Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Dentysta

Dentysta

dentysta, stomatolog, zęby, dziąsła, plomby

Uśmiechnięta pacjentka u dentysty
10.04.2024 10:47 500+ na dentystę. Nie każdy wie, że może skorzystać z tych pieniędzy

Polacy z własnej kieszeni wydają na leczenie stomatologiczne nawet 12 miliardów złotych rocznie. Sporej części tych wydatków udałoby się uniknąć, gdyby zabiegi profilaktyczne – takie, w których nie ma znaczenia jakość wykorzystywanych materiałów – wykonywali w ramach NFZ.Wielu pacjentów rezygnuje z leczenia stomatologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z obawy o niską jakość usług. W rzeczywistości tak nie jest. Usługi na NFZ bardzo często są realizowane w tych samych gabinetach, przez tych samych lekarzy i tymi samymi narzędziami, co leczenie prywatne.

Pacjent z wadą zgryzu u ortodonty
30.03.2024 13:37 Pokrzywdzeni przez ortodontów. "Rachunek na 30 tysięcy, zęby nadal krzywe"

Kto nie marzy o równych i białych zębach? Chyba tylko ten, kto je ma… Naszych rozmówców te marzenia zawiodły – można powiedzieć – w przepaść. Stracili mnóstwo pieniędzy, czasu, a przede wszystkim zdrowie. Wszystko przez ortodontów, którzy nie poczuwali się do odpowiedzialności za ich zdrowie.Jeden zniknął w połowie leczenia, drugi nie powiedział nic o możliwych powikłaniach, a trzeci po prostu oszukał pacjentkę – i to nie jest nasza opinia, tylko kolejnych lekarzy, do których nasi rozmówcy. Na łamach naszego portalu chcą przestrzec przed korzystaniem  usług “hobbystycznych ortodontów” i podpowiedzieć Wam, jak mądrze wybrać lekarza. Oto ich historie.

Prof. Marzena Dominiak, stomatolog, dentysta dla dzieci
14.03.2024 10:10 Dentyści apelują: "Zróbmy 800+. Ale na leczenie zębów u dzieci"

Jak wygląda stan zębów najmłodszych Polaków? Pokazują to wyniki stomatologicznych przeglądów u prawie 1000 dzieci w całej Polsce. Wyniki są zatrważające. W naszym kraju niemal nie ma dziecka, które nie miałoby próchnicy. Teraz lub w przyszłości. Jeśli Wasze dzieci, albo wnuki są w wieku od trzech do dwunastu lat, możecie zgłosić je od akcji „Rozdajemy uśmiechy na zdrowie” *, w ramach której stomatolodzy wyleczą im zęby za darmo. 

Niezadowolona kobieta myje zęby w łazience
06.03.2024 14:18 Te produkty barwią zęby na żółto. Unikaj ich

Każdy z nas marzy o pięknych i białych zębach. I chociaż medycyna estetyczna daje możliwość ich wybielenia, to – jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć i w ogóle nie dopuścić do powstawania przebarwień. Można to zrobić unikając produktów odbarwiających zęby i niszczących szkliwo.Oto lista produktów, które barwią zęby na żółto. Warto je ograniczyć, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, a z niektórych całkowicie zrezygnować, jak np. z papierosów.

Paulina Kosiniak-Kamysz
23.11.2023 14:01 Paulina Kosiniak-Kamysz: "Ta choroba jest bardzo zaraźliwa"

Powoduje sepsę, zapalenie mięśnia sercowego, problemy ze stawami i nerkami, chorobę wrzodową żołądka czy łuszczycę. Jeśli nie jest leczona - mówi o próchnicy doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta, w rozmowie z Edytą Brzozowską z portalu Pacjenci.pl.Próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa! Można się nią zainfekować pijąc z tej samej butelki czy podgryzając kanapkę od osoby z zepsutym uzębieniem.Edyta Brzozowska, portal Pacjenci.pl: Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że próchnica zębów jest bardzo zaraźliwa. Obali Pani ten mit?Doktor Paulina Kosiniak - Kamysz, stomatolog i ortodonta: Choroba próchnicowa z definicji jest chorobą zakaźną, a w dodatku jest najbardziej rozpowszechniona na całym świecie. To dla niektórych może być szokiem, ale takie są fakty.

dentysta i kobieta
03.11.2023 17:03 Białe plomby za darmo tylko do kła, czyli trójki! Co jeszcze zrobisz na NFZ?

Leczenie kanałowe i białe plomby w Polsce NFZ zrefunduje Ci tylko do 18 roku życia. Chyba, że jesteś kobietą w ciąży, lub połogu. Widocznie uśmiechać mamy się półgębkiem, albo wcale. Co jeszcze może dorosły, a co dziecko zrobić za darmo u dentysty?Informację o tym, że NFZ zamierza wreszcie zrefundować leczenie kanałowe zębów trzonowych i przedtrzonowych, nie tylko dzieciom i  kobietom w ciąży i będącym maksymalnie do 42 dnia po porodzie, podał portal https://www.infodent24.pl/. Kiedy to nastąpi i czy na pewno? Wolimy nie zapeszać. Na wszelki wypadek przeczytajcie, co dziś możesz Ty, albo Twoje dziecko, zrobić bezpłatnie u dentysty w NFZ-owskiej przychodni.Przy okazji przypominamy, że do stomatologa nie musisz mieć skierowania. I że pacjentowi przychodzącemu do dentysty z bólem zęba świadczenia udzielane są w dniu zgłoszenia w każdej placówce, która ma podpisaną umowę na świadczenie usług w ramach NFZ, a po godzinie 19.00 w placówkach, w których pełniony jest dyżur stomatologicznej pomocy doraźnej – ta deklaracja znajduje się na stronie NFZ.