Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Ponad 12 tys. brutto dla pielęgniarki. A w lipcu szykują się podwyżki
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 28.05.2024 11:49

Ponad 12 tys. brutto dla pielęgniarki. A w lipcu szykują się podwyżki

Pielęgniarka
Fot. Canva

Wiceminister Marek Kos poinformował, ile obecnie wynoszą pensje pielęgniarek i położnych. Dodał także, że w lipcu przewidywane są podwyżki dla tej grupy.

Pensje pielęgniarek

Zgodnie z raportem Ministerstwa Zdrowia pensje pielęgniarek wynoszą obecnie:

  • 12 241 zł brutto - dla pielęgniarek i położnych z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa lub tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia,
  • 9 209 zł zł brutto - dla pielęgniarek i położnych z wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim, z wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją,
  • 8 723 zł brutto - dla pielęgniarek i położnych z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia (licencjat), z wymaganym średnim wykształceniem, które nie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.*

*Dane o wynagrodzeniach zostały zebrane z podmiotów leczniczych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji według stanu na sierpień 2023 r. na próbie obejmującej 187 421 pracowników zaliczonych do grupy 2, 5 i 6. Dane dotyczą rzeczywistych łącznych wynagrodzeń.

Polecamy: Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki

Podwyżki już od lipca

W lipcu przewidywane są podwyżki, które podobnie jak rok wcześniej, wynikają z konieczności waloryzacji wynagrodzeń zasadniczych. Mechanizm waloryzacyjny oparty jest o ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2139).

W oparciu o wyliczenia GUS tegoroczny wzrost gwarantowanych poziomów wynagrodzeń zasadniczych wyniesie 12,75 proc.

Czy w przyszłości może zabraknąć pielęgniarek?

Dane nie są optymistyczne - według danych z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych 34 proc. aktualnie czynnych zawodowo pielęgniarek i niemal 30 proc. położnych osiągnęło już wiek emerytalny lub od wielu lat przebywają na emeryturze. Kto je zastąpi? Pielęgniarek i położnych brakuje zwłaszcza w grupach wiekowych 20-30 i 30-40 lat. Według prognoz do roku 2030 aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek i 60 proc. położnych będzie posiadało uprawnienia do świadczeń emerytalnych. Są to dane z Najwyższej Izby Lekarskiej. 

Ministerstwo Zdrowia musi zmierzyć się z tym problemem, a wiceminister Marek Kos zapewnia, że organizowane są programy szkoleń dla pielęgniarek i położnych oraz zwiększenie ich uprawnień, a także zmiany w systemie kształcenia, aby zachęcać ludzi do tej pracy w przyszłości. 

 

Operacje miejsc intymnych. Czy warto je robić?
Waginoplastyka, ginekolog, operacja, zabieg
To przestały być zabiegi dla bogatych i próżnych. Robią je też ekspedientki i młodzi mężczyźni zarabiający średnią krajową. Przez kompleksy Polacy poprawiają usta, nosy, ale i narządy intymne. Jednak wielu osobom te zabiegi ratują zdrowie i psychikę.Magdalena Kuszewska, fot. Bartosz Pussak Photography dla Wydawnictwo FILIA/w tle: PeopleImages.com - Yuri A/Shutterstock.com– Kobiety zmieniają kształty swoich wagin, mężczyźni penisów, choć według lekarzy i wszelkich norm wszystko jest z nimi w porządku – mówi Magdalena Kuszewska, autorka książki „Gładko. O polskim wstydzie, obsesji młodości i intymnych operacjach plastycznych” w podcaście Pacjenci.pl „Zdrowo przegadane” na YouTube.Niektórzy wzorują się na filmach dla dorosłych, bo nie wiedzą, że to jak wyglądają aktorzy i ich miejsca intymne na ekranie jest dziełem makijażu, obiektywu i filtrów. Innych w kompleksy wpędzają toksyczni partnerzy czy partnerki –  jedno niefortunne zdanie usłyszane w trakcie pierwszych doświadczeń potrafi zrujnować poczucie wartości w sferze seksualnej na całe lata.
Czytaj dalej
Czy to już pęcherz nadreaktywny? Fizjoterapeutka podpowiada
pęcherz nadreaktywny
Nawet to, że oddajemy mocz na zapas przed wyjściem z domu, może doprowadzić nas do problemu pęcherza nadreaktywnego. Także choroby, których nie kojarzymy z urologią – mówi w rozmowie z portalem Pacjenci.pl Klaudia Jeziorowska-Cygan*, fizjoterapeutka uroginekologiczna z Centrum Medycznego SafiMed.Masz ciągle parcie na pęcherz, w stresie robisz siku często, ale mikro porcjami? A może masz nawet problem z nietrzymaniem moczu? Nie wstydź się i jak najszybciej idź do specjalisty. Dlaczego? Tłumaczy fizjoterapeutka Klaudia Jeziorowska-Cygan, certyfikowana terapeutka uroginekologiczna Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego. 
Czytaj dalej
Polecane