Błyszczące paznokcie – o czym mogą świadczyć zmiany w wyglądzie płytki paznokcia?
Błyszczące paznokcie – o czym może świadczyć zmieniona powierzchnia paznokcia?
Paznokcie zbudowane są z trzech warstw:
grzbietowej –składającej się ze zrogowaciałych komórek ściśle do siebie przylegających,
pośredniej – bardziej miękkiej, w której komórki luźno do siebie przylegają,
wewnętrznej –utworzonej przez cienką warstwę nabłonka.
Najważniejszą częścią paznokcia jest macierz, gdzie wytwarzane są komórki budujące płytkę. Owa płytka paznokciowa zbudowana jest z keratyny, czyli wytrzymałego białka włókienkowego o zwartej strukturze.
Błyszczące paznokcie są marzeniem wielu kobiet i świadczą o dobrej kondycji zdrowotnej. Zmiany w kształcie, kolorze czy strukturze płytki paznokciowej mogą być sygnałem ostrzegawczym, że coś niepokojącego dzieje się w organizmie. Zmieniona powierzchnia paznokcia może być wynikiem złego odżywiania, braku witamin i mikroelementów, a także poważnych schorzeń.
Zdarza się, że błyszczące paznokcie, o nienaturalnie dużym połysku, który nie jest wynikiem nałożenia odzywki bądź lakieru bezbarwnego, mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.
Najczęściej wśród przyczyn nadmiernie błyszczących paznokci wymienia się dwa schorzenia: atopowe zapalenie skóry (AZS) oraz nadczynność tarczycy.
Błyszczące paznokcie a atopowe zapalenie skóry
Atopia to skłonność to nadmiernego, nieprzewidywalnego reagowania na alergeny środowiskowe, takie jak: alergeny pokarmowe czy pyłki roślin. AZS to przewlekłe, zapalne schorzenie skóry, które swoje pierwsze objawy daje już we wczesnym dzieciństwie. Ma podłoże genetyczne, jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, a jego leczenie jest objawowe. Cechą znamienną atopowego zapalenia skóry jest tendencja do nawrotów, nawet po bardzo długim okresie bezobjawowym. Symptomy charakterystyczne to: zaczerwienienie, suchość i świąd skóry, duża wrażliwość na czynniki zewnętrzne oraz skłonność do podrażnień.
Jednym z bardziej charakterystycznych objawów, umożliwiających odróżnienie AZS od innych chorób, jest syndrom „polakierowanych paznokci”. Ponieważ chory odczuwa silne swędzenie zmian atopowych, które bardzo często są zlokalizowane na kończynach, w tym na dłoniach, często drapie oraz pociera zmienione chorobowo miejsca, stąd efekt wypolerowanych, błyszczących paznokci.
Błyszczące paznokcie a nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy to choroba endokrynologiczna, której przyczyną jest nadmierna produkcja hormonów tarczycy w stosunku do potrzeb organizmu. Mowa o trijodotyroninie (T3) oraz tyroksynie (T4), które regulują funkcjonowanie większości tkanek w organizmie, a także wpływają na metabolizm oraz termogenezę. Produkcja hormonów tarczycy jest związana z kontrolowaniem czynności gruczołu tarczowego przez przysadkę mózgową, która produkuje hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji hormonów T3 i T4. Objawami nadczynności tarczycy są: nerwowość, rozdrażnienie, wzmożona potliwość, przyspieszona akcja serca, utrata masy ciała pomimo zwiększonego apetytu, a także pogarszająca się kondycja włosów i paznokci.
Płytka paznokciowa w nadczynności tarczycy staje nierówna i ciemna. Paznokcie są błyszczące (mają nienaturalny połysk), rozdwajają się i łamią. By precyzyjnie określić, czy nienaturalny połysk paznokci ma związek z chorobą tarczycy, należy wykonać badania laboratoryjne (stężenie TSH, także wolnych hormonów tarczycy).
Błyszczące paznokcie – kiedy wygląd paznokci powinien zaniepokoić?
Najczęstsze zmiany w wyglądzie paznokci to:
płytka zegarkowa – paznokcie są wówczas mocno uwypuklone i przypominają szkiełko zegarka (stąd nazwa); może to świadczyć o chorobach układu pokarmowego czy chorobach płuc,
łyżeczkowatość paznokci – płytka paznokciowa jest wklęsła na środku i uniesiona po bokach; może to świadczyć o niedoborze żelaza i anemii,
rozdwojone paznokcie – mogą świadczyć o niedoborach witamin, zwłaszcza z grupy B, a także nieprawidłowościach w pracy tarczycy.
Błyszczące paznokcie nie muszą oznaczać choroby. Jeśli wyglądają naturalnie i zdrowo – nie posiadają przebarwień, zmian w strukturze, nie są nadmiernie osłabione – nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli natomiast błyszczeniu się paznokci towarzyszą inne objawy, takie jak suchość i swędzenie skóry, ogólne osłabienie, ciągłe uczucie gorąca, rozdrażnienie, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu.