Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Białe plomby za darmo tylko do kła, czyli trójki! Co jeszcze zrobisz na NFZ?
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 03.11.2023 17:03

Białe plomby za darmo tylko do kła, czyli trójki! Co jeszcze zrobisz na NFZ?

dentysta i kobieta
Shutterstock.com

Leczenie kanałowe i białe plomby w Polsce NFZ zrefunduje Ci tylko do 18 roku życia. Chyba, że jesteś kobietą w ciąży, lub połogu. Widocznie uśmiechać mamy się półgębkiem, albo wcale. Co jeszcze może dorosły, a co dziecko zrobić za darmo u dentysty?

Informację o tym, że NFZ zamierza wreszcie zrefundować leczenie kanałowe zębów trzonowych i przedtrzonowych, nie tylko dzieciom i  kobietom w ciąży i będącym maksymalnie do 42 dnia po porodzie, podał portal https://www.infodent24.pl/. Kiedy to nastąpi i czy na pewno? Wolimy nie zapeszać. Na wszelki wypadek przeczytajcie, co dziś możesz Ty, albo Twoje dziecko, zrobić bezpłatnie u dentysty w NFZ-owskiej przychodni.

Przy okazji przypominamy, że do stomatologa nie musisz mieć skierowania. I że pacjentowi przychodzącemu do dentysty z bólem zęba świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej – ta deklaracja znajduje się na stronie NFZ. 

Co zrobisz za darmo u stomatologa w przychodni NFZ?

1. „Białe plomby” przysługują w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3).

W przypadku dorosłych jest to tzw. kompozytowy materiał chemoutwardzalny. W przypadku dzieci do 18 r.ż. jest to szybkoschnący światłoutwardzalny materiał kompozytowy. W pozostałych zębach przysługują plomby z materiału kapsułkowego stosowanego do wypełnień ubytków.

2. Leczenie kanałowe – osobom dorosłym przysługuje leczenie kanałowe od kła do kła (3-3). Dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., kobietom w ciąży i połogu (do 42. dnia po porodzie) przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów.

Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze! Niepokojące objawy po wszczepieniu implantu zęba. Te symptomy oznaczają, że zabieg się nie udał!

Znieczulenie u dentysty - czy jest bezpłatne?

Jakie są etapy leczenia kanałowego, które w Polsce nie jest refundowane dla dorosłych kobiet i mężczyzn (poza kobietami w ciąży i w pierwszych tygodniach po porodzie)? Oto one:

- rozwiercenie zęba;

- usunięcie próchnicy;

- wykonanie dojścia do kanałów;

- usunięcie miazgi;

- oczyszczanie kanałów korzeniowych;

- dezynfekcję kanałów;

- wypełnienie kanałów preparatami uszczelniającymi i zwalczającymi rozwój bakterii;

- wypełnienie korony zęba;

- wykonanie niekiedy skomplikowanej odbudowy protetycznej.

3. Proteza częściowa z zastosowaniem elementów doginanych od 5 brakujących zębów lub w przypadku bezzębia - proteza całkowita szczęki lub żuchwy. Świadczenia protetyczne przysługują 1 raz na 5 lat. Naprawa protezy zębowej przysługuje raz na 2 lata.

WAŻNE! Pacjentom, którzy przeszli operacyjne leczenie nowotworów w obrębie twarzoczaszki, protezy przysługują bez ograniczeń czasowych.

Zeby_rodzice-dziecko1-canva.jpg

Fot. Canva.com

4. Znieczulenie jest refundowane w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.

W ramach świadczeń gwarantowanych pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługują ponadto:

- badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku

- kontrolne badania lekarskie - 3 razy w roku

- zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne

- leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej

- usunięcie kamienia nazębnego

- usunięcie zęba jedno i wielokorzeniowego.

 

Co dzieci i młodzież do 18 roku życia mają bezpłatnie u dentysty?

- zabezpieczenie lakiem szczelinowym bruzd pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8 roku życia oraz bruzd drugich trzonowców stałych raz do ukończenia 14 roku życia.

- lakierowanie wszystkich zębów stałych nie częściej niż 1 raz na kwartał

- impregnacja zębiny zębów mlecznych

- kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych

- leczenie chorób przyzębia

- leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi do ukończenia 12 r.ż.

W ramach świadczeń gwarantowanych można uzyskać profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dedykowane dzieciom w:

- 6, 9, 12 miesiącu życia oraz 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 16, 19 roku życia

Pełny wykaz stomatologicznych świadczeń gwarantowanych znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 2148 z późn. zm.).

PS

Świadczenia gwarantowane, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia są w całości finansowane przez NFZ i nie podlegają współfinansowaniu przez pacjentów. Świadczenia wykonane w innym standardzie, niż określony w rozporządzeniu, w całości finansowane są przez pacjenta. To oznacza, że robiąc coś w przychodni NFZ nie możesz częściowo zrobić tego za darmo i dopłacić np. za lepszy materiał, itp.

Źródło: www.nfz-warszawa.pl, https://www.infodent24.pl/

 

Polecane