistnienia" – czytamy na Instagramie lekarki.
Specjalistka wyjaśnia, że komórki skóry wydzielają różne aktywne substancje, np. neuroprzekaźniki czy hormony, które wiążą się z naszym samopoczuciem. Ponadto biorą one udział w reakcjach zapalnych, a także w reakcjach na stres i ból.
Zaburzenia psychiczne z objawami skórnymi
Wśrod zaburzeń psychicznych powodujących zmiany skórne lek. med. Aleksandra Pięta wymienia zaburzenia psychosomatyczne, czyli np. obłęd pasożytniczy, omamy czuciowe powodujące uczucie bólu, świąd czy pieczenie.
Kolejne na liście są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne objawiające się częstym myciem rąk czy przesadnym korzystaniem ze środków dezynfekujących, co może mieć dramatyczny wpływ na tkankę skórną.
Inne zaburzenia psychiczne z objawami skórnymi:
- kompulsywne wyrywanie włosów,
- kompulsywne obgryzanie paznokci,
- kompulsywne drapanie,
- uzależnienie od opalania.
Zobacz też:
Joe Biden przeżył pasmo tragedii. Mało kto o tym wiedział
Wpływ skóry na zdrowie psychiczne
Nie jest tak, że to tylko psychika wpływa na skórę. Również stan skóry może poprawiać lub pogarszać samopoczucie. Choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca czy trądzik, mogą wpędzać chorego w kompleksy, powodować obniżenie samooceny i w efekcie depresję.
"Skóra jest najbardziej widocznym organem, kontaktuje się ze światem zewnętrznym, może wpływać na naszą samoocenę. Uszkodzona skóra i i choroby skóry mogą się wiązać ze stygmatyzacją, wykluczeniem, zaburzeniem obrazu własnej osoby" – podsumowuje lekarka.
Zobacz też:
Przyczyną nadciśnienia może być Twoja psychika. Efekt „białego fartucha” to fakt
Gdy ciało mówi STOP! To sygnał oznaczający, że masz za dużo stresu
Jak wygląda atak nerwicy? Te objawy będą na to wskazywać!