Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 23.09.2023 13:28

Mycie zębów przed czy po kawie? Stomatolog wyjaśnia raz na zawsze!

poranna kawa
canva

Dla wielu z nas poranek bez kawy to wręcz życiowy dramat. Tzw. mała czarna zarówno świetnie smakuje, jak i pobudza i ułatwia rozpoczęcie dnia. Jednak większość z nas ma również związany z tym pewien dylemat. Czy myć zęby przed, czy po wypiciu kawy? My już wiemy. Odpowiedź poniżej. O opinię poprosiliśmy stomatologa.

Tak kawa wpływa na wygląd zębów

Picie kawy ze względu na jej kwaśny odczyn (pH) może szkodzić zębom. W tym środowisku bakterie namnażają się znacznie szybciej, czego skutkiem bywa próchnica. Tzw. mała czarna powoduje, że na zębach tworzy się nalot. W związku z tym bakterie łatwo się przyczepiają do zębów i również mogą powodować rozwój próchnicy. Poza tym duża zawartość ciemnych barwników w kawie powoduje, że zmieniają kolor na żółty.

Wielu stomatologów zaleca, by przed wypiciem porannej kawy umyć zęby. W „małej czarnej” zawarte są kwasy, więc mycie zębów po wypiciu jej może niszczyć szkliwo. Gdy zęby są umyte rano i nie mają nalotu, są również mniej podatne na przebarwienia.

Projekt bez nazwy - 2023-09-23T125821.529.png

Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Dietetyk raz na zawsze wyjaśnia Czy przy nadciśnieniu można pić kawę? Lekarz rozwiewa wątpliwości

Mycie zębów po wypiciu kawy – czy to dobry pomysł?

Okazuje się, że kawa z dodatkiem mleka, cukru, syropu itp. inaczej wpływa na stan zębów niż wspomniana mała czarna. Osoby preferujące tego rodzaju kawę warto, by umyły zęby po wypiciu kawy - warto jednak odczekać ok. 30 minut od momentu wypicia kawy, by kwasy w jamie ustnej zostały zneutralizowane. Z kolei tuż po wypiciu kawy dobrze jest przepłukać usta wodą i wyczyścić nicią dentystyczną. 

„Zalecenia się, aby myć zęby co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Warto pamiętać, aby nie myć zębów zaraz po posiłku. Należy odczekać około pół godziny, żeby pH jamy ustnej trochę się podwyższyło. Mycie zębów zaraz po jedzeniu może spowodować, że będziemy wcierali te niskie pH”. - powiedział dr Bartosz Zimnoch.

Możesz zapobiec powstawaniu przebarwień na zębach

Przebarwienia na zębach mogą powstawać m.in. z powodu zawartych w kawie polifenoli. Im więcej kawy pijemy, tym większe prawdopodobieństwo powstania przebarwień. Aby uchronić zęby przed ciemnym nalotem, warto stosować się do tych zasad:

  • pij kawę przez słomkę, by ograniczyć kontakt szkliwa z kawą,
  • myj zęby co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem),
  • używaj najlepiej miękkiej lub średniej szczoteczki i szczotkuj zęby ok. 2-3 minuty,
  • jeśli palisz, korzystaj z pasty dla palaczy.

Warto też korzystać z nici dentystycznych, dzięki której zęby będą utrzymane w lepszym stanie:

„Według badań w większości przypadków stosowanie dodatkowych instrumentów, np. nitki dentystycznej powoduje zmniejszenie próchnicy. Bywa tak, że płytka nazębna potrafi osadzać się w przestrzeniach międzyzębowych, które ciężko jest doczyścić szczoteczką. Można więc powiedzieć, że jest to fakt, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna. Warto skonsultować z dentystą, żeby określił, czy w naszym przypadku wymagane jest regularne nitkowanie zębów”. - powiedział dr Bartosz Zimnoch

Polecane