Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Będą zmiany w kształceniu pielęgniarek i położnych. Tak zdecydował rząd
Fot. Shutterstock/Kristi Blokhin

Będą zmiany w kształceniu pielęgniarek i położnych. Tak zdecydował rząd

27 października 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

Decyzja rządu o restrukturyzacji systemu kształcenia podyplomowego ma na celu centralizację i usprawnienie procesu edukacji dla medycznych grup zawodowych, z naciskiem na pielęgniarki i położne. W projekcie ustawy przewiduje się, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP) stanie się główną instytucją odpowiedzialną za kształcenie podyplomowe tych grup.

Przeniesienie zadań związanych z ich edukacją bezpośrednio pod CMKP ma zapewnić jednolitość programów kształcenia, poprawić ich jakość oraz dostosować do współczesnych wymagań i potrzeb systemu opieki zdrowotnej. Dzięki tej zmianie można oczekiwać bardziej zorganizowanego i jednolitego podejścia do doskonalenia zawodowego pielęgniarek i położnych, co może przełożyć się na wyższe standardy opieki i większą profesjonalizację tych zawodów.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia, będące inicjatorem zmian, zaproponowało stworzenie jednolitego systemu edukacji, k tóry łączyłby Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego z Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Ruch ten ma na celu zapewnienie wysokiego standardu szkoleń dla zawodów medycznych oraz ułatwienie dostępu do działalności naukowej i badawczej.

Jednocześnie projekt zakłada ujednolicenie procesu przeprowadzania Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych, co ma przyczynić się do stworzenia spójnych kryteriów egzaminacyjnych dla wszystkich zawodów medycznych.

O co chodzi w planowanych zmianach?

Planowane zmiany dotyczące sposobu wyboru dyrektora CMKP wywołały kontrowersje, głównie z powodu obaw o potencjalne upolitycznienie instytucji . Obecnie szefa CMKP wybiera Kolegium Elektorów, co zapewnia autonomię i pozwala na bardziej niezależne decyzje dotyczące zarządzania placówką. W nowej propozycji minister zdrowia miałby mianować zespół ekspertów odpowiedzialnych za wybór dyrektora, co budzi wątpliwości zarówno w środowisku akademickim CMKP, jak i w organizacjach zawodowych.

Krytykę wyraziły m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy dla Zdrowia oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, które obawiają się, że taka zmiana może obniżyć niezależność CMKP i zaszkodzić jakości kształcenia podyplomowego. Dla wielu przedstawicieli tych organizacji autonomia instytucji kształcących medyków jest kluczowa, by zapewnić, że ich programy będą odpowiadały faktycznym potrzebom zawodowym, a nie decyzjom politycznym.

Kiedy mają zostać wprowadzone nowe regulacje?

Nowe regulacje mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2025 roku, ale część przepisów zacznie obowiązywać jeszcze wcześniej. Rząd, za pośrednictwem Kancelarii Premiera, podkreśla, że głównym celem reform jest optymalizacja systemu edukacji medycznej, co ma podnieść standardy kształcenia oraz lepiej przygotować personel medyczny do wyzwań współczesnej opieki zdrowotnej.

Czytaj też:

Pielęgniarki biją na alarm. "Nie będzie opieki ani ochrony"

Ponad 12 tys. brutto dla pielęgniarki. A w lipcu szykują się podwyżki

Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki

Gatunek tej ryby ma w sobie metale ciężkie i rtęć. W USA wycofana, a w Polsce kupowana na potęgę
Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko