To bagatelizowany objaw tętniaka. Pojawia się na oczach
Niektóre objawy tętniaka mogą pozostać niezauważone lub przypominać inne, mniej groźne dolegliwości. Ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Warto poznać ten często pomijany symptom.
Tętniak to patologiczne poszerzenie ściany naczynia tętniczego, które może prowadzić do jej pęknięcia i poważnych powikłań zdrowotnych. Tętniaki przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów, a w związku z tym często są diagnozowane dopiero po 40 roku życia. W wielu przypadkach objawy są mylone z innymi schorzeniami, co prowadzi do zbyt późnej wykrywalności.
Gdzie może pojawić się tętniak?
Tętniaki mogą występować w różnych częściach ciała, m.in. w aorcie brzusznej, w mózgu, w kończynach dolnych czy sercu. Powstają z różnych przyczyn, a do najczęstszych zalicza się wrodzoną nieprawidłową budowę anatomiczną. W literaturze wśród przyczyn wymienia się również nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, infekcje bakteryjne oraz urazy mechaniczne, np. powypadkowe.
Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach Tym lepiej nie popijać leków. Koszmarny wybór przypłacisz zdrowiemTo powinno niepokoić
Większość tętniaków rozwija się bezobjawowo, ale niektóre mogą dać o sobie znać w sposób charakterystyczny: pojawienie się bólu w okolicy tętniaka, pulsowanie w miejscu tętniaka, ogólne osłabienie i zmęczenie z powodu niedostatecznego przepływu krwi, problemy neurologiczne, takie jak silne bóle głowy i sztywnienie karku, a także światłowstręt i utrata przytomności.
Objaw, o którym się nie mówi
Jednym z bagatelizowanych objawów tętniaka, zwłaszcza tętniaka mózgu, jest problem z oczami. Może objawiać się jednostronnym rozszerzeniem źrenicy. Ten asymetryczny symptom powstaje pod wpływem ucisku nerwu przez tętniaka. Ale uwaga: równolegle może występować opadanie powieki i podwójne widzenie lub nagła utrata widzenia w jednym oku.
Bagatelizowanie objawów tętniaka związanych z oczami może prowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku pęknięcia tętniaka istnieje wysokie ryzyko krwotoku mózgowego. Dlaczego ten objaw jest bagatelizowany? Ponieważ rozszerzona źrenica wcale nie musi oznaczać tętniaka – może być efektem działania leków, napadu jaskry czy stanem zapalnym gałki ocznej. Jednak w połączeniu z innymi objawami neurologicznymi objaw ten wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Zobacz też:
Te 2 rodzaje bólu to znak, by zgłosić się do lekarza lub zadzwonić po karetkę. Kardiolog ostrzega
Sklepy sprzedają ich 10 ton miesięcznie. Zajadamy się w najlepsze, choć tylko udają mięso
Rewolucja w ZUS. Kobiety będą pracować dłużej