Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten czynnik może sprzyjać chorobie Alzheimera. Szczególnie narażona jest ta grupa wiekowa
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 05.04.2024 16:38

Ten czynnik może sprzyjać chorobie Alzheimera. Szczególnie narażona jest ta grupa wiekowa

Zdrowie, Alzheimer, mózg
Fot. Freepic

Jest niemal niezbędnym elementem codziennego życia i powszechną reakcją naszego organizmu na wiele sytuacji, jednak w nadmiarze bywa bardzo szkodliwy. Według naukowców jego doświadczanie w średnim wieku może wiązać się z wyższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera w późniejszym życiu. Nie bez znaczenia jest również płeć. 

Lekarze z Institute for Global Health w Barcelonie obserwowali zdrowie ponad 1,3 tys. osób, którzy początkowo byli wolni od Alzheimera, natomiast poszczególni członkowie ich rodzin chorowali. Lekarze chcieli sprawdzić, w jaki sposób doświadczany w ciągu życia stres, może wpływać na ryzyko zachorowania. Co wyszło z tych badań?

Co wykazała analiza statystyczna lekarzy?

Analiza statystyczna lekarzy z Barcelona Institute for Global Health wykazała, iż bardzo ważne znaczenie w tym badaniu ma okres wieku średniego. Silny stres, który jest w tym okresie doświadczany, związany przykładowo ze śmiercią bliskiej osoby, bezrobociem, ale też chorobami, może sprzyjać odkładaniu się w mózgu beta-amyloidu, substancji białkowej, która gromadzi się w formie blaszek. Jej złoża blokują funkcjonowanie synaps, co uniemożliwia przekazywanie impulsów z jednej komórki nerwowej do drugiej.

Wiemy, że wiek średni to czas, kiedy zaczynają pojawiać się patologie związane z chorobą Alzheimera. Jest możliwe, że stres doświadczany w tych właśnie latach ma szczególne, długofalowe znaczenie dla zdrowia mózgu - powiedziałą Eleni Palpatzis, autorka publikacji, która ukazała się w periodyku "Annals of Neurology".

2148116275.jpg
Fot. Freepic
Nadmierna potliwość to jeden z objawów raka. Szczególnie, gdy występuje o tej porze Wstydliwy problem - wszawica. Jak pozbyć się wszy?

Duże znacznie ma też płeć

Lekarze w swoim badaniu wskazali też na znaczenie wieku dziecięcego. Doświadczany w tym okresie stres ma związek z ryzykiem występowania w późniejszym czasie zapaleń w układzie nerwowym. Z kolei stany zapalne są jednym z najważniejszych czynników rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

W tej kwestii płeć ma również bardzo duże znaczenie. Jak zaobserwowali lekarze, stężenie beta-amyloidu pod wpływem stresu działającego w średnim wieku dotyczyło tylko i wyłącznie mężczyzn. Natomiast panie miały mniejszą objętość istoty szarej w mózgach.

Zobacz też: Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią

Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami psychicznymi

“Wyniki badania sugerują, że mechanizm działania stresu na zdrowie mózgu jest zupełnie inny u mężczyzn, niż u kobiet. U płci męskiej występuje amyloid, natomiast u kobiet ma miejsce atrofia mózgu ( stan, w którym dochodzi do zmniejszenia objętości tkanki nerwowej i utraty komórek mózgowych)” - podkreśla Eider Arenaza-Urquijo, współautorka badania.

Jak się okazuje, szczególnie narażone są osoby, które mają zaburzone zdrowie psychiczne. W badaniach miały większe stężenie szkodliwego białka - tau oraz znacznie silniejsze stany zapalne, ale i również większe ubytki istoty szarej w mózgu. Zdaniem naukowców takie osoby mogą mieć gorsze umiejętności radzenia sobie ze stresem w różnych sytuacjach.

 “Nasze badanie wspiera koncepcję, według której stres ogrywa ważną rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Dostarcza ono wstępnych dowodów odnośnie mechanizmów stojących za tym działaniem. Potrzebne są jednak dalsze badania, które mogłyby odtworzyć i zweryfikować nasze rezultaty” - podsumowuje prof. Arenaza-Urquijo.

Źródło: Annals of Neurology/ TVN 24

Czytaj też:

Te choroby wywołuje przewlekły stres. Nie zgadniesz, które to są

Nadmiar hormonu stresu poznasz po twarzy. Tych objawów nie bagatelizuj

Ryzyko zawału mniejsze o 30 proc., a to nie wszystko. Zdrowotne plusy posiadania kota
 

Polecane