Biegunki wywołane przez pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli)

Biegunki wywołane przez pałeczkę okrężnicy
pixabay
Autor Agata Wiencierz26.10.2020

Escherichia coli jest bakterią, która występuje w prawidłowej florze jelita człowieka. Niektóre jej szczepy są jednak chorobotwórcze i mogą przyczyniać się do powstawania ostrych biegunek. Sprawdź, jaka jest ich przyczyna oraz jak postępować w przypadku biegunki wywołanej przez pałeczkę okrężnicy.

Przyczyny biegunek wywoływanych przez pałeczkę okrężnicy

Pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) fizjologicznie występuje w jelicie grubym człowieka. Niektóre szczepy Escherichia coli mogą być chorobotwórcze, a przebieg choroby i jej rodzaj zależy od bytującego w ciele chorego szczepu bakterii oraz jej zjadliwości. Niektóre szczepy mają lepsze zdolności do przylegania do nabłonka przewodu pokarmowego, co, razem z wytwarzaniem toksyn, decyduje o ich chorobotwórczości.

Objawy biegunek wywoływanych przez pałeczkę okrężnicy

Objawy i przebieg biegunki wywołanej przez pałeczkę okrężnicy zależą od rodzaju szczepu tej bakterii.

Szczep enteroinwazyjny odpowiada za takie objawy jak: uporczywa biegunka ze śluzem i krwią w kale. Podobne symptomy daje także obecność enteroagregacyjnego szczepu pałeczki okrężnicy, chociaż biegunka jest wtedy przewlekła, może trwać nawet do kilku miesięcy.

Szczep enterotoksyczny Escherichii coli odpowiada za pojawienie się wodnistych biegunek bez obecności krwi oraz bólu brzucha. Możliwa jest też gorączka, której towarzyszą nudności i wymioty.

Diagnostyka i leczenie biegunek wywołanych przez pałeczkę okrężnicy

Jak już wspomniano, E. coli jest bakterią występującą fizjologicznie w jelicie, dlatego jej obecność wcale nie oznacza, że to ona jest odpowiedzialna za biegunkę. Do identyfikacji szczepów chorobotwórczych konieczne jest wykonanie specjalistycznych testów, niedostępnych rutynowo w diagnostyce.

W leczeniu biegunek spowodowanych przez pałeczkę okrężnicy, tak jak przy innych biegunkach, stosuje się przede wszystkim nawadnianie pacjenta z uzupełnianiem elektrolitów, by uniknąć odwodnienia. W niektórych przypadkach konieczne jest podawanie antybiotyku, np. cefalosporyn lub tetracyklin.

Następny artykuł