Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Amerykańska aktorka choruje na Alzheimera. Podzieliła los bohaterki z filmu, w którym zagrała
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 28.06.2024 16:36

Amerykańska aktorka choruje na Alzheimera. Podzieliła los bohaterki z filmu, w którym zagrała

Gena Rowlands
Fot. East News/ Robyn Beck

Gena Rowlands 20 lat temu w filmie “Pamiętnik” wcieliła się w kobietę, która cierpi na zaniki pamięci. Teraz syn słynnej aktorki wyznał, że jego mama sama zmaga się z chorobą Alzheimera.

W jednym z najnowszych wywiadów syn gwiazdy - Nick Cassavetes podkreślił, że to szaleństwo, że jego matka zagrała w filmie kobietę chorującą na Alzheimera, a teraz sama zmaga się z tą poważną chorobą.

Gena Rowlands choruje na Alzheimera

20 lat temu w filmie “Pamiętnik” Gena Rowlands zagrała kobietę, która cierpiała na zaniki pamięci. Premiera “Pamiętnika” miała miejsce w 2004 r. Obraz wyreżyserował syn aktorki, Nick Cassavetes, który namówił swoją mamę na tę rolę. 

Rowlands podkreślała z kolei, że ta kreacja miała dla niej ogromne znaczenie osobiste, gdyż z Alzheimerem zmagała się jej mama. Jak się okazuje, sama aktorka, która zagrała osobę z zaburzeniami pamięci, sama w realnym życiu choruje na Alzheimera.

Monika Olejnik w szczerych słowach o operacji onkologicznej. "Koszmarny ból" Koleżanki przecierają oczy - moja skóra po tym zabiegu wygląda 10 lat młodziej

Przygotowując się do filmu wiele czasu spędzili na rozmowach o chorobie

Nick Cassavetes w wywiadzie opowiedział o przygotowaniach do filmu “Pamiętnik”. Na rozmowach o Alzheimerze spędził ze swoją mamą wiele  godzin. Niestety, teraz wspomnienia stały się jeszcze bardziej mocniejsze i wymowne. A wszystko przez to, że w realnym życiu mama reżysera, zachorowała na Alzheimera.

“Namówiłem mamę, żeby zagrała starszą Allie i spędziliśmy dużo czasu, rozmawiając o chorobie Alzheimera, aby wypadła jak najprawdziwiej w tej roli. A teraz ona cierpi na nią od pięciu lat. Ma całkowitą demencję. To szaleństwo, że kiedyś to zagrała, a dziś się z tym zmaga” - podkreślił reżyser.

Gena Rowlands jest laureatką honorowego Oscara

Dodajmy, że Gena Rowlands jest laureatką honorowego Oscara sprzed kilku lat, dokładnie z 2015 r. Do najważniejszej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej nominowana była dwukrotnie: w 1974 r. za film “Kobieta pod presją”, natomiast w 1980 r. za “Glorię”. 

Rowlands jest również laureatką dwóch Złotych globów, do których nominowana była aż ośmiokrotnie. Jest też zdobywczynią trzech nagród Emmy. Ostatni film w jej karierze to “Parts Per Billion”. Gena była żoną aktora i reżysera Johna Cassavetesa.  Zagrała w 8 filmach wyreżyserowanych przez męża.

Czytaj też: 

Czy właśnie odkryto lek na chorobę Alzheimera? Wiele na to wskazuje

Początkowe objawy Alzheimera. Widać je nawet na twarzy i w zachowaniu

Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy, leczenie