Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Bogumiła Wander nie żyje. Legenda Telewizji Polskiej mierzyła się z poważną chorobą
Fot. Instagram/ East News

Bogumiła Wander nie żyje. Legenda Telewizji Polskiej mierzyła się z poważną chorobą

31 lipca 2024
Autor tekstu: Sylwia Wamej

We wtorkowy wieczór media obiegła smutna informacja o śmierci Bogumiły Wander. Legendarna spikerka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Telewizji Polskiej zmarła w wieku 80 lat. Gwiazda TVP w ostatnich latach mocno podupadła na zdrowiu. Chorowała na Alzheimera. Początkowo ukochaną żoną opiekował się jej mąż, Krzysztof Baranowski, jednak z czasem Wander wymagała specjalistycznej opieki.

„Czas mijał, a stan zdrowia pogarszał się. Doszło już do sytuacji, że Bogumiła wymagała 24-godzinnej opieki. Z naszego domu w Konstancinie wyjechała do ośrodka w karetce. Robiłem wszystko, co mogłem. Lekarze potwierdzili tylko, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest ośrodek” - opowiadał w rozmowie z mediami Krzysztof Baranowski.

Bogumiła Wander nie żyje. W ostatnich latach chorowała na Alzheimera

Bogumiła Wander była gwiazdą Telewizji Polskiej w latach 1965-2003. Widzowie uwielbiali ją za profesjonalizm, osobisty urok oraz naturalność. Niestety, w ostatnich latach coraz częściej mówiło się o Wander w kontekście c horoby Alzheimera.

Początkowo mąż byłej gwiazdy TVP Krzysztof Baranowski opiekował się ukochaną, jednak z czasem Bogumiła Wander musiała zamienić dom w Konstancinie na ośrodek opieki. Dla Krzysztofa Baranowskiego ta rozłąka była bardzo trudna, zwłaszcza w czasie pandemii.

“Bogusi nie mogę odwiedzać z powodu pandemii, nie wpuszczają gości. I to jest bardzo przykre, ale regularnie otrzymuję aktualne jej zdjęcia i filmiki”- opowiadał Baranowski w rozmowie z “Dobrym Tygodniem”.

Choroba postępowała bardzo szybko

Krzysztof Baranowski nie ukrywał w wywiadach, że choroba jego żony postępowała bardzo szybko. Z dnia na dzień przestała rozpoznawać bliskich, kojarzyć daty . “Ona żyje w innym świecie, z którym łączność zerwała się kilka lat temu” - wyznawał w rozmowie z mediami Baranowski.

Gdy pandemia się skończyła, mąż dziennikarki odwiedzał ją często w ośrodku opieki, choć jak podkreślał, była to rozmowa bez kontaktu, gdyż w ostatnim czasie Bogumiła Wander z trudnością kontaktowała się ze światem. Jeszcze kilka miesięcy temu, choć fizycznie była gwiazda TVP była całkiem sprawna, t o zaburzenia funkcji poznawczych, charakterystyczne dla Alzheimera, osiągnęły zaawansowane stadium.

Jak wygląda pierwsze stadium Alzheimera?

Warto podkreślić, że w pierwszym stadium choroby Alzheimera chora osoba wciąż jest samodzielna, prowadzi życie towarzyskie czy pracuje. Chory z czasem zaczyna dostrzegać, że ma zaniki pamięci. Może się to objawiać zapominaniem powszechnie używanych słów lub też ciągłym gubieniem przedmiotów.

Inne trudności występujące we wczesnym etapie Alzheimera to: zapominanie m.in. o tym, co przeczytało się, utrata orientacji w przestrzeni, trudności z wykonywaniem codziennych zajęć, problemy z koncentracją oraz podejmowaniem prostych decyzji, odkładanie rzeczy w nietypowe miejsca, zmiany nastroju czy też wycofywanie się z życia społecznego.

Dużą rolę w leczeniu odgrywa dieta

Nie ma środków farmakologicznych, dzięki którym wyleczenie choroby byłoby możliwe . Natomiast wczesne rozpoznanie schorzenia umożliwia rozpoczęcie wdrożenia leczenia objawowego. Dzięki niemu możliwe jest spowolnienie rozwoju choroby i tym samym złagodzenie jej skutków.

Dużą rolę odgrywa dieta. Jak podkreślają dietetycy, naturalnym lekiem przeciwdziałającym chorobie Alzheimera są owoce jagodowe.

„Jagoda to król, jeśli chodzi o nasz układ nerwowy i mózg! Istnieją bardzo silne dowody na to, że jagody i borówki mają silne działanie w kontekście wsparcia układu nerwowego. Badania potwierdzają ich znaczący wpływ na poprawę pamięci i przeciwdziałanie chorobie Alzheimera oraz demencj." - mówiła dietetyczka kliniczna Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Czytaj też:

Amerykańska aktorka choruje na Alzheimera. Podzieliła los bohaterki z filmu, w którym zagrała

Ten czynnik może sprzyjać chorobie Alzheimera. Szczególnie narażona jest ta grupa wiekowa

Herbata z cytryną. Czy to zdrowe połączenie? Dietetyk, dr Hanna Stolińska wyjaśnia


Fizjoterapeutka: Te nawyki niszczą kręgosłup Twojego dziecka. Zwróć na nie uwagę
Bolą cię łydki? Lekarz mówi jasno, co to może być za choroba
Obserwuj nas w
autor
Sylwia Wamej

Redaktorka serwisu Pacjenci.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UMCS w Lublinie. Piszę m.in. o żywieniu, zdrowiu psychicznym i profilaktyce. Prywatnie miłośniczka podróży, muzyki na żywo i tańców swingowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko