Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Alli
Bartłomiej Szynal
Bartłomiej Szynal 19.03.2022 01:27

Alli

Alli
pixabay.com

Alli – działanie 

Substancja czynna (orlistat) ogranicza enzymy odpowiedzialne za trawienie tłuszczy w układzie pokarmowym. Dzięki temu nie zostają one wchłonięte. W ciągu 24-48 godzin od przyjęcia dawki nadmiar tłuszczu zostaje wydalony wraz z kałem. Enzymy są wydzielane bezustannie do światła przewodu pokarmowego, dlatego po odstawieniu preparatu Alli zdolność lipazy ulega unormowaniu. Kapsułki powinny być stosowane jednocześnie ze zrównoważoną dietą o niskiej zawartości kalorii. Ważne jest ograniczenie podaży tłuszczu. Wskazaniem do korzystania z suplementu jest nadwaga (wskaźnik BMI >=28 kg/m2). Zaleca się, aby dobowe spożycie węglowodanów, tłuszczów i białek było rozdzielone na 3 posiłki, jednocześnie ok. 30% kalorii powinno być dostarczonych z tłuszczów. Stosowanie preparatu może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Jeśli po tym czasie efekty nie zostaną zauważone, zaleca się inne metody lecznicze lub diagnostykę.

Alli – dawkowanie

Według badań, suplement włączony do diety pozwala więcej stracić na wadze niż wyłączne odchudzanie się z wykorzystaniem diety. Substancją czynną preparatu Alli jest orlistat. Kapsułki stosuje się doustnie. Zaleca się przyjmowanie 60 mg 3 razy dziennie, w trakcie posiłku lub po odczekaniu godziny po spożyciu. W przypadku pominięcia posiłku, lub jeśli w posiłku nie znajdują się tłuszcze należy pominąć dawkę.

Alli – przeciwwskazania

Przeciwwskazania są związane z nadwrażliwością na jeden ze składników preparatu. Alli nie może być przyjmowany w przypadku: ciąży i okresu laktacji, u osób poniżej 18 lat, w przypadku cholestazy i przewlekłego zespołu złego wchłaniania. Ze względu na ryzyko interakcji preparat nie powinien być przyjmowany w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny i cyklosporyną.

Alli – szczególne środki ostrożności

Działanie preparatu będzie skuteczne jedynie, jeśli pacjent utrzyma zalecenia dietetyczne przez cały okres kuracji. Inhibitory lipazy leku Alli zwyczajnie nie uaktywnią się, jeśli podaż tłuszczów z diety nie będzie zgodna z zaleceniami lekarza. Zaleca się równoczesne podawanie preparatów witaminowych, ponieważ substancja czynna preparatu może doprowadzić do zaburzonego wchłaniania witamin A, D, E i K. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci przyjmujący amiodaron, leki obniżające ciśnienie, leki przeciwcukrzycowe i obniżające stężenie cholesterolu we krwi. W takich sytuacjach konieczna jest konsultacja lekarska. Sporadyczne przypadki krwawień z odbytu również wymagają zasięgnięcia opinii lekarza.

Tagi:
Polecane