Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Błyszczące paznokcie – o czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie płytki paznokcia?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Błyszczące paznokcie – o czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie płytki paznokcia?

Błyszczące paznokcie – o czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie płytki paznokcia?
pixabay

Błyszczące paznokcie – o czym może świadczyć zmieniona powierzchnia paznokcia?

Paznokcie zbudowane są z trzech warstw:

  1. grzbietowej –składającej się ze zrogowaciałych komórek ściśle do siebie przylegających,

  2. pośredniej – bardziej miękkiej, w której komórki luźno do siebie przylegają,

  3. wewnętrznej –utworzonej przez cienką warstwę nabłonka.

Najważniejszą częścią paznokcia jest macierz, gdzie wytwarzane są komórki budujące płytkę. Owa płytka paznokciowa zbudowana jest z keratyny, czyli wytrzymałego białka włókienkowego o zwartej strukturze.

Błyszczące paznokcie są marzeniem wielu kobiet i świadczą o dobrej kondycji zdrowotnej. Zmiany w kształcie, kolorze czy strukturze płytki paznokciowej mogą być sygnałem ostrzegawczym, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Zmieniona powierzchnia paznokcia może być wynikiem złego odżywiania, braku witamin i mikroelementów, a także poważnych schorzeń.

Zdarza się, że błyszczące paznokcie, o nienaturalnie dużym połysku, który nie jest wynikiem nałożenia odzywki bądź lakieru bezbarwnego, mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.

Najczęściej wśród przyczyn nadmiernie błyszczących paznokci wymienia się dwa schorzenia: atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz nadczynność tarczycy.

Błyszczące paznokcie a atopowe zapalenie skóry

Atopia to skłonność to nadmiernego, nieprzewidywalnego reagowania na alergeny środowiskowe, takie jak: alergeny pokarmowe czy pyłki roślin. AZS to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry, które swoje pierwsze objawy daje już we wczesnym dzieciństwie. Ma podłoże genetyczne, jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, a jego leczenie jest objawowe. Cechą znamienną atopowego zapalenia skóry jest tendencja do nawrotów, nawet po bardzo długim okresie bezobjawowym. Symptomy charakterystyczne to: zaczerwienienie, suchość i świąd skóry, duża wrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz skłonność do podrażnień.

Jednym z bardziej charakterystycznych objawów, umożliwiających odróżnienie AZS od innych chorób, jest syndrom „polakierowanych paznokci”. Ponieważ chory odczuwa silne swędzenie zmian atopowych, które bardzo często są zlokalizowane na kończynach, w tym na dłoniach, często drapie oraz pociera zmienione chorobowo miejsca, stąd efekt  wypolerowanych, błyszczących paznokci.

Błyszczące paznokcie a nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to choroba endokrynologiczna, której przyczyną jest nadmierna produkcja hormonów tarczycy w stosunku do potrzeb organizmu. Mowa o trijodotyroninie (T3) oraz tyroksynie (T4), które regulują funkcjonowanie większości tkanek w organizmie, a także wpływają na metabolizm oraz termogenezę. Produkcja hormonów tarczycy jest związana z kontrolowaniem czynności gruczołu tarczowego przez przysadkę mózgową, która produkuje hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4. Objawami nadczynności tarczycy są: nerwowość, rozdrażnienie, wzmożona potliwość, przyspieszona akcja serca, utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, a także pogarszająca się kondycja włosów i paznokci.

Płytka paznokciowa w nadczynności tarczycy staje nierówna i ciemna. Paznokcie są błyszczące (mają nienaturalny połysk), rozdwajają się i łamią. By precyzyjnie określić, czy  nienaturalny połysk paznokci ma związek z chorobą tarczycy, należy wykonać badania laboratoryjne (stężenie TSH, także wolnych hormonów tarczycy).

Błyszczące paznokcie – kiedy wygląd paznokci powinien zaniepokoić?

Najczęstsze zmiany w wyglądzie paznokci to:

  • płytka zegarkowa – paznokcie są wówczas mocno uwypuklone i przypominają szkiełko zegarka (stąd  nazwa); może to świadczyć o chorobach układu pokarmowego czy chorobach płuc,

  • łyżeczkowatość paznokci – płytka paznokciowa jest wklęsła na środku i uniesiona po bokach; może to świadczyć o niedoborze żelaza i anemii,

  • rozdwojone paznokcie – mogą świadczyć o niedoborach witamin, zwłaszcza z grupy B, a także nieprawidłowościach w pracy tarczycy.

Błyszczące paznokcie nie muszą oznaczać choroby. Jeśli wyglądają naturalnie i zdrowo – nie posiadają przebarwień, zmian w strukturze, nie są nadmiernie osłabione – nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli natomiast błyszczeniu się paznokci towarzyszą inne objawy, takie jak suchość i swędzenie skóry, ogólne osłabienie, ciągłe uczucie gorąca, rozdrażnienie, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Tagi:
Polecane